Головна » Бухгалтеру » Консультації » Як ФОП (не) платити ЄСВ «за себе», якщо він — найманий працівник?
Консультації

Як ФОП (не) платити ЄСВ «за себе», якщо він — найманий працівник?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Обов’язкові умови

Розпочнемо з того, що і єдиноподатники, і загальносистемники сплачують ЄСВ «за себе» щоквартально — до 20-го числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (п. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ). Останній день сплати ЄСВ за I квартал 2021 року — 19 квітня.

Але платити ЄСВ при цьому ФОП зобов’язаний тільки за ті місяці, в яких він не був звільнений від його сплати. Таких звільнень, усяких різних, скажімо так, чимало. Про всі їх ми поговоримо в окремому матеріалі про сплату ФОП ЄСВ «за себе» за I квартал 2021 року. Зараз же предмет нашої пильної уваги — звільнення для ФОП, які працевлаштовані за місцем основної роботи. «Увага на екран».

Пп. 1 і 2 п. 2 розд. III Інструкції № 449*

ФОП

на загальній

системі

«Якщо платники … мають основне місце роботи, то такі платники звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за них у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

При цьому, якщо роботодавцем за таких осіб було сплачено страховий внесок за місяці звітного періоду у розмірі менше ніж мінімальний страховий внесок, то такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску»

ФОП

на єдиному

податку

Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449 (у редакції наказу від 21.12.2020 р. № 790).

Тепер, маючи «загальну картинку», заглибимося в деталі. Про що нам говорить Інструкція № 449 (її норми викладені більш зрозуміло, ніж норми Закону про ЄСВ, за якими ми бачили деяку нечіткість, тому ми процитували саме її)?

Якщо за місяць ЄСВ сплачений роботодавцем за місцем основної роботи (із заробітної плати) в розмірі:

— не менше ніж мінімальний страховий внесок (у січні — листопаді 2021 року — 1320 грн, у грудні — 1430 грн), то ФОП звільнений від сплати «підприємницького» ЄСВ «за себе» за цей місяць;

— менше ніж мінстрахвнесок (наприклад, у місяці прийняття/звільнення), то ФОП може, але не зобов’язаний (!) добровільно заплатити «підприємницький» ЄСВ «за себе» за такий місяць. Наприклад, якщо ФОП працевлаштується на основне місце роботи в кінці березня і роботодавець заплатить за нього ЄСВ менше ніж мінстрахвнесок, то «підприємницький» ЄСВ «за себе» за березень ФОП, якщо не хоче, може не платити.

А чи може ФОП у випадку з «неповною» сплатою ЄСВ роботодавцем лише доплатити «підприємницький» ЄСВ до суми мінімального страхового внеску з урахуванням суми, вже сплаченої роботодавцем? Як уявляється, ні. Варіант доплати з урахуванням уже сплаченого за основним місцем роботи не передбачений.

Тобто можна лише заплатити за такий місяць «підприємницький» ЄСВ «за себе» в сумі не менше мінімального страхового внеску.

А якщо роботодавець узагалі не сплатив ЄСВ за якийсь місяць, наприклад, тому що працівник увесь місяць у відпустці за свій рахунок? Вважаємо, що в цьому випадку у ФОП звільнення від сплати підприємницького ЄСВ «за себе» за цей місяць немає. Адже у звільняючих ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ і в Інструкції № 449 (див. цитату вище) йдеться про повну/неповну сплату ЄСВ за основним місцем роботи.

Зараз приділимо увагу сплаті роботодавцем ЄСВ. Як дізнатися: сплатив він чи ні? ФОП повинен сам цим цікавитися чи за цими платежами стежитимуть податківці? Чи повинен ФОП якось підтверджувати податківцям, що роботодавець заплатив із його зарплати ЄСВ?

Податківці не вимагають підтверджувати

Податківці не вимагають від ФОП: ні повідомляти їх про те, що у ФОП є основне місце роботи (201.04 ЗІР), ні підтверджувати, що роботодавець сплатив ЄСВ із зарплати ФОП.

tax.gov.ua/nove-pro-podatki–novini-/450695.html

Вони справедливо зазначають, що згідно зі ст. 20 Закону про ЄСВ у них є доступ до персоніфікованих даних про зарплату, на яку роботодавцем нарахований/сплачений ЄСВ.

