Консультації

Алгоритм коригування ПЗ у ситуації, коли передоплата за один не відвантажений товар зараховується в рахунок сплати за інший товар, який вже було відвантажено

Отримано передоплату за товар 1 та відвантажено товар 2

Відповідно до п. 201.1 ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

При цьому податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (п. 201.7 ПКУ).

Таким чином, на дату отримання передоплати за товар 1 та дату відвантаження товару 2 платник податку визнає ПЗ з ПДВ та відповідно складає і реєструє ПН за такими операціями.

Зарахування передоплати

Надалі податківці у консультації від 08.11.2018 р. №4757/ІПК/04-36-12-01-16 пояснюють, шо відповідно до ч. 2 ст. 604 ЦКУ зобов’язання припиняється за домовленістю сторін про заміну первісного зобов’язання новим зобов’язанням між тими ж сторонами (новація).

Отже, якщо за домовленістю сторін (та за умови складання ПН на дату отримання передоплати) відбувається зарахування такої передоплати за один товар в рахунок іншого відвантаженого товару, то постачальник має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання такої попередньої (авансової) оплати, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.

Складання такого розрахунку коригування здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за товар 1, будуть зараховані в рахунок оплати вартості товару 2.

Причина коригування

Податківці нічого не пишуть про причину, яка зазначається у такому розрахунку коригування. Від себе зазначимо, що повне «сторнування» податкової накладної можливе лише з причиною коригування «повернення товару або авансових платежів».

Якщо покупець є платником ПДВ, то РК підлягає реєстрації  таким покупцем.

Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань.

Зверніть увагу, що наведений алгоритм буде актуальним лише у тому випадку, коли аванс зараховується в рахунок іншого вже відвантаженого товару. Якщо ж товар 2 ще не є відвантаженим, то до ПН на дату передоплати складається РК на зміну номенклатури без коригування суми ПЗ.

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.11.2018 р. №4757/ІПК/04-36-12-01-16

Про порядок складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних при зарахуванні попередньої оплати за один товар в рахунок оплати іншого поставленого, але не оплаченого покупцем товару

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.11.2018 р. №4757/ІПК/04-36-12-01-16

Про порядок складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних при зарахуванні попередньої оплати за один товар в рахунок оплати іншого поставленого, але не оплаченого покупцем товару

Головне управління державної фіскальної служби у Дніпропетровській області розглянуло запит Підприємства щодо порядку складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних при зарахуванні попередньої оплати за один товар в рахунок оплати іншого поставленого, але не оплаченого покупцем товару, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 N 2755-VI (далі – ПКУ), повідомляє наступне.

Як зазначено у зверненні, Підприємство отримало попередню оплату за готову продукцію (далі – товар N 1) по договору N 1, на дату якої складено податкову накладну. Надалі між Підприємством та контрагентом – покупцем досягнуто домовленість про припинення зобов’язань покупця з придбання товару (далі – товар N 2) за договором N 2 та зарахування попередньої оплати за товар N 1, постачання якого не відбулося, в рахунок оплати товару N 2, який був поставлений постачальником та не оплачений покупцем, без повернення такої оплати на поточний рахунок покупця.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунка коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Відповідно до частини 2 статті 604 Цивільного кодексу України зобов’язання припиняється за домовленістю сторін про заміну первісного зобов’язання новим зобов’язанням між тими ж сторонами (новація).

Отже, якщо постачальником – платником ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати за товар N 1 були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі за домовленістю сторін припиняється зобов’язання з придбання товару N 2, та попередня (авансова) оплата за товар N 1, постачання якого не відбулося, зараховується в рахунок оплати товару N 2, то постачальник – платник ПДВ на дату досягнення такої домовленості має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання такої попередньої (авансової) оплати, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.

Складання такого розрахунка коригування здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за товар N 1, будуть зараховані в рахунок оплати вартості товару N 2.

Такий розрахунок коригування до податкової накладної відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ розділу V ПКУ підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем послуг. Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань.

При цьому якщо за договором N 2 товар уже був поставлений та на дату такої поставки (“першої події”) постачальником було складено та зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну, то за фактом зарахування попередньої оплати за товар N 1 в рахунок оплати вартості товару N 2 податкова накладна постачальником не складається.

Зазначений вище порядок коригування податкових зобов’язань при зарахуванні попередньої оплати за один товар в рахунок оплати вартості іншого поставленого, але не оплаченого покупцем товару, застосовується незалежно від того, одним чи різними договорами передбачено постачання таких товарів.

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Податковий агент при виплаті доходу фізособі не утримав ПДФО: хто відповідальний?

ДПС у Луганській області розповідає, що відповідно до підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статі 168 ПКУ податковий…

2 дні ago

Як платників податків м. Києва розподілено між Центральною, Лівобережною та Правобережною ДПІ?

Головне  управління  ДПС у  м. Києві інформує, що у зв’язку з внесенням змін до Організаційної структури…

2 дні ago

Оподаткування закупівлі ліцензій ERP (на прикладі Odoo) в нерезидента: ключові аспекти

В умовах стрімкого розвитку технологій і глобалізації бізнесу українські компанії все частіше користуються програмними рішеннями,…

2 дні ago

Логістика вантажних перевезень між областями України

Логістика вантажних перевезень між областями України, незалежно від того, це перевезення меблів чи ж будь-яких…

2 тижні ago

Як оскаржити висновок моніторингу ДАСУ: основні кроки

  Право наоскарження висновку моніторингу відповідно до законодавства належить виключно замовнику. Він може брати участь…

2 тижні ago

Як працює логістика у сфері оптових поставок бензину та дизелю

Логістика у сфері оптових поставок бензину та дизельного пального є важливою складовою енергетичної інфраструктури, особливо…

3 тижні ago