Відповідно до Указу Президента України «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2018 році» від 15 лютого 2018 року № 33/2018 зі змінами, внесеними пунктом 2 статті 1 Указу Президента України від 10 вересня 2018 року № 274/2018, у жовтні-грудні 2018 року проводитиметься черговий призов громадян України на строкову військову службу. До лав Збройних сил України призиватимуть громадян України чоловічої статі, придатні за станом здоров’я до військової служби, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 20 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.
Що робити роботодавцю?
Відповідно до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у т. ч. шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб — підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII.
Отже, роботодавець у разі отримання інформації про призов працівника на строкову військову службу (це зазвичай повістка), має видати наказ (розпорядження) про звільнення такого працівника від виконання посадових обов’язків із збереженням місця роботи та середнього заробітку.
Уся справа в особливому періоді: діє чи ні?
Верховний Суд листом від 13 липня 2018 року № 60-1543/0/2-18 поставив крапку щодо питання дії особливого періоду в Україні. У листі зазначено, що Верховний Суд однозначно сформулював правову позицію щодо тлумачення поняття «особливий період» у своїй постанові від 25 квітня 2018 року у справі № 205/1993/17-ц (касаційне провадження № 61-1664св17). У цій постанові встановлено, що особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року № 303/2014.
Отже, Верховний Суд дотримується правової позиції, згідно з якою особливий період в Україні діє.