Інакше кажучи, якщо ФОП-працівник не платитиме ЄСВ за всі або якісь певні місяці кварталу, оскільки за нього ЄСВ платить роботодавець за місцем основної роботи, жодних листів або довідок податківцям надсилати не потрібно . Це, звичайно, радує.

Але що, якщо з’ясується, що роботодавець за якийсь місяць ЄСВ не сплатив ? Чи повинен про це знати ФОП, щоб сплатити «за себе» «підприємницький» ЄСВ за відповідний місяць? Звичайно, повинен! Інакше йому загрожуватиме відповідальність за несплату ЄСВ. Але чи будуть його про це інформувати податківці?

Чи будуть податківці «стежити» і «повідомляти»?

Наївно вважати, що податківці контролюватимуть ЄСВ-сплати, які роботодавець робить за ФОП-працівника. І «підтягувати» в електронному кабінеті (ЕК) щодо такого ФОП нарахування з «підприємницького» ЄСВ «за себе» залежно від того, сплатив фактично роботодавець ЄСВ за якийсь місяць чи ні.

Як показує практика, іноді в ЕК з тяжкою бідою можна побачити платежі, які ФОП зробив сам за себе кілька тижнів тому . Здавалося б, що вже простіше.

Тому, вважаємо, ніхто дбайливо не вказуватиме ФОП на те, за який місяць він повинен сплатити ЄСВ, а за який ні, оскільки ЄСВ за цей місяць сплачений роботодавцем за основним місцем роботи.

Та й чи можливо це відстежити оперативно? Адже починаючи із цього року роботодавці звітують з ЄСВ протягом 40 днів після закінчення кварталу.

Наприклад, за I квартал Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Податковий розрахунок) потрібно подати не пізніше 11.05.2021 р. А граничний строк сплати ЄСВ для ФОП за I квартал — 19.04.2021 р. . Майже на місяць раніше!

З іншого боку, сплачувати ЄСВ потрібно щомісячно, а не щоквартально (ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ). Але те, що роботодавець зобов’язаний заплатити, не завжди означає, що він так і робить . Іноді роботодавці порушують правила. Можна це якось перевірити?

Як підприємцеві відстежити ЄСВ-оплати «від роботодавця»?

Як ви вже зрозуміли, податківці навряд чи потурбуються про те, щоб нараховувати ЄСВ для ФОП і стежити за сплатами від його роботодавця. Але напевно вони перевірятимуть дані про ЄСВ-сплату «від роботодавця» і від ФОП у момент проведення перевірки, щоб зрозуміти, була у ФОП заборгованість з ЄСВ (і чи можна його штрафувати) чи її не було.

Тому, на наш погляд, тягар відстежування ЄСВ-платежів лягає на самого ФОП. Поки це, на жаль, так. Хто, як не ви, зацікавлений у тому, щоб уникнути і подвійного ЄСВ-оподаткування, і штрафу в разі несплати ЄСВ роботодавцем?

Але як же відстежити платежі? Податківці говорять, мовляв, у них будуть протоколи для доступу до інформації про сплачений ЄСВ. Можливо, пізніше в них можна буде періодично замовляти звірку щодо ЄСВ, сплаченого роботодавцем. Але поки такої можливості немає . Що робити?

Очевидно, найпростіше, що спадає на думку — якщо вам своєчасно виплачують зарплату, отже, з огляду на вимоги законодавства, ЄСВ із цих сум теж сплачений. Імовірніше. Адже строки сплати ЄСВ у базовому випадку прив’язані до виплати зарплати****.

**** Деталі знайдете в статті «Важливі цифри 2021 року: оподаткування доходів фізосіб і соцстрахування» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 1-2).

У принципі, навіть якщо несвоєчасно виплачують зарплату, ЄСВ усе одно має бути сплачений з нарахованої, але не виплаченої зарплати. Але тут уже виникають сумніви: якщо не знайшли грошей на виплату зарплати, то чи знайдуть їх на сплату ЄСВ?

