Головна » Бухгалтеру » Новини законодавства » Держоргани інформують » “..Громадянин Петренко А.І.? – Так… – ДФС, перевірка!” На що звертає увагу ДФС при перевірці ФОП.
Держоргани інформують Консультації

“..Громадянин Петренко А.І.? – Так… – ДФС, перевірка!” На що звертає увагу ДФС при перевірці ФОП.

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Під час проведення перевірок фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність, фахівцями ДФС виявляються значні факти порушень. Наводимо приклади окремих порушень фізичними особами податкового законодавства.

1. Неоподактування доходу, який отримується у вигляді прощеного банком боргу

У невідворотності відповідальності через незнання законодавства переконалися платники податків – фізичні особи Вінницької, Донецької та Запорізької областей.  

Про те, що дохід, який отримується у вигляді прощеного банком боргу, оподатковується, повідомили платника податків – фізичну особу «Д» у ході документальної перевірки фахівці ГУ ДФС у Запорізькій області.

З огляду на сплив встановлених строків для декларування таких доходів (6,7 млн грн.), платник податків – фізична особа «Д» зобов’язаний сплатити до бюджету разом з основною сумою податків штрафні (фінансові) санкції.

Всього, за результатами перевірки, належить до сплати в бюджет грошових зобов’язань у розмірі 1,4 млн гривень.

2. Перевищення обсягу операцій з постачання товарів, установленого для обов’язкової ПДВ-реєстрації

За даними Z-звітів ФОП «Я», який здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, перебуваючи на загальній системі оподаткування, в одному із податкових періодів за дванадцять послідовних місяців перевищив обсяг операцій з постачання в розмірі 1 млн. гривень.

Через недотримання ФОП «Я» вимог щодо реєстрації платником ПДВ  ревізорами ГУ ДФС у Вінницькій області визначено до сплати ПДВ на суму 348 тис. гривень.

3. Порушення порядку нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки 

Левову частину грошових зобов’язань, які нараховано ГУ ДФС у Донецькій області за наслідками планової перевірки ФОП «В» (вид діяльності – оптова торгiвля деревиною, будiвельними матерiалами та санiтарно-технiчним обладнанням), складає орендна сплата.

Так, під час документальної планової перевірки встановлено порушення ФОП «В» порядку нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки  державної і комунальної власності, внаслідок чого донараховано 191,9 тис грн.   орендної плати.

Всього, за результатами вказаної перевірки визначено грошових зобов’язань на суму 215,4 тис грн., які надійшли до бюджету в повному обсязі. 

4. Умисне приховування оподатковуваних доходів у значних обсягах

У ході однієї з документальних перевірок ГУ ДФС у м. Києві з’ясовано факт умисного приховування ФОП «Л» (вид діяльності – роздрiбна торгiвля продуктами харчування) чистого оподатковуваного доходу за 2015 рік на суму 4,1 млн грн, що потягло за собою несплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб, податку на додану вартість, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і військового збору на суму 2,4 млн. гривень.

Як повідомили підприємства – податкові агенти, які мали взаємовідносини із  самозайнятою особою, дохід виплачено від здійснення останньою підприємницької діяльності. Окрім того, надали відповідні документальні підтвердження таких господарських операцій (договори, акти виконаних робіт, накладні, розрахункові документи та інше).

За аналогічні дії фізична особа – підприємець «Є» (вид діяльності – іншi види роздрiбної торгiвлi в неспецiалiзованих магазинах) отримала податкові повідомлення – рішення на суму 1,3 млн гривень. Як повідомляє ГУ ДФС у м. Києві, підприємець декларувала витрати начебто на придбання ТМЦ. При цьому, до перевірки не пред’явлено первинних, розрахункових, платіжних чи інших документів, стосовно таких витрат. Крім того, результати документальної перевірки показали ряд інших порушень, які призвели до нарахування додаткових сум податку на доходи фізичних осіб, податку на додану вартість, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та військового збору.

Також, цілу низку правопорушень зафіксовано управлінням контрольно-перевірочної роботи ГУ ДФС у м. Києві під час перевірок ФОП «І» та ФОП «Р», які здійснюють посередницьку діяльність в торгівлі. 

Зокрема, крім заниження підприємцями оподатковуваного доходу і податкових зобов’язань з ПДВ за рахунок неврахування коштів, що надходили готівковій та безготівковій формах (на банківський рахунок та через РРО), і декларування не пов’язаних з господарською діяльністю витрат, ФОП «І» не забезпечив отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та не сплатив акцизний податок, ФОП «Р» – перераховував з розрахункового рахунку кошти громадянам, які не перебували з ним у трудових відносинах, без утримання відповідних податків.

Для горе-підприємців вартість таких порушень склала 20,4 млн  гривень.

У Тернопільській області під час досудового розслідування у кримінальному провадженні підтвердилися факти умисного ухилення від оподаткування в особливо великих розмірах п’яти підприємцями, які намагалися реалізувати фальсифіковані лікарські засоби.

Оперативні контрольно-перевірочні заходи, що провели ревізори ГУ ДФС у  Тернопільській області, засвідчили порушення недобросовісними підприємцями-фармацевтами правил перебування на спрощеній системі оподаткування.

Наразі документальні перевірки вказаної категорії осіб завершені, загальна сума визначених грошових зобов’язань становить 153 млн. гривень.

5. Недотримання встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету узгоджених сум податкових зобов’язань з ПДФО, ЄСВ і військового збору 

Ефективність планових перевірок платників податків-юридичних осіб, що включені до IV розділу плану-графіка проведення документальних перевірок, підтверджує робота підрозділів податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Вінницькій, Донецькій, Запорізькій, Тернопільській, Харківській областях, а також ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі.

Фахівці фіскальної служби вказаних регіонів сприяли прискоренню надходження до бюджету самостійно нарахованих сум податкових зобов’язань з ПДФО, ЄСВ і військового збору в сумі 11,7 млн. гривень.

Контролюючі органи мають право одночасно здійснювати декілька видів перевірок суб’єкта господарювання

Відповідно до п. 75.1. ст. 75 ПКУ контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених ПКУ, а фактичні перевірки – ПКУ та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

ПКУ не передбачено обмежень, щодо одночасного проведення камеральних, документальних та фактичних перевірок суб’єкта господарювання.

Отже, контролюючі органи мають право одночасно здійснювати декілька видів перевірок суб’єкта господарювання, наприклад, планову виїзну та позапланову виїзну.

за матеріалами ДФС


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка