Головна » Бухгалтеру » Консультації » Що робити, якщо ЄСВ сплачено на рахунок єдиного податку
Консультації

Що робити, якщо ЄСВ сплачено на рахунок єдиного податку

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Є два варіанти самовиправлення:

1) написати податківцям заяву на повернення;

2) залишити переплату з єдиного податку. За наступні місяці або за єдиноподатковою декларацією відповідно можна буде не платити єдиного податку.

Переплата автоматично буде направлена на погашення поточних зобов’язань з єдиного податку.

ЄСВ в обох варіантах доведеться сплатити наново — уже на правильний рахунок.

Повернення

Тут відразу виникає запитання: чому просто не написати заяву податківцям, щоб вони перекинули сплачені «не туди» кошти на рахунок для сплати ЄСВ. Не вийде . Річ ось у чому.

Механізм повернення в тому числі сплаченого «не туди» ЄСВ регулюється Порядком № 6*. Наш випадок бачимо в п.п. 3 п. 5 цього Порядку: «помилкова сплата сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету».

* Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджений наказом Мінфіну від 16.01.2016 р. № 6.

І «лікується» він таким чином:

— платником подається заява до органу доходів і зборів за місцем обліку помилково сплачених коштів у довільній формі із зазначенням суми та напряму повернення;

— помилково сплачені підлягають поверненню з урахуванням положень ст. 43 ПКУ.

У свою чергу, ст. 43 ПКУ (а конкретно, п. 43.4 ПКУ) говорить про те, що напрям повернення можна обрати з таких варіантів:

— на поточний рахунок платника податків в установі банку або у готівковій формі за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку;

— на єдиний рахунок (у разі його використання);

— на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету.

Але тільки ось зобов’язання зі сплати ЄСВ не є грошовим зобов’язанням у розумінні ПКУ, а борг з ЄСВ не є податковим боргом з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

Податківці говорили про це в консультації в категорії 129.04 ЗІР. З 01.01.2021 р. ця консультація перекочувала в розряд не діючих, але логіка від цього не змінюється.

Тож можна або повернути, або зарахувати в рахунок інших контрольованих податківцями зобов’язань, але не в рахунок ЄСВ.

Далі. Те, що заява подається в довільній формі, — уже прозвучало. Але як її подати? Можна як (1) у паперовій формі особисто або уповноваженою на це особою або надіслати таку заяву поштою, так і (2) в електронній формі (п. 1 розд. ІІ Порядку № 60**). На останньому способі подання заяви зупинимося детальніше.

** Порядок інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затверджений наказом Мінфіну від 11.02.2019 р. № 60.

В електронній формі заява подається через Електронний кабінет*** (вхід до приватної частини Електронного кабінету здійснюється з використанням електронного підпису, отриманого в будь-якого Кваліфікованого постачальника електронних довірчих послуг).

*** Див. cabinet.tax.gov.ua, а також на офіційному вебпорталі ДПС.

Податківці підтверджують можливість платників дистанційно в режимі 24/7 подати заяву на повернення коштів у «три кліки» через сервіс «Е-повернення». Для цього в приватній частині Електронного кабінету платник формує заяву:

— у головному меню в розділі «Введення звітності» за ідентифікатором форми під кодом J1302001 — для юросіб і кодом F1302001 — для фізосіб;

Причому сформувати заяви з кодом J/F1302001 можна також у розділі «Заяви, запити для отримання інформації», який прямо відсилає до розділу «Введення звітності».

— або в довільній формі через меню «Листування з ДПС». До речі, раніше (п. 421.2 ПКУ) тільки через це меню й можна було подати заяву в електронній формі.

У пропонованій формі заяви з кодом J/F1302001 необхідно заповнити відповідні поля електронного документа, підписати і відправити. При цьому реєстраційні дані платника податків заповнюються автоматично.

Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перерахований до бюджету. Для цього у вкладці «Додатки» обираємо опцію «Додати» документ довільного формату (J/F1360102) і заповнюємо обов’язкові поля форми.

Але і це ще не все. Заява в електронній формі може бути також подана платником податків засобами програмного забезпечення ІТС «Єдине вікно подання електронної звітності»****.

**** opz.org.ua/

Повторна сплата ЄСВ

Повернення коштів, про яке ми говорили вище, — справа не швидка. Відповідно якщо строки сплати ЄСВ підтискають — заплатіть його, не чекаючи повернення вам коштів. Адже наші доблесні податківці наполегливо твердять, що сплата ЄСВ на помилковий рахунок = недоїмка  (див., зокрема, лист ДФСУ від 05.09.2018 р. № 3852/6/99-99-13-02-01-15/ІПК).

Від штрафу і пені за несвоєчасну сплату вас убереже штрафний мораторій з пп. 911.1 та 911.2 розд. VIII Закону про ЄСВ. А ось від адмінштрафу за ст. 1651 КУпАП (680 — 1360 грн) цей мораторій захисту не дає.

Є позитивна судова практика, що перерахування ЄСВ не на той рахунок, але в строк, установлений законом, — це всього лише технічна помилка, яка повинна кваліфікуватися як дія, хоча і помилкова. У той час як карається саме бездіяльність. Але навіщо доводити справу до суду.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка