Отже, ми говоримо про класифікацію доходів фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку згідно з Податковим кодексом України (ПКУ). Згідно з пунктом 1 пункту 292.1 ПКУ, доходом такої особи є грошові та інші доходи, отримані протягом податкового (звітного) періоду в різних формах, таких як матеріальні або нематеріальні.
Зокрема, згідно з пунктом 292.3 ПКУ, до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих товарів, робіт та послуг протягом звітного періоду. Безоплатно отриманими вважаються товари, роботи та послуги, отримані за письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації, а також товари, передані на відповідальне зберігання та використані платником єдиного податку.
До суми доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, за звітний період також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
Відповідно до п. 292.6 ПКУ датою отримання доходу платника єдиного податку є:
З метою оподаткування ЄП до доходу не включаються отримані фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Наприклад, проценти, отримані від банку за зберігання коштів на рахунку (як депозитному, так і поточному) не включаються до доходу фізосіб-«єдинників» І – ІІІ груп.
Під час карантину і війни чимало фізосіб, в тому числі і ті, хто має підприємницький статус, отримували кошти від держави. Враховуючи те, що війна триває, ця тенденція зберігатиметься. А ще чимало громадян України отримали великі збитки, які вимагатимуть відшкодування. Тому, звісно, виникне питання, чи не доведеться заплатити з цих сум ЄП?
Відповідно до п. 292.11 ПКУ до складу доходу платника єдиного податку не включаються, зокрема:
Але не варто плутати державну допомогу із благодійною! Якщо допомогу вам як суб’єкту господарювання надає благодійна організація (а не державний фонд), вона потрапить під оподаткування ЄП. Це актуально і для юросіб.
Бонуси за виконання умов договору щодо обсягу придбання товарів або послуг можуть надаватися у двох видах:
Так от, знижки у цьому випадку до оподаткованого ЄП доходу не потраплять. Мало того, вони не потраплять і до доходу, оподаткованого ПДФО, якщо такі знижки не є індивідуальними і отримати їх може будь-хто з тих, хто виконає певні умови.
А от бонуси, отримані у вигляді грошових коштів, включаються до складу доходу фізосіб-«єдинників» (звісно, якщо покупцем за договором був саме ФОП, а ще в такому випадку ці кошти мають надійти саме на підприємницький рахунок!).
І не забувайте – жодних розрахунків бонусними балами! Адже платникам ЄП суворо заборонені негрошові розрахунки (п. 291.6 ПКУ).
Сума завдатку, який згідно з договором надавався платником єдиного податку як підтвердження зобов’язань, не включається до доходу цього платника податку у разі його повернення.
Позиція фахівців ДПС така, що завдаток не є платою за товари, роботи чи послуги і лише забезпечує здійснення такої плати у майбутньому. Оскільки завдаток повертається покупцю і покупець не несе жодних зобов’язань щодо повернених йому коштів, то логічно, що ЄП з таких коштів не платиться.
Але стосовно продавців податківці займають більш фіскальну позицію.
«Єдинник» у разі отримання коштів, які забезпечують виконання зобов’язань за договорами оренди (гарантійних внесків) від орендарів, включає такі суми до складу доходу звітного періоду у якому вони були отримані.
При цьому після закінчення дії договору оренди при поверненні гарантійного внеску у платника єдиного податку не має підстав зменшити свій дохід, бо такі суми коштів не є авансом або передоплатою за товари (роботи, послуги).
Такою є позиція податківців, з якою ми, звісно, не згодні. Якщо гарантійні внески включаються до оподаткованого доходу «єдинника», то, звісно, лише тому, що вони класифікуються як передоплата за послуги оренди – інших підстав або спеціальних норм в ПКУ немає. Тому повернення таких внесків орендарю теж треба розглядати як повернення передоплати. Тобто як підставу для зменшення оподаткованого доходу у періоді їх повернення. Проте ФОП має бути готовим до спору із податківцями.
У разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ПКУ).
При цьому перерахунок іноземної валюти за офіційним курсом гривні, встановленим НБУ, яка на дату закінчення звітного періоду обліковується на поточному рахунку фізособи-«єдинника», не здійснюється. Мало того, розрахунок різниці, яка виникає у разі продажу іноземної валюти ФОПу, та включення такої різниці до доходу платника єдиного податку нормами ПКУ не передбачено. Таке роз’яснення зазначено в ІПК ДПСУ від 13.09.2019 р. № 215/6/99-00-04-07-03-15/ІПК.
Якщо кошти, отримані від нерезидента на рахунок, відкритий в іноземному банку, не зараховані на підприємницький рахунок в Україні, то такі кошти не включаються до доходу фізособи-«єдинника», але оподатковуються ПДФО та ВЗ.
До складу доходу платників єдиного податку третьої групи не включаються, зокрема, суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (пп. 3 п. 292.11 ПКУ).
Отже, якщо ви – ФОП і це ви отримали ПФД, щоб не сплачувати з неї ЄП, намагайтеся повернути її протягом 12 місяців.
Зазначимо також, що зворотний процес, тобто надання ФОПом іншим особам ПФД, законом не заборонений і не призведе до втрати статусу «єдинника». Звісно, якщо така допомога буде безпроцентною.
Надання безпроцентної фіндопомоги (поворотної або безповоротної) фізичній особі, у т.ч. ФОПу, не є діяльністю у сфері фінансового посередництва, а отже, не суперечить вимогам перебування на спрощеній системі.
Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…
Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…
Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…
Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…
Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…
Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…