Перше залізне правило: утримуйте аліменти з суми «чистого» заробітку (доходу) працівника, тобто після утримання з неї всіх податків (ч. 1 ст. 70 Закону про виконавче провадження, п. 13 Переліку № 146).Тобто спочатку слід утримати із зарплати єдиний внесок, податок на доходи, військовий збір та вже потім — установлену виконавчим листом суму аліментів.
Суму «податкових» утримань, як відомо, визначають у разі нарахування заробітної плати співробітнику за підсумками роботи за місяць. Тож і визначати суму аліментів, яку потрібно утримати з такого заробітку, потрібно теж при -.розрахунку з працівником за місяць. А тому немає підстав обчислювати аліменти при виплаті зарплатного авансу.
Таким чином, для розрахунку суми аліментів, зокрема, на неповнолітніх дітей бухгалтер після закінчення місяця повинен пройти наступним ланцюжком подій:
Податок на доходи. Аліменти, утримані із заробітку працівника, потрапили до когорти неоподатковуваних доходів (пп. 165.1.14 ПКУ). Винятком буде ситуація, коли такі виплати отримує фізособа від нерезидента.
Незважаючи на те що джерелом виплати аліментів на користь їх отримувача є працівник, а не роботодавець, останньому все-таки потрібно озвучені виплати зафіксувати у ф. № 1 ДФ. Такий обов’язок містить як нині діючий Порядок № 49, так і Порядок № 4, який запрацює з 01.04.15 р.
Отже, якщо роботодавець утримує аліменти із заробітку працівника на підставі рішення суду або згідно з добровільним рішенням сторін, то такі виплати засвітяться у ф. № 1 ДФ з ознакою доходу «140». При цьому в графі 2 зазначеної звітності слід указати реєстраційний номер облікової картки платника податків, який отримує аліменти.
Військовий збір. Тут рівняємося на податок на доходи. Оскільки за загальним правилом аліменти не потрапили під приціл цього податку, роботодавцю не потрібно утримувати з таких виплат і військовий збір. Але якщо йдеться про аліменти від нерезидента, то вони підлягають обкладенню військовим збором. Утім механізм його сплати в цьому випадку законодавством не врегульований. Тож не виключаємо, що на практиці контролери наполягатимуть на сплаті військового збору фізособою за даними річної податкової декларації, поданої отримувачем нерезидентних аліментів.
Єдиний внесок. Утримувати єдиний внесок із аліментів не потрібно, адже така виплата не потрапила до бази нарахування єдиного внеску.
Незалежно від того, виплачуються аліменти за рішенням суду чи з ініціативи працівника, їх потрібно виплатити (перерахувати) отримувачеві не пізніше 3-денного строку з дня, установленого для виплати заробітної плати на підприємстві (ч. 2 ст. 187 СКУ пп. 7.5.9 Інструкції № 74/5).
Сплата аліментів відбувається одним із трьох способів:
1) безготівковий переказ коштів (за платіжним дорученням) на банківський рахунок одержувача або, коли про це зазначено в рішенні
суду, — на особистий рахунок дитини, відкритий у відділеннях Державного ощадного банку України (ч. З ст. 193 СКУ);
2) перерахування коштів одержувачу аліментів поштовим переказом за адресою, зазначено заяві працівника або у виконавчому листі;
3) видача коштів із каси підприємства видатковим касовим ордером безпосер ньо одержувачу аліментів (при пред’явле ним паспорта) або іншій особі (на підставі лежним чином оформленої довіреності).
Зверніть увагу: якщо аліменти сплачук поштовим переказом, тобто другим способом то витрати при відправленні таких сум через поштове відділення сплачують за рахунок платника аліментів (п. 14 Переліку № 146, аб: пп. 7.5.10 Інструкції № 74/5). Отже, їх потрібно додатково утримати із зарплати працівника аліментника.
