Головна » Бухгалтеру » Консультації » Алгоритм коригування ПЗ у ситуації, коли передоплата за один не відвантажений товар зараховується в рахунок сплати за інший товар, який вже було відвантажено
Консультації

Алгоритм коригування ПЗ у ситуації, коли передоплата за один не відвантажений товар зараховується в рахунок сплати за інший товар, який вже було відвантажено

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Отримано передоплату за товар 1 та відвантажено товар 2

Відповідно до п. 201.1 ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

При цьому податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (п. 201.7 ПКУ).

Таким чином, на дату отримання передоплати за товар 1 та дату відвантаження товару 2 платник податку визнає ПЗ з ПДВ та відповідно складає і реєструє ПН за такими операціями.

Зарахування передоплати

Надалі податківці у консультації від 08.11.2018 р. №4757/ІПК/04-36-12-01-16 пояснюють, шо відповідно до ч. 2 ст. 604 ЦКУ зобов’язання припиняється за домовленістю сторін про заміну первісного зобов’язання новим зобов’язанням між тими ж сторонами (новація).

Отже, якщо за домовленістю сторін (та за умови складання ПН на дату отримання передоплати) відбувається зарахування такої передоплати за один товар в рахунок іншого відвантаженого товару, то постачальник має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання такої попередньої (авансової) оплати, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.

Складання такого розрахунку коригування здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за товар 1, будуть зараховані в рахунок оплати вартості товару 2.

Причина коригування

Податківці нічого не пишуть про причину, яка зазначається у такому розрахунку коригування. Від себе зазначимо, що повне «сторнування» податкової накладної можливе лише з причиною коригування «повернення товару або авансових платежів».

Якщо покупець є платником ПДВ, то РК підлягає реєстрації  таким покупцем.

Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань.

Зверніть увагу, що наведений алгоритм буде актуальним лише у тому випадку, коли аванс зараховується в рахунок іншого вже відвантаженого товару. Якщо ж товар 2 ще не є відвантаженим, то до ПН на дату передоплати складається РК на зміну номенклатури без коригування суми ПЗ.

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.11.2018 р. №4757/ІПК/04-36-12-01-16

Про порядок складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних при зарахуванні попередньої оплати за один товар в рахунок оплати іншого поставленого, але не оплаченого покупцем товару

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.11.2018 р. №4757/ІПК/04-36-12-01-16

Про порядок складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних при зарахуванні попередньої оплати за один товар в рахунок оплати іншого поставленого, але не оплаченого покупцем товару

Головне управління державної фіскальної служби у Дніпропетровській області розглянуло запит Підприємства щодо порядку складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних при зарахуванні попередньої оплати за один товар в рахунок оплати іншого поставленого, але не оплаченого покупцем товару, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 N 2755-VI (далі – ПКУ), повідомляє наступне.

Як зазначено у зверненні, Підприємство отримало попередню оплату за готову продукцію (далі – товар N 1) по договору N 1, на дату якої складено податкову накладну. Надалі між Підприємством та контрагентом – покупцем досягнуто домовленість про припинення зобов’язань покупця з придбання товару (далі – товар N 2) за договором N 2 та зарахування попередньої оплати за товар N 1, постачання якого не відбулося, в рахунок оплати товару N 2, який був поставлений постачальником та не оплачений покупцем, без повернення такої оплати на поточний рахунок покупця.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунка коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Відповідно до частини 2 статті 604 Цивільного кодексу України зобов’язання припиняється за домовленістю сторін про заміну первісного зобов’язання новим зобов’язанням між тими ж сторонами (новація).

Отже, якщо постачальником – платником ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати за товар N 1 були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі за домовленістю сторін припиняється зобов’язання з придбання товару N 2, та попередня (авансова) оплата за товар N 1, постачання якого не відбулося, зараховується в рахунок оплати товару N 2, то постачальник – платник ПДВ на дату досягнення такої домовленості має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання такої попередньої (авансової) оплати, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.

Складання такого розрахунка коригування здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за товар N 1, будуть зараховані в рахунок оплати вартості товару N 2.

Такий розрахунок коригування до податкової накладної відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ розділу V ПКУ підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем послуг. Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань.

При цьому якщо за договором N 2 товар уже був поставлений та на дату такої поставки (“першої події”) постачальником було складено та зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну, то за фактом зарахування попередньої оплати за товар N 1 в рахунок оплати вартості товару N 2 податкова накладна постачальником не складається.

Зазначений вище порядок коригування податкових зобов’язань при зарахуванні попередньої оплати за один товар в рахунок оплати вартості іншого поставленого, але не оплаченого покупцем товару, застосовується незалежно від того, одним чи різними договорами передбачено постачання таких товарів.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка