Аналіз законодавства

Аналіз закону № 2876. Що зміниться у реєстрації ПН та РК

12 січня ВРУ прийняла законопроєкт №8079 щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній̆ системі оподаткування. Дійсно, гральному бізнесу заборонили обирати спецгрупу ЄП (тобто 2% єдиного податку у 3-й групі). Відповідну норму внесли у підпункт 9.3 пункту 9 підрозділу 8 розд. ХХ ПКУ.

Та, крім цього, у законопроєкті  містяться важливі норми щодо послаблення правил реєстрації ПН та РК в ЄРПН. Для цього у підрозділ 2 розд. ХХ ПКУ пропонується внести нові пункти 89 та 90.

Текст Закону №2876, підписаний Головою Верховної Ради України, можна завантажити тут.

Фактичні всі ці зміни запрацюють тільки після набрання чинності Закону. А згідно з його текстом,  він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Наразі закон очікує на підпис Президента.

Які ж зміни нас чекають найближчим часом? 

Нові строки реєстрації ПН та РК

З дати набрання чинності нового Закону і  далі, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний̆ стан буде припинено або скасовано, реєстрація ПН та РК в ЄРПН буде здійснюватися за новими, подовженими граничними строками:

  • для ПН та РК, складених з 1 по 15 к.дн. (включно) календарного місяця, – до 5  к.дн. (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
  • для ПН та РК, складених з 16 по останній  к.дн. (включно) календарного місяця, – до 18  к.дн. (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
  • для РК, складених постачальником товарів/послуг до ПН, що складена на отримувача – платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, – протягом 18 к.дн. з дня отримання такого РК до ПН отримувачем (покупцем).

Але що буде з «перехідними» ситуаціями? Яких ПН/РК стосуватимуться ці норми? На що орієнтуватися – на дату їх складання чи на граничний строк реєстрації? На жаль, у Законі це чітко не обумовлюється. 

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК

З дати набрання чинності нового Закону і  далі, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний̆ стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками ПДВ граничного строку для реєстрації ПН та РК в ЄРПН буде встановлено у розмірі:

  • 2% суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації до 15  к.дн.;
  • 5% суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30  к.дн.
  • 10% суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60  к.дн.;
  • 15% суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365  к.дн.;
  • 25% суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше  к.дн.

І знову – жодних «перехідних» норм та пояснень, щодо яких порушень це буде діяти.  Тому, звісно, варто дочекатися набрання чинності новим Законом та роз’яснень від ДПСУ. Як тільки вони з’являться, ми вас про це обов’язково повідомимо у новинах!

Зміни в режимі роботи сервісів ДПС під час війни

За новою редакцією п. 69.18 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків будуть здійснюватися у робочі дні з 8 години до 20 години.

А от операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригуванняна який припадає граничний строк реєстрації ПН та РК, буде тривати з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин. 

Тобто з дати набрання чинності новим Законом можна буде реєструвати ПН/РК у вихідні,  якщо це останній день реєстрації (як було до війни і як зараз, на жаль, не можна).  

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається не пізніше наступного операційного дня.

Квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації щодо ПН та РК в ЄРПН протягом операційного дня, на який припадає граничний строк їхньої реєстрації, надсилається платнику податку не пізніше наступного операційного дня.

Якщо протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Що не так із бухобліком в Україні? Онлайн-бухгалтерія Dilovod запустила масштабне опитування серед бухгалтерів

На четвертому році повномасштабної війни український бізнес продовжує працювати в умовах, які потребують максимальної стійкості,…

7 днів ago

Як виправити помилку в ПН: неправильний код ставки ПДВ (14% або 20% замість 0%)?

Податківці у підкатегорії 101.29 ЗІР надали роз'яснення, що для операцій з вивезення за межі митної території України…

2 тижні ago

Як здійснюється оплата за допомогою Google Pay

Google Pay є одним з найбільш популярних цифрових платіжних сервісів, що трансформував те, як ми…

2 тижні ago

Як професіонали адаптуються до змін у фінансових стандартах

У зв’язку з глобалізацією економіки виникла гостра потреба в уніфікованих стандартах фінансової звітності, що дають…

3 тижні ago

Где можно провести конференцию под Киевом

Аренда помещений для конференций в Киеве может понадобиться для проведения деловых мероприятий, таких как конференции,…

4 тижні ago

Відрахування із зарплати: які встановлені ліміти?

Держпраці зазначає, щовідрахування із заробітної плати регулюються законодавством України. Відповідно до ст. 128 Кодексу законів про…

4 тижні ago