Із суми компенсації відпускних працівнику, який продовжує трудитися на підприємстві, утримувати аліменти не потрібно.
Як стверджує пп. 5 п. 1 Переліку № 146, утримувати аліменти треба із заробітної плати, що зберігається під час відпустки, а також з одержуваної при звільненні компенсації за не використану протягом кількох років відпустку.
Тож аби аліменти «заскочили» до когорти зар-платних доходів, із яких, власне, й утримують аліменти, одночасно мають виконуватися дві умови:
Однак у розглянутій ситуації працівник, по-перше, не звільняється, а по-друге, отримує компенсацію відпускних лише за останній відпрацьований робочий рік.
Окрім того, пп. 2. п. 12 Переліку № 146 наголошує: з компенсації працівнику за невикористану відпустку аліментів не утримують. Однак це не стосується випадку, коли такі компенсаційні виплати особа отримує за не використану протягом кількох років відпустку при звільненні.
Звідси робимо висновок: із сум компенсації за відпустку, яку нарахували працівнику, трудові відносини з яким тривають, утримувати аліменти не потрібно.
Так, роботодавець платника аліментів зобов’язаний надавати держвиконавцю звіти про відрахування та виплати за виконавчими документами.
Сплата аліментів має важливе соціальне значення для забезпечення здоров’я та розвитку особи, якій вони призначені. Крім цього, виконавчі документи про стягнення із зарплати чи інших доходів боржника зберігають держвиконавці. Саме цим і зумовлена необхідність відстежувати порядок та якість виконання виконавчих документів. Досягнути цієї мети допоможе звітування роботодавців боржника про утримані суми коштів із його доходів.
Зокрема, роботодавці платника аліментів зобов’язані за кожною постановою про стягнення з зарплати повідомляти виконавцю про здійснені відрахування та виплати (ч. 1 ст. 69 Закону про виконавче провадження). Цей обов’язок стосується всіх, із ким боржник перебуває в трудових відносинах (тобто підприємств, установ, організацій, фізосіб, фізосіб-під-приємців).
Ба більше, у постанові про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника держвиконавець фіксує вимогу щодо направлення звітів про здійснені відрахування та виплати із зазначенням періодичності подання та адреси, на яку необхідно направл: такі звіти (пп. «ґ» п. 7.3.1 Інструкції № 512/5).
Звіт про здійснені відрахування та виплати -трібно подавати відповідному органу державної виконавчої служби кожні шість місяців після закінчення строку відповідних виплат і в разі звільнення працівника (п. 7.8 Інструкції № 512/5).
Ознайомитися з формою такого звіту можна в додатку 1 до Інструкції № 512/5.
А держвиконавець після отримання звіту і здійснені відрахування та виплати долучить й до матеріалів виконавчого провадження.
Водночас не радимо легковажити та* обов’язком. Адже ч. 1 ст. 90 Закону про виконавче провадження декларує притягнення вин до відповідальності за порушення вимог ць Закону, невиконання законних вимог держ конавця, несвоєчасне подання або неподання звітів про відрахування із заробітної плати інших доходів боржника. Більше конкретики у ст. 18813 КпАП. Зокрема, за це порушення грожує адмінштраф від 340 до 1190 грн. Й накладатиме суд за результатами розгляду и токолу про адмінправопорушення, який ск дуть держвиконавці (ч. 1 ст. 221, п. 6 ч. 1 ст. КпАП).
Так, утримувати аліменти на дитину аліментника, старшу за 18 років, потрібно до 23 років, якщо вона навчається і потребує матеріальної підтримки, а аліментник може її надати. Ба більше, для стягнення «студентських» аліментів необхідно прийняття нового рішення суду. Пояснимо детальніше.
