Аналіз законодавства

Гуманітарна або благодійна допомога? В чому різниця?

Гуманітарна допомога

Згідно зі ст. 1 Закону про гумдопомогу, гуманітарна допомога — цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв’язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров’я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізосіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту в разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об’єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст. 3 Закону про благодійництво.

Звертаємо увагу, що йдеться саме про благодійництво, а не про благодійну допомогу.

Благодійна допомога

Закон про благодійництво не дає визначення терміна «благодійна допомога», але наводить загальне визначення благодійної діяльності.

Благодійна діяльність — добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені чи за дорученням бенефіціара (ст. 1 Закону про благодійництво).

Проте ст. 3 Закону про благодійництво чітко регламентує цілі та сфери благодійної діяльності, а ст. 5 цього Закону — види благодійної діяльності.

Відмінність

Водночас Закон про гумдопомогу містить чітку ознаку для відрізняння гуманітарної допомоги від благодійної: певні безоплатно надані товари, роботи або послуги можуть бути визнані як гуманітарна допомога лише за рішенням уповноваженого державного органу (центральним органом виконавчої влади в цій сфері є Мінсоцполітики) — згідно зі ст. 5 та 6 Закону про гумдопомогу.

А до спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги, визначених ст. 4 Закону про гумдопомогу, належать:

— центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення;

— Рада міністрів Автономної Республіки Крим;

— обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Акт приймання-передачі

Відповісти на запитання, чи вважати допомогу благодійною, чи гуманітарною, якщо в актах приймання-передачі зазначено «передано гуманітарну (благодійну) допомогу», можливо лише після ретельного вивчення конкретної інформації про неї та визначення того, чи визнавалася вона гуманітарною допомогою в офіційному порядку.

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Подключение домашнего интернета: как выбрать надежный и стабильный вариант

Сегодня стабильное интернет-соединение — это не просто удобство, а необходимый элемент комфортной жизни. Онлайн-обучение или…

1 день ago

Локальний бізнес vs великі мережі: чому варто підтримувати місцеві компанії?

Сьогодні споживачі мають широкий вибір між покупками у великих міжнародних мережах та підтримкою локальних підприємств.…

6 днів ago

Коли можна не подавати додаток 1 до єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

ДПС в Івано-Франківській області розповідає, що форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків…

1 тиждень ago

Чи треба індексувати зарплату у лютому 2025 року?

Нагадаємо, що стаття 34 Держбюджету-2025 містить три ключові положення: •Індекс споживчих цін для індексації грошових…

3 тижні ago

Які правила надання відстрочки для студентів та викладачів?

Міноборони розповідає, що надання відстрочки здобувачам професійної, фахової передвищої та вищої освіти, інтернів і докторантів, а також…

4 тижні ago

З 1 лютого будуть зменшені ліміти на карткові перекази

Ще 10 грудня 2024 року окремі банки підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних…

4 тижні ago