Доволі часто на бухгалтера покладають обов’язки касира. Однак, чи може бухгалтер водночас із основною роботою виконувати ще й обов’язки касира?
Так, це можливо, але за належного оформлення.
Питання щодо організації готівкових розрахунків, у т.ч. обов’язків касира, урегульовано Постановою Правління НБУ від 15.12.04 № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» (далі Положення № 637). Касир, відповідно до законодавства України, несе повну матеріальну відповідальність за збереження всіх прийнятих ним цінностей. Відповідно до п. 4.8 Положення № 637, обов’язки касира може виконувати інша особа. Підприємства, штатним розписом яких не передбачено посади касира, виконання його обов’язків можуть покладати відповідно до письмового розпорядження керівника на бухгалтера чи іншого працівника, з яким укладається договір про повну матеріальну відповідальність.
Отже, законодавством не визначено прямої заборони працівнику підприємства суміщати посади бухгалтера й касира. Але при цьому з таким працівником обов’язково укладається договір про повну матеріальну відповідальність.
Відповідно до ст. 135і КЗпП, письмові договори про повну матеріальну відповідальність можуть бути укладені з працівниками (що досягли вісімнадцятирічного віку), які займають посади чи виконують роботи, безпосередньо пов’язані зі зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням під час виробництва переданих їм цінностей. Перелік таких посад і робіт визначено в Переліку № 447, який діє на території України відповідно до Постанови Верховної Ради України № 1545.
При тому, що Перелік № 447 не містить посади бухгалтера, у розділі І (абз. 2) зазначено, що договір про повну матеріальну відповідальність може укладатися із касирами, а також іншими працівниками, які виконують обов’язки касирів (див.лист Мінсоцполітики від 29.04.2013 р. № 61/06/186-13, додаток 7). Тобто на підставі п. 4.8 Положення № 637 договір про повну матеріальну відповідальність може бути укладено з бухгалтером (головним бухгалтером), якщо він виконує обов’язки касира (постійно або тимчасово), на підставі письмового наказу (розпорядження) керівника. Саме такого висновку дійшло Мінсоцполітики у своєму листі від 15.10.2007 № 250/06/186-07 (додаток 8).
Отже, можна зробити висновок: для того аби бухгалтер міг виконувати обов’язки касира, у разі якщо посада касира не передбачена штатним розкладомпідприємства, це слід оформити документально в такий спосіб: – видати письмове розпорядження про покладання обов’язків касира на бухгалтера;
– унести зміни до посадової інструкції бухгалтера, доповнивши її обов’язками касира;
– укласти з бухгалтером договір про повну матеріальну відповідальність як касиром щодо приймання, зберігання та видачі готівки й цінностей;
– розглянути питання про зміну окладу бухгалтера у зв’язку з покладанням на нього обов’язків касира чи встановлення доплати.
По материалам: Миколаївська обласна рада професійних спілок
Право наоскарження висновку моніторингу відповідно до законодавства належить виключно замовнику. Він може брати участь…
Логістика у сфері оптових поставок бензину та дизельного пального є важливою складовою енергетичної інфраструктури, особливо…
Ст. 164 ПКУ встановлено особливості визначення бази оподаткування ПДФО для доходів у негрошовій формі. А…
Ортопедичний матрац – це не просто частина меблів, а важливий елемент здорового способу життя. Якість…
В арсеналі сучасних маркетологів є багато ефективних інструментів, тому про такий скромний метод впливу як…
Найкращий пункт обміну. Критерії та поради при виборі обмінника Коли потрібно обміняти 100-200 доларів, люди…