- Проводьте поточні перевірки існуючих контрагентів
Ні в якому разі не можна обмежуватися перевіркою лише при укладенні договору. Якщо співпраця довгострокова, необхідно проводити періодичні перевірки (періодичність – на Ваш розсуд, але чим частіше, тим краще).
У будь-якому випадку варто не рідше двох разів на тиждень проводити пошук у нових оголошеннях про порушення справ про банкрутство. Це дозволить Вам своєчасно відреагувати на неприємності, що сталися у Вашого контрагента. Але в ідеалі не варто обмежуватися тільки цим.
Крім того, бажано періодично цікавитися долею тих контрагентів, з якими Ви вже не працюєте. Причина цьому – впродовж трьох років після припинення роботи Ви ще можете отримати позов, що стосується відносин, які вже завершилися.
- Дізнавшись про фінансові проблеми, починайте готуватися до захисту своїх інтересів
Першим кроком повинна стати нарада за участю тих, хто виконує у Вас функції фінансової та юридичної служби, а також служби безпеки. Мета наради – зрозуміти, в якому стані знаходяться відносини з «токсичним» контрагентом. Найважливіші питання: хто кому винен і скільки саме.
Важливо розуміти, які документи щодо відносин з таким контрагентом у Вас є, чи вистачає їх для підкріплення Вашої позиції.
При цьому зверніть увагу, що проблеми можуть виникнути не лише в ситуації, коли банкрот заборгував Вам, але і в ситуації, коли Ви заборгували банкроту. Одним із завдань арбітражного керуючого є якраз стягнення боргів з боржників банкрота. Тому до можливих вимог погасити борг теж потрібно готуватися.
- Якнайшвидше чітко визначте, що саме Ви плануєте отримати в результаті банкрутства контрагента
Цілі можуть бути абсолютно різними. Найочевидніший варіант – стягнути заборгованість з майбутнього банкрота. Але окрім цього може бути і отримання у власність якого-небудь з його активів, і отримання контролю над підприємством в цілому.
Досягнення будь-якої з цих цілей вимагає особливої стратегії і тактики роботи Ваших юристів, фінансистів і, можливо, інших підрозділів. При цьому їм може знадобитися підготовчий період, тому не зволікайте з рішенням.
- Не тягніть з поданням вимог до боржника
Якщо Ви з’ясували, що Ваш боржник почав процедуру банкрутства, то у Вас є всього 30 днів з моменту появи оголошення про це на сайті ВГСУ. Цей термін остаточний і поновленню не підлягає. Пропустивши його, Ви з категорії конкурсних кредиторів «спускаєтеся» в категорію позаконкурсних, що значно погіршує Ваші шанси на повернення боргу.
Виключення з цього правила тільки одне – якщо борг перед Вами забезпечений заставою. У такому разі Вас повинні автоматично внести до реєстру кредиторів незалежно від того, чи подали Ви вимогу.
- Надійно підтверджуйте свої вимоги
Для цього Вам потрібні документи і ще раз документи – договори, квитанції, розписки, накладні, платіжні доручення і так далі. Пам’ятайте, Ваші вимоги та їх розмір оцінюватиме суд. І якщо він Вам відмовить, другого шансу потрапити до реєстру кредиторів у Вас може і не бути.
- Стежте за тим, до якої черги кредиторів Ви потрапили
Від цього прямо залежать Ваші шанси на погашення заборгованості. Черговість погашення боргів визначена безпосередньо законом.
Проведіть попередню оцінку ще до подання вимог. Можливо у Вашому випадку є способи підкоригувати положення.
При цьому точне місце в черзі можна визначити після того, як реєстр кредиторів вже сформовано. Визначивши своє положення, обов’язково продумайте, що Ви можете зробити для того, аби підвищити шанси на повернення боргу.
- Постарайтеся досягти домовленостей про «спільну гру» з іншими кредиторами
Якщо Ви подали вимоги вчасно і суд їх визнав, то Ви потрапили на збори кредиторів. Таким чином, Ви можете впливати на долю боржника і, відповідно, на виплату його боргу перед Вами.
Але кількість наявних у Вас голосів на зборах залежить від суми боргу перед Вами. Отже, якщо зібрати групу кредиторів, які володіють істотною частиною від загальної суми боргу, і домовитися з ними про погоджені дії, то можна суттєво підвищити шанси на прийняття вигідних Вам рішень.
Тому делегуйте повноваження щодо участі у зборах кредиторів найдосвідченішому з Ваших переговорників.
- Намагайтеся провести свого представника в комітет кредиторів
Комітет кредиторів – це орган, який має вирішальний вплив на долю боржника. Цей орган визначає, як саме погашатимуться борги (передачею майна, його продажем з торгів з подальшою передачею грошей кредиторам і так далі). Тому, якщо в його складі будуть Ваші люди, досягнути вигідного Вам результату буде набагато простіше.
Склад комітету – не більше 7 осіб.
При цьому, якщо сума боргу перед Вами надає Вам 25 і більше відсотків голосів на зборах кредиторів, вважайте, що Вам пощастило. Ваш представник ввійде до комітету автоматично, через пряму норму закону.
- Не забувайте максимально тісно співпрацювати з арбітражним керуючим
Це одне із головних завдань Вашого представника на зборах кредиторів (і в комітеті кредиторів, якщо Вам пощастило).
Арбітражний керуючий – найголовніша фігура у процедурі банкрутства. Від нього дуже багато чого залежить. Якщо Вам вдалося налагодити контакт з ним, Ваші шанси на отримання бажаного різко зростають.
Найідеальніший варіант: Вам вдалося добитися призначення свого керуючого. Це досить складно, клопітно і дорого. Проте результат цілком виправдовує витрати.
- Запам’ятаєте, що на майно, яке віддали в заставу, не може претендувати ніхто, окрім заставодержателів
Це пряма норма закону. Єдине виключення – заставне майно продане, борг перед заставником погашений, а на рахунках боржника залишився надлишок засобів. У такому разі цей надлишок підлягає розподілу між іншими кредиторами.
Такі основні правила дій в ситуації, коли Ваш контрагент почав процедуру банкрутства. Виконуючи їх, у Вас є великі шанси вийти із ситуації з найменшими можливими втратами