Консультації

ДПС про зміни в порядоку списання сум недоїмки з ЄСВ для ФОП, які фактично не здійснювали діяльність з 01.01.2017р.

Законом України від 04.12.2020 № 1072 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»  внесено зміни до п. 9 прим.  15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010 року № 2464.

Цими змінами фактично продовжуються процедури, передбачені при  списанні сум недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів і пені на виконання  вимог Закону України від 13 травня 2020 року № 592 зі змінами, внесеними Законом України від 14 липня 2020 року № 786.

Коло суб’єктів, які мають право на таке списання, не змінюється:

  1. це  фізичні особи – підприємці (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та
  2. особи, які провадять незалежну  професійну діяльність.

Однак встановлюється новий період, протягом якого такі платники можуть звернутися за списанням – це можна зробити до 01  березня 2021 року.

Таким чином, всі хто з будь-яких причин не зміг звернутися  до контролюючих органів за списанням або виконати необхідні для цього  умови у термін, попередньо визначений Законом № 786-ІХ (який сплив 31  серпня 2020 року), зможуть це зробити зараз!!!! але до 01.03.2021 року.

Більше того, Закон № 1072-ІХ врегулював питання списання недоїмки з  єдиного внеску тих платників, які звернулися із заявами про списання на підставі Законів № 592-IX та № 786-ІХ у строк до 31 серпня 2020 року, але їх  діяльність як суб’єктів підприємницької діяльності на момент звернення вже  була припинена в періоді з 01 січня 2017 року до 03 червня 2020 року. 

Таким платникам не потрібно звертатися із заявою повторно,  контролюючі органи здійснять списання на підставі документів, які були подані раніше, на підставі Законів № 592-IX та № 786-ІХ.

Всі інші суб’єкти (які не зверталися раніше, або яким було відмовлено у  списанні через недотримання вимог до обов’язкових документів, необхідних  для списання відповідно до Закону) можуть звернутися до контролюючих органів у порядку, описаному нижче.

Підлягають списанню у порядку, визначеному Законом № 2464,  несплачені станом на 01 грудня 2020 року суми недоїмки, нараховані фізичним  особам – підприємцям (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали  спрощену  систему оподаткування) та особам, які провадять незалежну професійну діяльність, за період з 01 січня 2017 року до 01 грудня 2020 року, а також  штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо дотримано такі умови:

  •  такими платниками у відповідних місяцях періоду з 01 січня 2017 року  до 01 грудня 2020 року не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що  підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб;
  •  якщо до 01 березня 2020 року подано необхідні документи, а саме:

а)  для фізичних осіб – підприємців (крім фізичних осіб – підприємців, які  обрали спрощену систему оподаткування):

  • заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, яка подається державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної  справи фізичної особи – підприємця (якщо така заява не подавалася раніше);
  •  заяву про списання заборгованості;
  • звітність відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону № 2464-VI за період з 01 січня 2017 року до 01 грудня 2020 року, які подаються до податкового органу за основним місцем обліку (якщо така звітність не подавалася раніше або була подана з помилками). Цю норму слід розуміти  таким чином, що подана фізичною особою звітність має обов’язково відображати дані за період з 01 січня 2017 року до дати державної реєстрації  припинення підприємницької діяльності включно у зазначеному періоді, який  закінчується 01 грудня 2020 року. Фізичній особі не потрібно звітувати за  період після дати державної реєстрації припинення підприємницької  діяльності, оскільки в такому проміжку часу вона вже не вважається  платником єдиного внеску відповідно до Закону № 2464-VI на підставі даних, одержаних контролюючим органом від Державного реєстратора.

б) для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову,  літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також  медичну,  юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або  особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності):

  • заяву про списання заборгованості;
  • заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску (якщо така заява не  подавалася раніше);
  • звітність відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону № 2464-VI за період з 01 січня 2017 року до 01 грудня 2020 року, які подаються до податкового органу за основним місцем обліку (якщо така звітність не  подавалася раніше, або була подана з помилками). Якщо зазначені особи вже  зверталися до контролюючих органів із заявою про зняття з обліку раніше, то  звітність має охоплювати період з 01 січня 2017 року до дати подання заяви  про зняття з обліку як платника єдиного внеску. Якщо ж така заява подається  вперше після 30 листопада 2020 року, то звітність подається за період до 01 грудня 2020 року.

Зазначена письмова заява про списання заборгованості подається на ім’я  начальника відповідного територіального управління ДПС у довільній формі і  може мати наступний зміст:

«Керуючись змінами, внесеними Законом України від 4 грудня 2020 року  № 1072-ІХ до пункту 9 (прим. 15) розділу VIII Закону України від 08 липня  2010 року № 2464-VI «Про збір та  облік єдиного внеску на  загальнообов’язкове державне соціальне страхування», прошу списати мені  несплачені станом на 01 грудня 2020 року суми недоїмки, а також штрафні  санкції та пені, нараховані на ці суми недоїмки за період з 01 січня 2017 року до 01 грудня 2020 року.

Повідомляю, що за вказаний період мною не отримано дохід (прибуток)  від діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб та  відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону України від 8 липня 2010  року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», за період з 01 січня 2017 року подано звітність з єдиного внеску за відповідні періоди 2017 – 2020 років».

Інформація про списані суми передається до органів Державної  виконавчої служби для закриття виконавчих проваджень.

 

ДПС

Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

Где заказать высокие кроссовки от adidas?

Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…

4 дні ago

Малий, середній та великий бізнес: які види підприємств існують в Україні?

Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…

5 днів ago

Обязательная страховка для водителя в один клик

Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…

3 тижні ago

Готівкові кредити: для чого їх використовують?

Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…

4 тижні ago

Трейдинг для новичков: советы и рекомендации

Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…

4 тижні ago

Чи буде штраф за однакові номери в податкових накладних

Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…

1 місяць ago