Головна » Бухгалтеру » Кадровий облік » Хто з жінок з 1 жовтня 2023 року буде зобовʼязаний стати на військовий облік?
Кадровий облік

Хто з жінок з 1 жовтня 2023 року буде зобовʼязаний стати на військовий облік?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Які жінки підлягають військовому обліку?

Нагадаємо, що з 26 жовтня 2022 року за Законом №2664  жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

А як щодо решта жінок? 

Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених вище, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням.

Тобто законом встановлено добровільну постановку на військовий облік для жінок, за винятком медиків. 

Що зміниться з 1 жовтня? 

Нагадуємо, що окремим Наказом Міноборони ще 6 вересня 2022 року було відкладено на рік строки взяття жінок відповідних професій/спеціальностей на військовий облік.

Тож саме з 1 жовтня 2023 року у окремих працівниць, враховуючи відповіді на запитання вище, зʼявиться обовʼязок або можливість щодо постановки на облік в військоматах. 

Що треба зробити роботодавцю?

  1. Персональний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи та покладається на керівників підприємств, установ, організацій незалежно від підпорядкування і форми власності (ч. 5 ст. 34 Закону про військовий облік). 
  2. Тих, хто працює за цивільно-правовими договорами, такий персональний облік не стосується (див. лист Міноборони від 13.11.2017 р. №321/7065)!
  3. Фізичні особи – підприємці не ведуть військовий облік своїх працівників!  
  4. Керівник може перекласти обов’язок ведення військового обліку на іншого працівника (це дозволяють п. 8 Порядку №1487).
  5. Персональний облік призовників і військовозобов’язаних на підприємствах, в установах та організаціях ведеться згідно з типовою формою первинного обліку №П-2 «Особова картка працівника» (далі – особова картка), затвердженою спільним наказом Держкомстату та Міноборони від 25.12.2009 р. №495/656, у розділі II якої зазначаються відомості про військовий облік. Про те, як її складати, ми докладно розповідали тут і тут.
  6. В обов’язки роботодавця входить постійне інформування територіальні центри комплектування та соціальної підтримки про громадян та посадових осіб, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом (п. 34 Порядку №1487). 
  7. Але за п. 51 Порядку №1487 жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження Порядку №1487 (тобто до 5 січня 2023 року), можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року. Проте про таких працівниць роботодавець зобов’язаний повідомити ТЦК.

Увага! Нехтування цими нормами загрожує штрафами. Контроль за тим, як юрособи ведуть військовий облік, покладено на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (п. 87 Порядку №1487).

Адміністративна відповідальність

Тут є два види штрафів – на самих військовозобов’язаних, і на уповноважених осіб роботодавця:

  • ст. 210 КУпАП встановлено штраф для самих призовників, військовозобов’язаних, резервістів за порушення правил військового обліку. За перше порушення штраф становить  від тридцяти до п’ятдесяти нмдг. Повторне протягом року вчинення порушення, а також вчинення такого порушення в особливий період (!) тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста нмдг. Тобто зараз працівниці, яка не стане на військовий облік, загрожує адмінштраф від 850  грн до 1700 грн;
  • для уповноважених осіб роботодавця (керівника або іншої уповноваженої ним особи) за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію адмінштраф встановлює стаття 210-1 КУпАП. І цей штраф вже (під час особливого періоду) становить від трьохсот до п’ятисот нмдг. Тобто від 5100 грн до 8500 грн!

Справи про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію і, відповідно, справи щодо порушення роботодавцями правил військового обліку як складової такого порушення розглядають ТЦК. Від їхнього імені розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення керівники ТЦК (стаття 235 КпАП).


Поділіться з друзями - підтримайте проект