Головна » Для відпочинку » Це цікаво » Що таке криптовалюта та де її можна використовувати
Це цікаво

Що таке криптовалюта та де її можна використовувати

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Першу криптовалюту, біткоїн, створив Сатоші Накамото 2008 року. Тоді її можна було отримати безкоштовно. Зараз за одну монету доведеться заплатити приблизно $30 тис.

Що таке криптовалюта простими словами

Криптовалюта – це цифрові гроші, засновані на технології блокчейн. На відміну від гривні, долара євро або іншої фіатної валюти, немає центрального органу, який керує та підтримує вартість криптовалюти. Натомість цим займаються користувачі крипти через інтернет.

З допомогою цифрових монет можна оплачувати товари та послуги, якщо їхній виробник приймає крипту. Але більшість людей інвестують у крипту, як в акції чи дорогоцінні метали. 

Норвежець Крістофер Кох 2009 року купив 5 тис. біткоїнів за $27. Тобто тоді один біткоїн коштував менше 1 цента. Він згадав про свою покупку 2013 року. Тоді ціна біткоїна досягла $266, а потім упала до $50. Кох продав лише п’яту частину своїх цифрових заощаджень і на зароблені гроші купив квартиру в одному з найбагатших районів Осло. Вона коштувала $50 тис. 

Історія криптовалюти

У 1980-і роки з’явилася ідея створити цифрові гроші. Її розвивали американські криптографи Девід Чаум і Стефан Брендс. Вони пояснили, як працює анонімна система цифрових платежів, і запропонували перші протоколи цифрових грошей.

Значний внесок у становлення криптовалюти зробив криптограф Адам Баков. Він застосував у своїх розробках стійку до спаму та DDoS-атак технологію HashCash, що стала однією з ключових концепцій у процесі створення першого блокчейну. Пізніше її вдосконалив американський програміст Хел Фінні.

На її основі розробники Вей Дай і Нік Сабо незалежно один від одного 1998 року запустили цифрові проєкти – B-money та Bit-Gold відповідно.

2008 року людина або група людей під псевдонімом Сатоші Накамото опублікувала файл, де описала створену платіжну мережу «Біткоїн». У роботі Накамото посилається на B-money як головну технологію розробки Bitcoin.

Принцип роботи

Криптовалюти не мають фізичної форми та зберігаються на електронних гаманцях користувачів. Уся інформація про транзакції з ними зберігається у блокчейні. Транзакції записуються у блоки, що об’єднані між собою, та створюють ланцюг.

Бучі Окоро, генеральний директор і співзасновник криптобіржі Quidax порівнює блокчейн з чековою книжкою. «Кожна сторінка схожа на блок, а вся книга, група сторінок – є блокчейном», – каже він.

Завдяки блокчейну кожен, хто використовує криптовалюту, має власну копію цієї «книги». Програмне забезпечення реєструє кожну нову транзакцію, коли вона відбувається, і кожна копія блокчейну оновлюється одночасно з новою інформацією. Так усі записи зберігаються ідентичними та точними.

Щоб запобігти шахрайству, кожна транзакція перевіряється з допомогою одного з двох основних методів перевірки: proof of work або proof of stake.

Переваги та недоліки

Медіа про фінанси Investopedia перелічило такі основні плюси та мінуси криптовалют.

Переваги:

  • Відсутність посередників. Якщо ви хочете перерахувати гроші іншому користувачу, вам не треба звертатися до банку чи інших установ.
  • Швидкі транзакції. Оскільки немає посередників, усі транзакції відбуваються швидше, ніж у звичайній банківській системі.
  • Полегшення переказу грошей через кордони. Криптовалюта може служити проміжною валютою, коли ви хочете переслати гроші з однієї країни в іншу. Наприклад, якщо ви хочете переслати долари із США в Україну, ви конвертуєте їх у крипту, пересилаєте, а далі крипта конвертується в місцеву валюту. Це може бути один з варіантів транскордонних платежів.

Михайло Чобанян, засновник криптобіржі Kuna, говорить, що коли на початку війни Нацбанк заборонив купувати долари, альтернативою для багатьох людей стала криптовалюта й токен USDT. Курс останнього прив’язаний до курсу долара США.

Ось головні недоліки крипти:

  • Хоча вона є анонімною, але залишає цифровий слід. Деякі агентства, наприклад Федеральне бюро розслідувань США, можуть цей слід розшифрувати. Так уряди можуть відстежувати фінансові операції людей.
  • Криптовалюти часто використовують для відмивання грошей і незаконних покупок. 2011 року Рос Ульбріхт заснував сайт Silk Road, на якому продавали наркотики та зброю. Розплатитися за товар можна було криптою.
  • Хоча теоретично криптовалюти призначені для децентралізації, насправді вони дуже сконцентровані. Існує навіть такий термін, як «кит». Це користувач, який має достатньо крипти, щоб впливати на її курс.
  • Видобуток популярних криптовалют потребує багато енергії. Наприклад, видобуток біткоїна протягом року потребує 91 терават енергії. Це більше, ніж споживає Фінляндія, країна з 5,5 млн населення, за такий самий період.
  • Хоча блокчейни криптовалюти дуже безпечні, інші криптосховища, такі як біржі та гаманці, можна зламати. 2022 року хакери зламали Wormhole, технічний «міст» між блокчейнами. Вони вкрали криптовалюту на $325 млн. Того ж дня криптобіржа Jump Trading замінила вкрадені гроші, щоб підтримати розвиток Wormhole.
  • Ціна криптовалюти сильно коливається. Наприклад, у листопаді 2021 року біткоїн коштував $67 тис., а на момент написання статті – приблизно $30 тис. Ось як змінювався його курс протягом року. 
Курс біткоїна. Джерело: Coindesk.com

Курс біткоїна. Джерело: Coindesk.com

Форми криптовалюти

Є дві форми криптовалюти – монети та токени. Ось у чому полягає різниця між ними.

Монета створюється на власному блокчейні і діє майже так само, як і традиційні гроші. Її можна зберігати, обмінювати на товари чи послуги тощо. Приклади монет – біткоїн, лайткоїн, ефіріум тощо.

Токени мають більше способів використання, ніж цифрові гроші. Вони представляють інші активи. Наприклад, NFT, невзаємозамінний токен, підтверджує, що ви володієте певним зображенням, відео тощо. А якщо ви вкладаєте свої монети в пул ліквідності, отримуєте токен, що підтверджує: ви маєте певну частку в цьому пулі. 

Пул ліквідності – це сховище криптовалют, де трейдер може швидко обміняти одну валюту на іншу. 

Види криптовалют

Ось основні види криптовалют:

  • Децентралізовані. Влада та контроль над мережею цих криптовалют розподіляються між користувачами, а не зосереджені в одних руках. Однією з найбільш децентралізованих монет вважається біткоїн. Жодна людина чи організація не може добровільно створювати нові монети або вирішувати, як вони розповсюджуються чи контролюються. Створення та розповсюдження біткоїнів контролює механізм proof of work. 
  • Псевдодецентралізовані. Це криптовалюти, що недостатньо децентралізовані. Часто вони є частиною шахрайської схеми. Цю криптовалюту контролює закрита група людей, що може блокувати рахунки користувачів. Наприклад, CRCW, Riot.
  • Стейблкоїни. Це крипта, ціна якої прив’язана до фіатної валюти, наприклад, долара США, золота, нафти тощо. Прикладом такої валюти є Tether.

Як застосовують криптовалюту

Ви можете використовувати криптовалюту, щоб оплатити товари та послуги. Наприклад, біткоїн приймають такі компанії, як Microsoft тощо. В Україні криптою можна розрахуватися за послуги проектно-будівельної компанії Civilly та інші товари та послуги.

На початку повномасштабної війни в Україні почав працювати офіційний криптовалютний фонд Aid for Ukraine. Зробити пожертву можна в біткоїнах, ефіріумах та інших криптовалютах. Так на підтримку України вже зібрали понад $60 млн. 

Сайт фонду Aid for Ukraine. Джерело: donate.thedigital.gov.ua

Сайт фонду Aid for Ukraine. Джерело: donate.thedigital.gov.ua

Ще в криптовалюту можна інвестувати. Є декілька способів це зробити:

  • Hodl. Довгострокова стратегія, коли ви купуєте монети та чекаєте, доки їхня ціна виросте. Але є і ризики, що деяка крипта може зникнути, отже ви втратите кошти.
  • Фармінг. Ви даєте монети в позику або кладете їх у пул ліквідності. За це ви отримаєте відсотки або комісію з транзакцій.
  • ТрейдингВи купуєте і продаєте крипту та заробляєте на різниці курсів.

Найпопулярніші криптовалюти у світі

Існують тисячі криптовалют. Ось десять найпопулярніших монет за версією Coindesk:

Криптовалюта Ціна на 30.05.2022 Капіталізація на 30.05.2022
Біткоїн $30,59 $583,07 млрд
Ефіріум $1903,7 $225,79 млрд
Tether $0,99 $76,85 млрд
USD Coin $1 $45,60 млрд
XRP $0,4 $40,21 млрд
Solana $46,7 $24,39 млрд
Cardano $0,52 $17,34 млрд
Stellar $0,14 $14,88 млрд
PolkaDot $10,39 $12,12 млрд
DogeCoin $0,09 $11,55 млрд

Як отримати криптовалюту

Отримати криптовалюту можна такими способами.

