Консультації

І знову про колективний договір…

Сьогодні, перечитуючи запитання та відповіді в одній із “Бухгалтерських” посиденьках в одній із соцмереж, натикнулися на цікаве запитання, котре викликало не аби який інтерес у бухгалтерської громади.

Так ось питання у необхідності обов’язкового укладення колективного договору роботодавця із трудовим колективом, при чому не зважаючи на чисельність останнього. Трудовий колектив теж може бути різним від однієї особи до сотень робітників. 

Так ось “бонзи” бухгалтерії казали, що це є обов’зковою необхідністю, давали ссилки на статті Управлінь держпраці, описуючи власні приклади з життя. ми вирішили розібратися в даному питанні та уважно вивчити юридичну сторону питання.

Колективний договір: буква закону

Ст.2 Закону 3356 говорить:

Колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях (далі – підприємства) незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи. 

Колективний договір може укладатися в структурних підрозділах підприємства в межах компетенції цих підрозділів.

Як видно в законі не має ані слова про обов’язок, як, наприклад, публікує Управління Держпраці у Кіровоградській області. Ідемо далі, гортаючи закон.

Звертаємо увагу на ст. 17 КЗпП, згідно з якою, на новоствореному підприємстві, в установі, організації колективний договір укладається за ініціативою однієї із сторін у тримісячний строк після реєстрації підприємства, установи, організації, якщо законодавством передбачено реєстрацію, або після рішення про заснування підприємства, установи, організації, якщо не передбачено їх реєстрацію. Отже, оскільки сторонами колективного договору є роботодавець і трудовий колектив підприємства, а сам колективний договір може бути укладено за ініціативою будь-якої сторони, то за відсутності такої ініціативи з боку трудового колективу підприємства роботодавця не можна притягнути до відповідальності за відсутність колективного договору — адже жоден нормативний акт не покладає на нього обов’язок ініціювати укладення цього договору. Роботодавців чи інших посадових осіб підприємства можна притягнути до відповідальності тільки в разі їх ухилення від участі в переговорах щодо укладення, зміни або доповнення колективного договору (якщо такі переговори були ініційовані) за ст. 411  КУпАП, порушення чи невиконання зобов’язань щодо колективного договору за ст. 422 КУпАП чи ненадання ними інформації, необхідної для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів згідно зі ст. 43КУпАП. 

Зразу зробимо застереження на те, що інспектори з праці вимагають наявність колективних договорів, проте якщо у вас на підприємстві колдоговору не має, а ви вже знаєте про прийдешню перевірку, то кидатися у крайнощі і терміново його укладати не потрібно. Порушень у цьому, на нашу думку, не має.

Більш детальну інформацію про перевірки Держпраці, а також штрафи за порушення законодавста в цій сфері читайте тут і тут. За цим та цим посиланням ви знайдете всю інформацію про укладання трудового договору та його зразок

Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

Где заказать высокие кроссовки от adidas?

Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…

1 день ago

Малий, середній та великий бізнес: які види підприємств існують в Україні?

Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…

2 дні ago

Обязательная страховка для водителя в один клик

Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…

3 тижні ago

Готівкові кредити: для чого їх використовують?

Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…

3 тижні ago

Трейдинг для новичков: советы и рекомендации

Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…

4 тижні ago

Чи буде штраф за однакові номери в податкових накладних

Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…

4 тижні ago