З 2015 року кардинально помінявся порядок розрахунку податку на прибуток. Але як і завжди наші законодавці не змогли все доробити до кінця і залишили для деяких категорій платників податків свої правила розрахунку податку на прибуток, які додають роботи вітчизняним бухгалтерам.
Різниці при обчисленні податку на прибуток повинні рахувати не всі. Це можна не робити підприємствам обсяг доходу яких за минулий рік не перевищив 20 млн.грн за їх бажанням.
А ось платникам податків обсяг доходу яких за минулий рік перевищив 20 млн.грн переспектива менш райдужна і їм потрібно коригувати свій фінансовий результат до оподаткування на податкові різниці. Їх не так багато і напевно головною серед них є амортизаційна різниця.
Різниця при нарахуванні амортизації необоротних активів, передбачена ст. 138 ПКУ, складається з трьох складових:
Сьогодні ми поговоримо лише про амортизаційну різницю при амортизації ОЗ та НМА. Це все таки найбільш розповсюджене питання.
Суть коригування на «амортизаційну» різницю полягає в наступному: платник збільшує фінрезультат до оподаткування на суму амортизації (нарахованої за правилами П (С) БО 7) відповідно до п. 138.1 ПКУ і тут же зменшує його на суму амортизації (розрахованої за податковим правилам) згідно п. 138.2 ПКУ.
Формула буде такою:
Об’єкт оподаткування = ФР до оподаткування + амортизаціябух – амортизаціяпод
Як ви зрозуміли таким чином до складу витрат попаде лише амортизація визначена по правилам податкового обліку.
А ці правила досить суттєво відрізняються від правил бухгалтерського обліку.
У бухобліку підприємству щодо термінів корисного використання об’єктів ОЗ надана повна свобода дій – їх воно встановлює самостійно в розпорядчому документі при визнанні об’єкта ОЗ активом (зарахування на баланс). Так говорить п. 23 П (С) БО 7.
У податковому обліку діють мінімально допустимі строки використання об’єктів ОЗ (п.п. 138.3.3 ПКУ). Саме від них потрібно відштовхуватися при нарахуванні податкової амортизації, а вони можуть і не збігатися з бухгалтерськими термінами. Але якщо бухгалтерський термін корисного використання об’єкта більше податкового, тоді орієнтуються на більший – бухгалтерський – термін.
2. Розбіжність критеріїв віднесення до ОЗ
Високоприбуткові платники підпадають під дію п.п. 14.1.138 ПКУ і в податковому обліку необоротних активів повинні застосовувати встановлений в цьому підпункті вартісний критерій.
Нагадаємо: до 01.09.2015 р він становив 2500 грн. (Без ПДВ), а з 01.09.2015 р – 6000 грн. (Без ПДВ).
А ось в бухобліку підприємства можуть встановити будь-яку іншу планку, адже тут критерій віднесення активу до ОЗ – тільки очікуваний термін його корисного використання.
3. Відмінність в підходах до обліку невиробничих ОЗ
На невиробничі ОЗ ПКУ НЕ дозволяє нараховувати амортизацію (138.3.2 п.п.). У той же час в бухгалтерському обліку амортизують всі об’єкти ОС, в тому числі і невиробничі
4. Додавання до фін результату 30% вартості ОС, придбаних у деяких неприбутківців і нерезидентів
У бухгалтерському обліку до складу витрат (через амортизацію) потрапляє вартість ОЗ, придбаних абсолютно у всіх постачальників, незалежно від їх прибуткового / неприбуткового статусу і здійснюваних видів діяльності.
Але в податковому обліку така «витратність» обмежена. Причина – п.п. 140.5.4 ПКУ. він зобов’язує
додати до бухгалтерського фінрезультат 30% вартості ОЗ, придбаних у:
Причому з метою розрахунку «амортизаційної» 30% різниці вартості ОС, придбаних у неприбутківців / особливих нерезидентів, потрібно додати до фінрезультат відразу за підсумками того звітного періоду, в якому власне відбулася покупка.
5. Різна балансова вартість «старих» ОЗ
Ви напевно в курсі, що з 01.01.2015 р для цілей оподаткування суб’єкт господарювання повинен брати балансову вартість активів, яку визначило на 31.12.2014 р за старими правилами ПКУ (п. 11 підрозд. 4 розд ХХ ПКУ).
Саме від неї воно відштовхується в 2015 році при розрахунку податкової амортизації ОЗ. А в бухобліку на 01.01.2015 р сформувалася своя залишкова вартість ОЗ, розрахована за П (С) БО або МСФЗ.
Виходить, що високодоходнікі на свої ОЗ у податковому обліку нараховують амортизацію виходячи з
їх податкової балансової вартості, сформованої на 31.12.2014 р по «дореформеним» податковим правилам, а в бухобліку – виходячи з бухгалтерської залишкової вартості на 01.01.2015 р.
Тому через різних підходів до визначення балансової вартості ОС на 01.01.2015 р суми бухгалтерської та податкової амортизації по перехідним об’єктах ОС виявляються різними.
Для цієї цілі беруть до уваги лише ті ОЗ та НМА які відповідають критеріям визначеними ПКУ.
Тобто, щоб обчислити «амортизаційну» різницю, в бухгалтерському обліку вибираємо тільки ті об’єкти ОЗ, які вважаються такими і в податковому обліку.
Саме з ними (!) Проводимо всі по маніпуляції ст.138 ПКУ: додаємо до фінрезультат їх бухгалтерську амортизацію, а потім віднімаємо з отриманого значення їх податкову амортизацію.
Що ж відноситься до ОЗ в тлумаченні ПКУ:
При цьому до ОЗ не відносяться:
В бухгалтерському обліку як ви знаєте до ОЗ не відносяться тільки незавершені капітальні інвестиції.
Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…
Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…
Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…
Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…
Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…
Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…