Майнінг.Це процес створення нових монет у криптовалюті та перевірка нових транзакцій у блокчейні. Тобто комп’ютери перевіряють і документують транзакції з криптовалютою і за це отримують винагороду – нові монети.

Ще майнінг підтримує безпеку криптовалют. Він перевіряє та захищає блокчейн, що дозволяє криптовалютам працювати як однорангова децентралізована мережа без будь-якого контролю з боку третьої сторони. І це створює стимул для майнерів вносити свої обчислювальні потужності в мережу.

Щоб створити нову монету, комп’ютери мають вирішити певну головоломку. Той, що зробить це першим, отримує за це монети. Що потужніший комп’ютер, то більше шансів у нього розв’язати головоломку і створити новий блок. Через це майнінг потребує багато енергії.

З допомогою майнінгу добувають криптовалюту, що працює за моделлю proof of work. А саме біткоїн, біткоїн кеш, ефіріум, монакоїн та інші.

Стейкінг.Це екологічніша альтернатива майнінгу, адже не залежить від потужності комп’ютера. Цей метод не вимагає великих потужностей комп’ютера чи іншої обчислювальної техніки. Тому не потребує багато електроенергії.

Стейкінг пов’язаний з механізмом proof of stake. При його використанні діє принцип: чим більшу суму ви зберігаєте, тим більше блоків маєте шанс створити. За кожну підтверджену транзакцію і створений новий блок у блокчейні ви отримаєте винагороду – певну кількість монет.

Ось які монети можна отримати з допомогою стейкінгу: Cardano, Tezos, Solana, Algorand, Cosmos, TRON, EOS, DASH тощо. 

Купівля.Це можна зробити на криптобіржі. Наприклад, Coinbase, Kuna тощо. Для цього потрібно зареєструватися на платформі, покласти на рахунок гроші та вибрати, яку криптовалюту ви хочете купити. Потім ви маєте вирішити, де саме зможете зберігати ваші монети. Наприклад, на біржі, на іншому онлайн-гаманці або на «холодному» гаманці як-от USB-носій.

Як зберігати криптовалюту

Якщо ви володієте криптовалютою, то маєте подумати, як її зберігати. Якщо ви втратите до неї доступ, це, скоріш за все, станеться назавжди.

Німецький програміст Стефан Томас отримав 7 тис. біткоїнів 2011 року, коли один біткоїн коштував $1. Він зберігав крипту на жорсткому диску, але записку з паролем до нього він втратив. У нього було десять спроб ввести пароль. Якщо всі вони будуть неправильні, жорсткий диск назавжди заблокує інформацію. На момент виходу статті у Стефана залишалося ще дві спроби.

Ось де можна зберігати криптовалюту:

  • Кастодіальний гаманець. У цьому випадку крипта зберігається на криптобіржі чи іншій платформі. Це досить простий спосіб зберігання, що підійде новачкам. 
  • «Холодний» гаманець. Це обладнання, що зберігає ваші активи, наприклад, USB-носій. Дає найвищий рівень безпеки.
  • «Гарячий» гаманець. Це застосунок або інше програмне забезпечення для зберігання цифрових монет.
  • Паперовий гаманець. На папері ви зберігаєте приватні криптоключі. 

Що можна купити за криптовалюту

Ось лише деякі зі світових компаній, що приймають криптовалюту:

  • Shopify; 
  • Microsoft;
  • WordPress;
  • Reddit;
  • Bloomberg;
  • Chicago Sun-Times;
  • Xbox;
  • Expedia; 
  • AirBaltic;
  • Virgin Galactic;
  • Burger King.

В Україні витратити крипту можна на:

  • побутову техніку та електроніку в магазині «Фокстрот»;
  • послуги проектно-будівельної компанії Civilly;
  • зробити внесок на офіційний криптовалютний фонд Aid for Ukraine на допомогу Україні в боротьбі з росією тощо.

Шахрайство з криптовалютою

Є багато видів шахрайств із криптою, але загалом їх можна поділити на дві категорії: 

  • Шахраї намагаються отримати інформацію, що дає їм доступ до цифрового гаманця. У деяких випадках це навіть включає доступ до фізичного обладнання.

Прикладом може стати фішинг. Шахраї надсилають електронний лист з посиланнями на спеціально створений сайт. Там потрібно ввести інформацію про ваш закритий ключ. Коли хакери отримають цю інформацію, вони можуть викрасти криптовалюту, що міститься в цих гаманцях.

  • Ви передаєте криптовалюту шахраю, який видає себе за іншу особу. Наприклад, ви пересилаєте крипту людині, яка видає себе за лідера думок і обіцяє примножити ваші активи. Так користувачі надіслали понад $2 млн людині, яка видавала себе за Ілона Маска.

