Головна » Бухгалтеру » Консультації » Чи може роботодавець звільнити працівника через досягнення пенсійного віку?
Консультації

Чи може роботодавець звільнити працівника через досягнення пенсійного віку?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Як наголошує Держпраці, такої підстави для звільнення чинне законодавство не містить. Більш того, навіть у випадку скорочення такі працівники мають більші права на збереження робочого місця, ніж інші.

Конституцією України закріплений принцип рівності конституційних прав і свобод, зокрема трудових прав громадян, незалежно від будь-яких обставин, в тому числі і досягнення працівником пенсійного віку.

Відповідно до ст. 10 Закону «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» громадянами похилого віку визнаються особи, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також особи, яким до досягнення зазначеного пенсійного віку залишилося не більш як півтора року.

Згідно зі ст. 11 Закону громадяни похилого віку мають право на працю нарівні з іншими громадянами, яке додатково гарантується державними цільовими програмами, територіальними та місцевими програмами зайнятості населення.

Забороняється відмова у прийнятті на роботу і звільнення працівника за ініціативою власника або уповноваженого ним органу з мотивів досягнення пенсійного віку.

Переведення працівника похилого віку і працівника передпенсійного віку з одного робочого місця на інше не допускається без його згоди, якщо при цьому змінюються істотні умови праці.

Умови договорів про працю (контрактів, угод) з громадянами похилого віку, включаючи також і їх працю в період проживання в установах соціального забезпечення, не можуть погіршувати становище або обмежувати їх права, передбачені цим Законом і законодавством про працю. Такі умови є недійсними.

Власник або уповноважений ним орган може в порядку і на підставах, визначених чинним законодавством, припинити трудові відносини з найманими працівниками, в тому числі з працівниками, які після призначення пенсії продовжують працювати.

Так, наприклад, у разі скорочення працівника пенсійного віку його слід попередити не менш ніж за два місяці; він користується переважним правом на залишення на роботі нарівні з іншими працівниками; має право на виплату вихідної допомоги тощо.

Отже, чинним законодавством не передбачено звільнення працівників з мотивів досягнення ними пенсійного віку.

Управління праці


Поділіться з друзями - підтримайте проект