Головна » Як враховувати переплати та помилково сплачені суми пр Єдиному податку

Як ми можемо допомогти?

Як враховувати переплати та помилково сплачені суми пр Єдиному податку

You are here:
< Назад
Print Friendly, PDF & Email

Якщо помилково ви перерахували єдиний податок не на той розрахунковий рахунок або сплатили суму більшу, ніж потрібно, — гроші вам повернуть. Для цього необхідно подати заяву в податкову, додати до неї документ, що підтверджує платіж. А от коли є заборгованість з ЄП, сума переплати автоматично піде на її погашення.

Процедура повернення

Помилково або надлишково сплачені суми податкового зобов’язання підлягають поверненню платнику (ст. 43  ПКУ).

Щоб повернути гроші, у податкову потрібно подати заяву протягом 1095 днів із дня проведення помилкової або надлишкової сплати, зазначивши в ній:

  • причини повернення грошей із бюджету;

  • найменування платника;

  • юрособі — код ЄДРПОУ, підприємцеві — реєстраційний номер облікової картки платника податків (раніше — ІПН) або серію та номерпаспорта (якщо РНОКПП у підприємця немає);

  • адресу, у ФОП — місце проживання, зазначене в паспорті (особи, що зареєструвалися ФОП за довідкою переселенця, вказують адресу тимчасового проживання, зафіксовану в довідці), у ЮО — місцезнаходження підприємства та номер контактного телефону;

  • суму платежу, що підлягає поверненню;

  • спрямування та спосіб перерахування коштів:

    • на поточний рахунок у банку;

    • на погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) за іншими платежами;

    • готівкою за чеком, якщо рахунку в банку немає;

    • поштовим переказом через підприємства поштового зв’язку;

    • для подальших розрахунків як авансових платежів (передоплати) або грошової застави.

До заяви потрібно додати оригінал або копію документа на переказ чи паперову копію електронного розрахункового документа, що підтверджує перерахування коштів до бюджету.

Якщо в заяві платник вказав, що повернути кошти треба довіреній особі, до заяви слід додати довіреність, завірену в нотаріуса, та копію паспорта довіреної особи.

Не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення 10-денного строку із дня подання заяви контролюючий орган повинен підготувати висновок про повернення грошей із бюджету та подати його органу Казначейства. На підставі отриманого висновку протягом 5 робочих днів помилково та/або надлишково сплачені грошові зобов’язання повертають платнику податків.

Зарахування в рахунок боргу з ЄП та інших податків

Якщо у вас є заборгованість з ЄП, то суму переплати або помилково перераховані гроші автоматично буде зараховано в рахунок погашення боргу. Писати заяву для цього не потрібно.

Але подати заяву в податкову доведеться, якщо єдинник хоче спрямувати переплату на погашення заборгованості з інших податків і зборів (п. «б» ​абз. 3 п. 87.1 ПКУ).

Зарахування в рахунок сплати майбутніх платежів з ЄП

Підприємці 1–2-ї груп суму переплати або помилково сплачений ЄП можуть зарахувати в рахунок майбутніх авансових платежів за податком, але не більше, ніж до кінця поточного календарного року (п. 295.6 ПКУ).

На 3-й групі у випадку переплати з податку різниця може бути зарахована як оплата за наступний звітний квартал (п. «а» абз. 2 п. 87.1 ПКУ).Залежно від суми переплати вона частково або повністю покриє майбутню сплату ЄП.

Штрафи

Якщо ви сплатили єдиний податок, але не на той розрахунковий рахунок, строк сплати податку не подовжується. Навіть якщо ви подали заяву на повернення, податкове зобов’язання вважатиметься сплаченим, тільки коли кошти надійдуть на правильний рахунок.

Якщо, поки ви розбиралися, куди повинні бути перераховані гроші, строк сплати податку минув, доведеться сплатити штраф: 50% ставки ЄП за несплату або несвоєчасну сплату авансових внесків ЄП для 1–2-ї груп (п. 122.1 ПКУ).

На 3-й групі сплачувати ЄП потрібно раз на квартал протягом 10 днів після граничного строку подання звітної декларації (40 днів після закінчення звітного кварталу). Розмір штрафу залежить від строку затримки сплати податку (п. 126.1 ПКУ):

  • менше 30 днів — 10% від суми боргу з ЄП;

  • більше 30 днів — 20% від суми боргу з ЄП.

За невчасну сплату податку також нараховується пеня за період з першого дня, наступного за граничним строком сплати єдиного податку, до дня перерахування ЄП на правильний рахунок (пп. 129.1.1 ПКУ).

Пеня нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, що діє на день виникнення податкового боргу або на день його (його частини) погашення, за кожен календарний день прострочення його сплати.