Moneyveo, raketa, paypong, moneygo… та майже всі банки країни. Зараз онлайн кредити мають найбільшу популярність. Ми купляємо онлайн та онлайн отримуємо гроші. Це зручно.
Донедавна ще була поширеною судова практика, коли суди відмовляли кредиторам у позовах про стягнення онлайн кредитів, посилаючись на відсутність письмового договору.
Однак, зараз така практика змінилась. В 2017 році був прийнятий Закон «Про електронні довірчі послуги». І тепер всі онлайн договори, укладені після його прийняття – є чинними. Ну майже всі.
Як укладається онлайн договір кредиту?
- Через використання ЕЦП/КЕП (електронний підпис, який надається банками своїм клієнтам);
- Через смс пароль-ідентифікатор (на ваш телефон приходить пароль після реєстрації на сайті);
- Іншим не забороненим законом способом.
Так в судовій справі 524/5556/19 позивачка просила суд визнати недійсним договір онлайн кредиту посилаючись на те, що вона не знала про його умови.
А кредит виявився з надто високою процентною ставкою. Укладала вона договір кредиту просто зареєструвавшись на сайті. Потім вона отримала пароль на телефон, ввела дані своєї картки, і через 5 хвилин їй поступили гроші.
Суд не цікавило, чи прочитала уважно позивачка договір, чи знала про всі комісії та ін.
Чому так?
Закони України в таких випадках повністю на стороні кредитора. Чиї гроші, той і правий.
Однак, важливо в таких випадках також захистити права споживачів. Нажаль, на відміну від сусідніх країн, в Україні немає такого простого способу засвідчити зміст Інтернет сторінки, а відповідач для суду може надати змінений зміст сайту.
Тому тут є поле для законодавчих змін, враховуючи, що права кредиторів отримали наразі кращий захист, а права споживачів все ще потребують захисту.
На практиці рекомендую робити скріншоти, а може і знімати відео екрану.