Інтерв’ю

Глава Державної служби з питань праці Роман Чернега про плани свого відомства на 2019 рік.

Інспектори з праці провели в 2018 році більше 20 тис. перевірок. За виявленими порушеннями накладено понад 1,5 млрд. грн. штрафів. Велика їх частина пов’язана з невиконанням трудового законодавства, де нові закони дали перевіряючим масу можливостей: за одного неофіційного співробітника фінансові санкції можуть перевищувати 125 тис. грн. Тим не менше, більшість покарань залишається лише на папері і практично не стягується.

Обсяги штрафування бізнесу в 2018 році?

Фактично, в 2017-м у нас не було ще таких високих штрафів, як зараз. Отже, обчислення ведуться вже з 2018-го. Саме в минулому році ми отримали всю необхідну правову базу для роботи Служби та трудових інспекторів. Отримали можливість залучати до нашої роботи інспекторів органів місцевого самоврядування.

Почали з міст обласного значення та до новостворених об’єднаних територіальних громад. Їм дали право наймати інспекторів з праці. Вони наділені не всіма повноваженнями, як наші інспектори, але їх достатньо, щоб боротися з нелегальними працівниками, боргами по зарплатах і з невиплатами мінімальних заробітних плат. Вони мають право перевіряти, проводити інспекції, але як показала практика 2018 року, в основному вони зосереджені на роз’яснювальній роботі з місцевими підприємцями. Але випадки накладення штрафів теж є.

Чи багато зараз працює таких муніципальних інспекторів?

На сьогоднішній день їх більше 500. Більше 1,3 тис. у нас в цілому по країні, разом з муніципальними. Це досить серйозна армія людей, які налаштовані на результат. Завдяки всім їм вже з більш, ніж 430 тис. Працівниками на українських підприємствах оформлені трудові відносини. До Пенсійного фонду надійшло понад 5 млрд. грн.

Чи є в планах на цей рік розширити штат інспекторів?

У нас в штаті є ще вакансії, але зарплати інспекторів поки досить невисокі. Ми працюємо з університетами, проводимо стажування, є такі, у кого це перше робоче місце відразу після ВУЗу. В цьому напрямку будемо працювати і далі.

Тієї кількості інспекторів, яку ми б хотіли, щоб максимально охопити ринок, нам ніхто не дасть. Та й в принципі в країнах ЄС стільки немає, щоб кожен інспектор міг зайти на кожне підприємство. На сьогодні ми визначили, що оптимально мати одного інспектора на 20 тис. населення. Виходячи з цих розрахунків ми і проводимо підбір, намагаємося якось дійти до цієї цифри. Але межі досконалості немає.

Якщо буде можливість і ресурс у держави, тоді будемо просити збільшити штат, але для цього необхідно і зарплати інспекторам піднімати, і забезпечувати їх гідною соцпакетом. До них часто застосовують фізичні заходи впливу при перевірках.

Ви підписали в 2019 році два нових меморандуму – з Мін’юстом і Госпродпотребслужбой. Чи є вже результати співпраці?

З Госпродпотребслужбой ми зараз завершуємо всі організаційні моменти і починаємо. Кілька загальних виїздів вже було, будемо активізуватися. Від Мін’юсту інформація вже надходить. Днями була зустріч із заступником міністра з цього питання. Важливо, щоб правова база і всі наші дії, з посиланням на інформацію Мін’юсту, були юридично підкріплені реальними фактами, відповідали всім процесуальним вимогам. Це допоможе зменшити відсоток справ, які оскаржуються в суді, і які можуть бути програні. Зараз відпрацьовуються потрібні процеси.

З яким ще держорганами плануєте співпрацювати з перевірок?

У 2018 році підписали угоду з Укртрансбезопасностью і почали плідно працювати по частині нелегальних перевізників. Вони дивляться на стан транспорту, легальність перевезень, правильно чи автобуси обладнані для перевезення пасажирів тощо. У той же час, перевізниками виступають ті люди, які ніяк не оформлені. На роботу беруть навіть людей без досвіду, що іноді призводить катастроф.

Ми плануємо посилювати цю роботу, а також співпраця з іншими зацікавленими відомствами. З Фіскальної службою і Пенсійним фондом звіряємо групи ризику по тих підприємствах і галузям, де можуть працювати неоформлені працівники. Є проект угоди з Нацполіціей. При недопуск перевіряючих на підприємства, нам потрібно цей факт фіксувати. Більш детальне опрацювання механізму взаємодії з правоохоронними органами в подібних випадках допоможе оперативніше реагувати на такі порушення. Другий момент – посилення безпеки інспекторів під час перевірок.

UBR

UBR

Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

Логістика вантажних перевезень між областями України

Логістика вантажних перевезень між областями України, незалежно від того, це перевезення меблів чи ж будь-яких…

2 дні ago

Як оскаржити висновок моніторингу ДАСУ: основні кроки

  Право наоскарження висновку моніторингу відповідно до законодавства належить виключно замовнику. Він може брати участь…

4 дні ago

Як працює логістика у сфері оптових поставок бензину та дизелю

Логістика у сфері оптових поставок бензину та дизельного пального є важливою складовою енергетичної інфраструктури, особливо…

1 тиждень ago

Чи застосовується підвищуючий коефіцієнт до доходів у негрошовій формі при розрахунку військового збору?

Ст. 164 ПКУ встановлено особливості визначення бази оподаткування ПДФО для доходів у негрошовій формі. А…

4 тижні ago

Як вибрати та купити ортопедичний матрац 160×200: практичний гід

Ортопедичний матрац – це не просто частина меблів, а важливий елемент здорового способу життя. Якість…

4 тижні ago

Масова розсилка SMS для бізнесу

В арсеналі сучасних маркетологів є багато ефективних інструментів, тому про такий скромний метод впливу як…

4 тижні ago