Можна піти й дізнатися в себе у бухгалтерії, чи сплатив роботодавець ЄСВ із зарплати за відповідні місяці. Але це знову ж таки 100 %-ї гарантії не дасть. Скажуть вам, мовляв, «так, усе своєчасно сплачуємо». Але ЄСВ за всіх працівників сплачується скопом і деякі ризики щодо вас усе одно зберігаються.

Більш надійний варіант, звичайно, у цьому плані — дані з реєстру застрахованих осіб. В електронному кабінеті ПФУ (за наявності електронного підпису) можна завиграшки замовити довідку за формою № ОК-5 або № ОК-7. Отримання її безкоштовне і забирає декілька хвилин або навіть секунд. Що з неї видно?

До кабінету ПФУ можна зайти за посиланням: portal.pfu.gov.ua

У ній можна побачити щодо кожного місяця суму зарплати, з якої сплачений ЄСВ, кількість днів стажу і відмітку про те, сплачений ЄСВ чи ні. Вона може виглядати так:

Фрагмент довідки за формою № ОК-7

У цьому прикладі ми бачимо, що два роботодавці виплачували зарплату і сплачували ЄСВ за одного й того ж працівника у 2018 році (один — з кодом 02142276, другий — з кодом 04052548).

Хто з них «основний» роботодавець, ви можете побачити, замовивши в тому ж порталі електронних послуг ПФУ portal.pfu.gov.ua «Витяг з РЗО» (у меню «Запит на отримання електронного документа»). У ньому будуть, зокрема, зазначені ваші роботодавці. З відміткою основне це місце роботи чи ні.

Слово «Так» у кожній графі означає, що ЄСВ за цей місяць був сплачений. Слово «Ні» означає, що ЄСВ не сплатили. Якщо при цьому зарплата зазначена (як у графі 12) і стоїть слово «Ні», то це може означати, що зарплата нарахована, але ще не виплачена, і ЄСВ за цей місяць теж іще не сплачений (або сплачений не повністю).

Усе начебто доволі просто. Але є одна «заковика». Інформація про платежі в електронний кабінет ПФУ надходить із деяким запізненням . Очевидно, її вносять тільки після подання роботодавцем Податкового розрахунку. Плюс повинен настати граничний строк сплати ЄСВ за місяць, щоб ПФУ міг винести «вердикт» — сплачений ЄСВ чи ні.

Усе це говорить про те, що з урахуванням квартального подання Податкового розрахунку на граничну дату сплати «підприємницького» ЄСВ потрібної ФОП інформації про сплату роботодавцем ЄСВ у реєстрі застрахований осіб ще не буде .

Наприклад, ФОП хоче зрозуміти, чи потрібно йому платити ЄСВ за I квартал 2021 року. Граничний строк сплати — 19 квітня. Припустимо, він робить запит на форму № ОК-7 15 квітня й отримує дані про те, що … останній ЄСВ за нього сплачений роботодавцем за грудень 2020 року, а даних за 2021 рік ще немає .

Напевно, вони з’являться після 20.04.2021 р. Але що ж робити: заплатити ЄСВ «за себе» за I квартал чи ні? Знову ми повернулися до того, з чого розпочали. Якщо ваш роботодавець — відповідальний, своєчасно виплачує зарплату (у розмірі не нижче мінімальної) і не має заборгованості зі сплати ЄСВ, то можна ЄСВ «за себе» не платити, періодично контролюючи сплати роботодавця через форму № ОК-7. Якщо ж ваш роботодавець — непередбачуваний і може «забути» щось зробити, то краще за ЄСВ заплатити.

Те ж саме в будь-якому іншому випадку, коли ви просто хочете перестрахуватися.

У будь-якому разі ці кошти не пропадуть і будуть таким собі заділом на майбутнє. Так, якщо після появи інформації в реєстрі застрахованих осіб ви переконаєтеся, що роботодавець таки заплатив ЄСВ із зарплати, то розумітимете, що вже сплачені кошти — це переплата. Яка «підстрахує» вас при сплаті ЄСВ за II квартал тощо.

Потім цю переплату можна буде повернути як надміру сплачені кошти.


Поділіться з друзями - підтримайте проект
Мітки

Наша розсилка