Законом № 2148 внесено зміни до Закону про ЄСВ, зокрема, в частині визначення членів фермерських господарств платниками єдиного внеску. Ми вже повідомляли про це, але тепер розглянемо детальніше.
Так, із зазначеної дати згідно з п. 51 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ членів фермерського господарства (вичерпний перелік яких визначено частиною третьою ст. 3 Закону № 973), якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах (найманими працівниками, фізичними особами — підприємцями, головами фермерських господарств як юридичних осіб, так і фізичних осіб — підприємців зі статусом сімейного фермерського господарства), визначено платниками єдиного внеску. Тобто якщо члени фермерського господарства мають основне місце роботи на якомусь підприємстві, то за них роботодавцем сплачується ЄСВ, який нараховується на заробітну плату таких осіб.
Відповідно до частини четвертої ст. 4 Закону про ЄСВ зазначена норма також не поширюється на членів фермерського господарства, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону про пенсійне страхування, та отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу.
У разі втрати членом фермерського господарства статусу застрахованої особи або статусу особи з інвалідністю чи припинення виплати соціальної допомоги такий член фермерського господарства зобов’язаний стати на облік в органах доходів і зборів як платник єдиного внеску.
Взяття на облік
Член фермерського господарства має написати заяву про взяття його на облік як платника єдиного внеску до контролюючого органу за місцезнаходженням чи місцем проживання. При чому, голова фермерського господарства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, але як фізична особа — підприємець на спрощеній системі оподаткування та має обов’язок сплати єдиного внеску до 20 числа місяця, що настає після закінчення кварталу.
У разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону про держреєстрацію, накладається штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн) (п. 1 частини 11 ст. 25 Закону про ЄСВ).
База нарахування
Базою нарахування єдиного внеску з 01.01.2018 р. для членів фермерського господарства є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (819,06 грн)
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але менше за розмір мінімального страхового внеску, тобто 819,06 грн (абзац другий п. 2 частини першої ст. 7 цього Закону).
Строк сплати
Після взяття на облік в органах доходів і зборів платниками єдиного внеску члени фермерського господарства зобов’язані сплачувати за себе ЄСВ, нарахований за календарний квартал, єдиний (абзац третій частини восьмої ст. 9 Закону про ЄСВ).
Такі платники можуть сплачувати ЄСВ у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили. При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ.
Звітність
Члени фермерських господарств подають звітність за формою Додаток 5 (табл.1-5, табл.6-9)
Строк подачі до 10 лютого року, наступного за звітним періодом (звітній період – календарний рік)
Відповідальність
Слід зазначити, що ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина 12 ст. 9 Закону про ЄСВ), а за порушення законодавства про ЄСВ, зокрема, за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску передбачено фінансову відповідальність, а саме:
- за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 % своєчасно несплачених сум (п. 2 частини 11 ст. 25 Закону про ЄСВ);
- згіднo з частинами 10 та 13 цієї статті на суму недоїмки нараховується пеня з рoзрахунку 0,1 % суми недоплати за кoжний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченoї Закoнoм про ЄСВ, починається з першого календарнoгo дня, щo настає за днем закінчення стрoку внесення відпoвіднoгo платежу, дo дня фактичної сплати (перерахування) включнo.
Що з договорами про добровільну участь
Згідно із внесеними змінами з 01.01.2018 р. членів фермерського господарства виключено із переліку платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску (частина перша ст. 10 Закону про ЄСВ).
Отже, за заявами про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, поданими членами фермерських господарств до органів доходів і зборів, договори про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — договір) органами доходів і зборів з 01.01.2018 р. не укладатимуться.
Члени фермерського господарства, з якими розірвано договори у зв’язку зі зміною з 01.01.2018 р. законодавства про ЄСВ, мали подати до органів доходів і зборів самі за себе протягом 30 календарних днів після розірвання договору таблицю 1 Звіту про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та суми доплати до органів доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до Порядку № 435 за період з початку дії договору по грудень 2017 р. включно.
Дострокове розірвання договорів у зазначеному випадку не є підставою вважати договори такими, умови за якими не виконано. Надалі така особа у разі бажання матиме право на укладення договору, якщо належатиме до кола платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.
Пенсіонери та сплата ЄСВ
Роботодавці нараховують єдиний внесок на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат. При цьому до зазначених виплат застосовується ставка 22 %. Отже, пільг щодо нарахування єдиного внеску на заробітну плату пенсіонерів, які є найманими працівниками, Законом про ЄСВ не передбачено.
Відповідно до частини четвертої ст. 4 Закону про ЄСВ з 01.01.2018 р. особи, які досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (60 років), звільняються від обов’язку сплати єдиного внеску за себе.
Особи з інвалідністю та ЄСВ
Отже, з метою визначення недоотриманої Пенсійним фондом України суми коштів, для роботодавців, у яких працюють особи з інвалідністю та, які нараховують ЄСВ на заробітну плату за ставками 8,41 відс., 5,3 відс., 5,5 відс, передбачено окремий розділ у звітності з ЄСВ. У цьому розділі роботодавцю необхідно відображати нарахування ЄСВ розраховані за ставкою 22 відсотка.
Звертаємо увагу, що обов’язок щодо відображення таких сум у Звіті з ЄСВ настане у платника після приведення Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого ЄСВ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», у відповідність до Закону №2462.
Детальніше про ставки ЄСВ у 2018 році читайте тут