Закон України від 17.11.2021 № 1888-IX “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо запровадження діяльності Бюро економічної безпеки України та пов’язаного з цим удосконалення роботи деяких державних правоохоронних органів” офіційно опубликовано 24 листопада 2021 року та набираd чинності 25 листопада 2021 року, тобто з дня оголошення Кабінетом Міністрів України про початок діяльності Бюро економічної безпеки України.
Зокрема, посилено кримінальну відповідальність за ухилення від сплати податків (ст. 212 КК):
1) за умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов’язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, – штраф від п’яти тисяч до десяти тисяч нмдг (85 тис. грн – 170 тис.грн) з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого (був штраф від 51 тис. грн до 85 тис грн).
2) за ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах, – штраф від десяти тисяч до п’ятнадцяти тисяч нмдг (170 тис. грн – 255 тис. грн) з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років (був штраф від 85 тис. грн до 119 тис. грн).
Особа, яка вчинила такі діяння звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов’язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
А тут іще новий очільник БЕБ дуже хоче повернути таку одіозну норму – кримінальну відповідальність за фіктивне підприємництво!
У вересні 2019 року набрав чинності закон про декриміналізацію фіктивного підприємництва. Не секрет, що ця стаття була правоохоронцями важелем тиску на бізнес. «Податківці» використали цю статтю, щоб зібрати матеріали і надалі відкрити виробництво, наприклад, за «ухилення від сплати податків» або донарахувати податки підприємству, яке працювало з «фіктивним підприємцем»
Отже, статтю нарешті скасували. Так, ухвалений Верховною Радою Закон 101-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес» виключив ст. 205 із Кримінального кодексу.
Але народжений системою податкової служби Вадим Мельник вважає, що ця стаття необхідна.
Він вважає це питання “на перспективу”.
Це розгляд питання не повернення, але нової статті, яка була, 205 КК « Фіктивне підприємництво ». Ця та стаття, яка дає прямий інструмент боротьби із системними кримінальними проявами», – наголосив директор БЕБ на Комітеті.