Головна » Бухгалтеру » Консультації » Декларування доходів платником єдиного податку, отриманих на Payoneer
Консультації

Декларування доходів платником єдиного податку, отриманих на Payoneer

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Ризикованість для ФОП отримання коштів на рахунок в системі Payoneer

  • платіжна система Payoneer не легалізована в Україні (відсутня у реєстрі НБУ);
  • система Payoneer не є банківською установою (системою) та оперує віртуальними, а не банківськими рахунками за принципом «електронного гаманця»;
  • гроші, які знаходяться на рахунку у системі Payoneer, непідконтрольні НБУ та податковій службі, в «поле зору» потрапляють лише ті суми, які виведені на рахунок в українському банку;
  • для платників ЄП груп 2 – 3 є ризик визнання податковою службою таких розрахунків як негрошових (див. п. 291.6 ПКУ).

Для уникнення можливих непорозумінь з податковою рекомендуємо отримувати кошти від експорту послуг виключно на валютний рахунок ФОП в українському банку, без застосування системи Payoneer.

Хоча заради справедливості зазначимо, що українські банки надають таку послугу із зарахування коштів з рахунку Payoneer на рахунок в українському банку. Тобто, на практиці така схема використовується. Про проблеми у зв’язку з цим зі сторони податкової служби на сьогодні нам не відомі.

Хоча, наприклад, в ІПК ДПСУ від 07.04.2021 р. № 1421/ІПК/99-00-07-05-01-06 зазначено, що відповідно до ст. 7 Закону № 2473 приймати платежі в іноземній валюті через платіжні системи, без залучення рахунків, відкритих в банківських установах, про які в установленому порядку повідомлено контролюючі органи України, заборонено.

Хоча в іншій ІПК ДПСУ від 17.06.2021 р. № 2494/ІПК/99-00-04-03-03-06 податкова висловилася обережніше: «…з питань щодо здійснення розрахунків за допомогою платіжних систем з нерезидентами за зовнішньоекономічними контрактами, пропонуємо звернутись до Національного банку України».

Наведені ІПК – додаткове підтвердження ризикованості отримання коштів від експорту послуг на рахунок Payoneer.

За якою датою ФОП відображати доходи

Згідно з п. 292.6 ПКУ датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ПКУ).

Причому ПКУ не встановлює, що кошти мають отримуватися виключно на рахунок в українському банку.

Дата отримання – це дата фактичного отримання коштів платником.

Якщо ФОП отримує кошти на рахунок в Payoneer, то дата такого отримання і буде датою отримання доходу.

Тому саме на цю дату ФОП і має відобразити отриманий дохід, перерахувавши його в гривні за офіційним курсом НБУ на цю саму дату.

Але, як ми сказали вище, ані НБУ, ані податкова не контролює рахунок в Payoneer. Це означає, що ФОП може уникати оподаткування таких коштів, виводити кошти на рахунок в українському банку довільно – пізніше, аніж на дату, на яку вони отримані, в меншій сумі, аніж отримані кошти.

Повторимося – подібне уникнення від оподаткування є порушенням чинного українського законодавства.

Якщо ФОП отримав дохід, він зобов’язаний його задекларувати.

Підтвердженням отриманих доходів буде інвойс і виписка з рахунку Payoneer.

Проте ми би радили дещо інший варіант. Якщо вже ФОП ризикує отримувати кошти на рахунок в Payoneer, доречно в цей самий день перераховувати кошти на рахунок в українському банку. Можна навіть налаштувати автоматичний переказ коштів. Тоді якщо на рахунок Payoneer надійдуть кошти, система автоматично відправить їх на рахунок в українському банку. Відтак буде одна дата отримання на рахунок Payoneer і на рахунок в українському банку. І доходи визначатимуться цією датою.


Поділіться з друзями - підтримайте проект