Головна » Бухгалтеру » Консультації » ФОП єдинник одразу після реєстрації? – Ні, спершу подайте заяву!
Консультації

ФОП єдинник одразу після реєстрації? – Ні, спершу подайте заяву!

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Нас часто запитують стосовно оформлення фізичної особи підприємця. Чомусь більшість перебуває у хибній впевненості, що якщо вони встали на облік як підприємці, то вони автоматично ФОП єдинники. Це хибна впевненість може дорого коштувати фізособі-підприємцю. Перш за все в розумінні грошей. Ставки податку загальної системи це 18% ПДФО, 1,5% ВЗ, 22% ЄСВ з доходу.

ФОП загальна система: доходи та витрати

Правила оподаткування ФОП загальносистемників

Сплата податків ФОП загальносистемником

Ну з єдинниками ситуація кардинально інша, ставки нижче, але там і доходом є все що надійшло у вигляді грошових коштів на рахунок чи в касу ФОП. Ставки податку для кожної групи такі:

  1. ФОП 1 група – 10% від прожиткового мінімуму, чи підвищена 15 % від прожиткового мінімуму
  2. ФОП 2 група – 20 % від мінімальної заробітної плати
  3. ФОП 3 група – Встановлюється у відсотках до доходу:— 3% доходу; або — 5% доходу

Всі платники податків підлягають взяттю на облік у контролюючих органах, незалежно від наявності обов’язку щодо сплати того чи іншого податку та збору.
При цьому, взяття на облік платників  контролюючими органами здійснюється за принципом організаційної єдності реєстраційних процедур, які проводяться державними реєстраторами, та процедур узяття на облік платників податків, що забезпечуються контролюючими органами.

Обмін відомостями (запитами) про здійснення дій з державної реєстрації та взяття на облік (зняття з обліку) юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців здійснюється у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань та інформаційними системами Центрального контролюючого органу.
З моменту взяття на облік платник податків вважається таким, що перебуває на загальній системі оподаткування, якщо ним не обрано інший спосіб оподаткування відповідно до законодавства.

Порядок обліку платників податків і зборів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зі змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462 .

Новостворені особи, тобто фізичні особи – підприємці, які подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для І або ІІ групи до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

Новостворені особи, які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для ІІІ групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації. (пп. 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 ПКУ).

Заява подається фізичною особою – підприємцем до контролюючого органу за місцем податкової адреси, тобто до контролюючого органу куди вона береться на облік як платник податків за місцем проживання.

Заява про застосування спрощеної системи оподаткування подається в один з таких способів(пп.298.1.1 п. 298.1 ст.298 ПКУ):

1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

3) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством;

4) державному реєстратору як додаток до заяви про державну реєстрацію, що подається для проведення державної реєстрації, зокрема юридичної особи з урахуванням вимог п. 291.5 ст. 291 ПКУ. Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається державним реєстратором до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації, зокрема юридичної особи згідно із Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування.(звісно, якщо ви маєте той рік, а не новостворений ФОП)

Далі наводимо форми заяви, розрахунку та запиту:

 – заяви про застосування спрощеної системи оподаткування.

– розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування;

– запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку;

– витягу з реєстру платників єдиного податку.

Форми заяви на обрання спрощеної системи оподаткування затверджені наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019  № 308 «Про затвердження форм заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, розрахунку доходу за попередній календарний рік, запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку та витягу з реєстру платників єдиного податку» (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 24.09.2019 за № 1054/34025).

Отже, для обрання або переходу на спрощену систему госпсуб’єкту потрібно не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу подати заяву! 


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка