Юридичні консультації

Естонія як юрисдикція для стартапів. Система оподаткування в Естонії

Шукаєш вигідні умови для свого Startup? Кажуть, Естонія – твій квиток до найбільш захоплюючого та прогресивного startup  community в світі!

Що ж, може здатися, що на сьогодні, в Європейському союзі немає аналогів за більш вигідною системою оподаткування, але в чому і для кого ця вигідність? Хтось навіть скаже, що Естонія – це «якісний офшор», як її ще часто називають податкова гавань Європи, а стабільність правової системи визиває довіру серед інвесторів. Що ж, подивимось детальніше:

  1. Згідно рейтингу легкості ведення бізнесу (Doing Business 2016) Естонія займає 16-ту позицію – це найкращий показник серед країн пострадянського простору;

  2. Першокласні e-services (кажуть, що для того, щоб сплатити всі податки в Естонії потрібно витратити 81 годину та здійснити всього 8 платежів);

  3. Починаючи з 2014 року іноземні громадяни можуть отримати електронне громадянство країни, не маючи постійного місця проживання в Естонії;

  4. На естонську компанію можливо швидко зареєструвати інтелектуальну власність

  5. У випадку ведення інтернет-торгівлі та не тільки з’являється можливість реєстрації будь-якого доменного ім’я в європейських зонах (eu, ee, es і т.і);

  6. Засновниками та членами правління можуть бути на 100% нерезиденти Естонії та ЄС;

  7. Можливість отримати річну (а надалі трирічну) бізнес-візу;

  8. При здійсненні реальної діяльності компанії є можливість клопотати про Вид на проживання для члена правління чи власника фірми;

  9. PayPal

  10. Потенційні клієнти з Європи швидше та натхненніше заключають договори з фірмами з ЄС, ніж із країн СНД;

  11. Як додатковий benefit – Естонія має величезну кількість договорів про уникнення подвійного оподаткування, серед яких і Україна.

  1. У випадку коли акціонери чи власники вирішують розподілити прибуток у вигляді дивідендів, то фірма виплачує за акціонерів прибутковий податок за ставкою 20% (20/80). Тобто при розподіленні 10000 євро заробленого прибутку 2000 євро складуть податки та 8000 євро чисті дивіденди.

  2. При покупці товарів/послуг/майна для підприємницької діяльності компанії потрібно мати підтверджуючі документи цього зв’язку – інакше отриманий прибуток підлягає оподаткуванню;

  3. Естонським компаніям, як і всім іншим, ліпше уникати співпраці із сумнівними юрисдикціями, але це у випадку складності доказу реальності угоди, або ж, знову таки, прибуток підпадає під оподаткування як видатки, що не пов’язані з підприємницькою діяльністю та такі, що виведені з системи оподаткування Естонії.

  4. В Естонії є сфери бізнесу, які потребують отримання ліцензії чи дозволу на їх здійснення. Серед яких: туризм, будівництво, фінансові, почтові, транспортні, медіа-послуги та інш.

 

Про прибутковий податок з підприємства:

Унікальність естонської податкової системи полягає у відсутності податку на прибуток, формально він все ж таки є, але складає 0%, але дана ставка використовується лише для нерозподіленого прибутку, тобто у випадку реінвестування його в бізнес.

Нульовий податок на прибуток таким чином  мотивує підприємця знов і знов залучати дохід в розвиток бізнесу, його укріплення  та зріст.

Серед важливих переваг є ще одна цікава – за умови прийняття рішення про не розподілення засновникам дивідендів, законодавство Естонії надає право не вносити реальний статутний капітал, лише задекларувати його при реєстрації. Тобто не потрібно вносити мінімальну суму в розмірі 2500 євро (а для акціонерних товариств це 25000 євро) на розрахунковий рахунок компанії.

Як завжди і повсюди є певні обмеження щодо цієї схеми, але вони цілком логічні (перелік не виключний):

Оподаткування заробітної плати

  1. По-перше, в Естонії немає обов’язкової умови нараховувати заробітну плату члену правління (директору) компанії, та відповідно, немає вимог до її мінімального розміру.

  2. По-друге, відсутність податків на заробітну плату для тих нерезидентів, які не працюють на території Естонії. Це гарна можливість для бізнесу, співробітники якого можуть виконувати роботу на відстані, але у разі виплати та нарахування заробітної плати працівникам-резидентам, або тих, хто працює на території Естонії, будьте ласкаві, нарахувати та сплатити наступні податки:

Роботодавець нараховує та сплачує:

  1. Соціальний податок – 33%;

  2. Податок з безробіття – 0,8%.

Із заробітної плати утримується:

  1. Податок з безробіття – 1,6%;

  2. Накопичувальний пенсійний внесок ІІ ступеня (добровільно-примусовий) – 2%;

  3. Прибутковий податок – 20%.

Докладніше про VAT, воно ж ПДВ, воно ж  НСО.

Це рівнозначні в Естонії поняття  – податок з обороту за ставкою 20%, яким обкладається продаж товарів та надання послуг на території Естонії, а також імпорт в Естонію товарів та послуг. Реєстрація в якості платника податку з обороту здійснюється при досягненні порогу  в 16000 євро річного обороту.

В деяких випадках ставка податку з обороту становить 9% (книги, ліки, квитки на концерти) чи 0% (експорт товарів та послуг з Естонії). Якщо підприємець надає послуги чи продає товари за межами Естонії, на митній території чи на території ЄС  дані господарські операції не підлягають оподаткуванню.

Тобто, якщо ви не продаєте товари та послуги на території Естонії, приватним особам в ЄС чи фірмам на території ЄС без VAT-номеру, то ПДВ у вас підлягає оподаткуванню за ставкою 0%.

Естонія – юрисдикція мрія для стартапів

Звісно, враховуючи вищевикладене, Естонія здається дуже привабливою юрисдикцією, але, як не крути, перед тим як реєструвати стартап в Естонії, потрібно детально вивчити всі нюанси саме для Вашого випадку, або – звернутись до експертів.

Джерело: IT юристи

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Реклами про IT багато, але чи варте воно уваги?

Хоча б раз на день кожна людина стикається з рекламою IT. Найбільше її в інтернеті,…

1 тиждень ago

В Україні з’явилася платформа автоматичного розрахунку податку з інвестицій

Сервіс покликаний допомогти інвесторам фондового ринку швидко та в зручний спосіб згенерувати документи, необхідні для…

3 тижні ago

Почему аренда кулера и кофемашины выгоднее покупки: решение для современного офиса

В современном мире эффективность работы офиса напрямую зависит от условий, в которых работают сотрудники. Общий…

4 тижні ago

Що не так із бухобліком в Україні? Онлайн-бухгалтерія Dilovod запустила масштабне опитування серед бухгалтерів

На четвертому році повномасштабної війни український бізнес продовжує працювати в умовах, які потребують максимальної стійкості,…

1 місяць ago

Як виправити помилку в ПН: неправильний код ставки ПДВ (14% або 20% замість 0%)?

Податківці у підкатегорії 101.29 ЗІР надали роз'яснення, що для операцій з вивезення за межі митної території України…

2 місяці ago

Як здійснюється оплата за допомогою Google Pay

Google Pay є одним з найбільш популярних цифрових платіжних сервісів, що трансформував те, як ми…

2 місяці ago