Консультації

Чи обов’язково юридичній особі отримувати копії документів, що підтверджують статус ФОП?

Якщо ФОП, якому юрособа виплачує дохід, застосовує загальну систему оподаткування, така юрособа як податковий агент не зобов’язана утримувати ПДФО та військовий збір із доходів такого ФОП, якщо має копію (або навіть роздруківку) витягу чи виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, у якому фізичну особу зареєстровано як приватного підприємця.

Якщо контрагентом юрособи є ФОП-єдинник, дохід приватного підприємця, з якого він сплачує єдиний податок, не оподатковують ПДФО, отже, і військовим збором (пп. 165.1.36 ПК). При цьому важливо, щоб серед видів діяльності підприємця-єдиноподатника були зазначені ті види послуг, що він фактично надав підприємству. Для звільнення від оподаткування підприємству потрібно мати копію (або роздруківку) витягу з Реєстру платників єдиного податку із зазначеними видами діяльності.

Утім, незалежно від того, на якій системі оподаткування перебуває підприємець, із яким співпрацює юрособа, відомості про доходи, нараховані/виплачені приватному підприємцеві (навіть коли з них не утримують податків), вона має відображати у формі № 1ДФ за ознакою доходу «157».

ФОП на загальній системі оподаткування у 2018 році

Юрособі не доведеться і нараховувати ЄСВ, адже підприємства, які нараховують винагороду за цивільно-правовими договорами, укладеними з підприємцем, не є платниками ЄСВ (абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон № 2464). Це правило діє для всіх ФОП незалежно від системи оподаткування. Єдина умова — роботи (послуги), що вона виконує (надає), мають відповідати видам діяльності ФОП, зазначеним у ЄДР. Закон № 2464 не вимагає, щоб підприємство отримувало від ФОПа копію виписки чи витягу з ЄДР. Але для виконання його норм слід упевнитися, що роботи (послуги), за які юрособа виплачує дохід підприємцеві, відповідають видам діяльності, зазначеним у ЄДР. Щоб не утримувати ПДФО та військовий збір, все одно знадобиться копія виписки/витягу з ЄДР, адже цей документ підтверджує водночас і правомірність ненарахування на дохід підприємця ЄСВ.

Особливості оподаткування ФОП на загальній системі

Отже, щоб не утримувати ПДФО та військовий збір з доходу підприємця-загальносистемника, його контрагент (підприємству) обов’язково мусить мати копію (роздруківку) виписки/витягу з ЄДР такого підприємця. У платників єдиного податку виписку/витяг із ЄДР може замінити копія витягу (роздруківка інформації) з Реєстру платників єдиного податку. Ці самі документи є підставою не нараховувати ЄСВ на дохід підприємця.

 Єдиний податок: групи платників, ставки, реєстрація

Не обов’язково вимагати від ФОП копію виписки/витягу з ЄДР (або витягу з Реєстру платників єдиного податку) за кожної виплати йому доходу. Якщо виписка (витяг) уже є, достатньо самостійно перевірити у державних реєстрах актуальність інформації на дату виплати доходу. Якщо нічого не змінилося, то й нової копії документа не потрібно.

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Як працює логістика у сфері оптових поставок бензину та дизелю

Логістика у сфері оптових поставок бензину та дизельного пального є важливою складовою енергетичної інфраструктури, особливо…

17 години ago

Чи застосовується підвищуючий коефіцієнт до доходів у негрошовій формі при розрахунку військового збору?

Ст. 164 ПКУ встановлено особливості визначення бази оподаткування ПДФО для доходів у негрошовій формі. А…

3 тижні ago

Як вибрати та купити ортопедичний матрац 160×200: практичний гід

Ортопедичний матрац – це не просто частина меблів, а важливий елемент здорового способу життя. Якість…

3 тижні ago

Масова розсилка SMS для бізнесу

В арсеналі сучасних маркетологів є багато ефективних інструментів, тому про такий скромний метод впливу як…

3 тижні ago

Як обрати найкращий обмінник?

Найкращий пункт обміну. Критерії та поради при виборі обмінника Коли потрібно обміняти 100-200 доларів, люди…

3 тижні ago

Мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум у 2025 році

У статті 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 14.09.2024 №12000 визначили…

4 тижні ago