Ще так можуть працювати люди й організації, які втираються у довіру, просять перевести крипту на спеціальний рахунок, а потім зникають. Або коли шантажують і змушують переслати криптовалюту за мовчання.

Ви також можете інвестувати свою крипту у фармінг, тобто надати монети в позику, щоб отримати за це відсоток. Іноді є ризик інвестувати в шахрайські проєкти і втратити гроші. 2021 року так вкрали криптовалюти на $14 млрд.

Види шахрайств з криптовалютою. Джерело: constantinecannon.com

Види шахрайств з криптовалютою. Джерело: constantinecannon.com

Наскільки безпечною є криптовалюта

Технологія блокчейн за своєю природою вважається більш безпечною, ніж інші типи цифрових транзакцій, такі як онлайн-банкінг, грошові перекази через цифрові гаманці або однорангові платіжні послуги, наприклад через PayPal. Але всі ці служби використовують найсучасніші технології шифрування. Крім того, більшість банків пропонують захист від шахрайства. Тому, якщо ваш обліковий запис зламали, банк поверне гроші.

Технологія для захисту криптоінвестицій теж добре захищає ваші активи. Іноді настільки добре, що люди, які втратили свій пароль від свого криптогаманця, не можуть отримати доступ до своїх коштів. Тому, якщо ви добровільно не повідомите свій ключ іншій людині, або не перешлете їй крипту, ніхто не зможе отримати доступ до ваших активів.

Але, на відміну від банківського вкладу, ваші гроші не застраховані. Тобто, якщо ваш банк збанкрутує, скоріш за все, ви отримаєте компенсацію з фонду гарантування вкладів. Якщо збанкрутує платформа, де ви тримаєте крипту, скоріш за все, ви втратите інвестиції.

Рекомендації з інвестування в криптовалюту

Ось що варто враховувати, якщо ви інвестуєте в крипту, за версією The Times:

  1. Не варто вкладати всі заощадження в криптовалюту.
  2. Сприймайте інвестицію в крипту як азартні ігри – будьте готові, що можете як заробити, так і втратити свої гроші. Тому інвестуйте лише невелику суму.
  3. Ніколи не інвестуйте більше, ніж можете дозволити собі втратити.
  4. Якщо наприкінці місяця у вас залишається небагато грошей, не спішіть інвестувати їх у крипту. Спочатку навчіться заощаджувати.
  5. Як і традиційні активи, розглядайте криптовалюту як довгострокову інвестицію. Так ви отримаєте найбільше шансів заробити.

Криптовалюта в Україні та її правовий статус

У березні 2022 року Президент Володимир Зеленський підписав закон №3637 «Про віртуальні активи». Закон легалізує ринок віртуальних активів в Україні та виводить криптосектор з тіні.

Ось як це впливає на криптовалютний ринок::

  • іноземні й українські криптобіржі можуть легально працювати в Україні;
  • банки можуть відкривати рахунки для криптокомпаній;
  • українці зможуть захистити свої вкладення у віртуальних активах;
  • держава гарантуватиме судовий захист прав на віртуальні активи.

Висновок

Криптовалюта – це цифрові гроші, засновані на технології блокчейн. Немає єдиного органу, як-от центральний банк, що контролює її випуск і вартість. Натомість це лягає на плечі користувачів блокчейну.

Першою криптовалютою став біткоїн. Його створила людина чи група людей під псевдонімом Сатоші Накамото. Досі невідомо, хто ховається за цим ім’ям.

Криптовалюта має як переваги, так і недоліки. Плюсами криптовалюти є швидкі транзакції, відсутність посередників і можливість пересилати гроші через кордони. Мінусами вважається те, що крипту часто використовують для відмивання грошей тощо.

У світі багато компаній, що приймають криптовалюту. Наприклад, Shopify, Microsoft, WordPress та інші. В Україні використати цифрові монети можна, щоб оплатити покупки у «Фокстроті» та послуги компанії Civilly або зробити пожертву в офіційний криптовалютний фонд Aid For Ukraine. В останньому випадку кошти підуть на боротьбу з російськими загарбниками.

Якщо ви володієте криптою, то відповідаєте за її зберігання. Якщо ви новачок, найпростіше зберігати її на біржі. Але в такому випадку ви можете втратити свої інвестиції, якщо з біржею щось трапиться. Найбезпечніший спосіб – зберігати крипту на «холодному» гаманці.

Ні в якому разі не можна передавати свої ключі від гаманця іншим особам. Ще не варто висилати крипту людям, які обіцяють великі заробітки. Так ви вбережете себе від шахраїв.


Поділіться з друзями - підтримайте проект