Частина 1 ст. 199 СКУ зобов’язує баті утримувати повнолітню дитину, яка продовжує навчання і у зв’язку із цим потребує допомоги, за умови, що вони можуть надав останню. Це правило діє й у розрізі аліментів. Водночас суди вважають, що відповідний обов’язок виникає за наявності одночасно таких обставин:
Окрім того, якщо аліменти сплачувалися до досягнення дитиною 18 років на підставі рішення суду, то їхнє стягнення за цією межею не буде автоматичним. Для цього необхідне нове рішення суду на підставі нової позовної заяви. Подати останню, згідно із ч. З ст. 199 СКУ вправі як сам син (дочка), так і той із батьків, із ким він (вона) проживає. У такому позові про продовження стягнення аліментів із другого з батьків Ч необхідно обґрунтувати наявність чотирьох факторів, озвучених нами вище. Ухвалення нового рішення, зрозуміло, потягне за собою й видачу нового виконавчого листа, який і визначить обов’язок роботодавця щодо утримання ново-призначених «студентських» аліментів.
Суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку (сина) у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у cm. 182 СКУ При цьому судді будуть зважати на вартість навчання, підручників, проїзду до навчального закладу, проживання в гуртожитку тощо.
Наприкінці, захищаючи інтереси читачів, хочемо застерегти: імовірно, слуги Феміди не погодяться на стягнення з аліментника додаткових витрат на навчання повнолітньої дитини. Річ у тім, що право на такі витрати встановлено ч. 1 ст. 185 СКУ а обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина врегульовано ст. 201 того самого Кодексу, яка не містить відсилання до норм стосовно стягнення додаткових витрат.
У разі звільнення співробітника, із зарплати якого роботодавець на підставі виконавчого листа утримував аліменти, слід повернути цей документ держвиконавцю та повідомити його про нове місце роботи аліментника (якщо воно відоме), зафіксувати повернення вказаного документа у відповідному журналі, якщо такий ведеться, та відзвітувати про утримані до звільнення аліменти.
Перший крок буде зумовлений тим, що у зв’язку зі звільненням працівника його колишній роботодавець банально не матиме із чого утримувати аліменти. Тож і документ, який визначає їх стягнення, себто виконавчий лист, слід повернути держвиконавцю, аби той спрямував його до нового роботодавця аліментника.
Видавати виконавчий документ «на руки» боржнику (аліментнику), стягувачу чи третім особам не можна (пп. 7.2.8 Інструкції № 74/5).
На зазначене повернення ч. 2 ст. 69 Закону про виконавче провадження та пп. 7.2.2 Інструкції № 74/5 відводять лише три дні. При цьому підприємство повинно зробити таке (пп. 7.2.7 тієї ж Інструкції):
а) зробити запис у відповідних графах виконавчого документа про утримання суми боргу за аліментами, а в разі стягнення періодичних платежів у вигляді аліментів — про час їх утримання та розмір заробітної плати за останні три місяці. Цей запис завіряють підписами відповідальних осіб та скріплюють печаткою (за її наявності);
б) зазначити в супровідному листі до виконавчого документа нове місце роботи аліментника, якщо воно відоме. Копію супровідного листа направте стягувачу до відома.
Нехтування цим обов’язком без поважних причин може спричинити притягнення посадовців підприємства до відповідальності, передбаченої Законом про виконавче провадження.
Наступний крок, який ми радимо зробити працедавцю, — реєстрація повернення виконавчого листа в журналі реєстрації виконавчих документів (він може йменуватися й інакше — журнал реєстрації вхідних документів про відкриття виконавчого провадження тощо) чи іншому реєстрі аналогічного характеру.
Останній акорд — роботодавець звітує держвиконавцю про здійснені відрахування та виплати за постановою про стягнення аліментів, подаючи окремий звіт за формою з додатка 1 до Інструкції № 512/5. Відповідна вимога міститься в п. 7.8 згаданої Інструкції. При цьому в разі звільнення працівника звіт надають за період із моменту подання останнього звіту до моменту звільнення працівника.
Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…
Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…
Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…
Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…
Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…
Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…