Нагадаємо, що нещодавно Мінфін висловив свою позицію, коли відшкодування працівнику його власних коштів за придбані товари не є доходом. Зокрема, зазначали, що податківці ще не надавали нових роз’яснень щодо цієї ситуації.
І ось з’явився текст ІПК від 21.03.2019 р. №1143/6/99-99-13-02-03-15/ІПК. У ній ДФС нарешті погодилися з позицією Мінфіну і судів!
Зокрема, вони на підставі тих же норм КЗпП, що й Мінфін, вказали: якщо придбання товарів (робіт, послуг) здійснюється в рамках трудових обов’язків працівника, то незалежно від того, чи видані кошти під звіт, чи витрачені з такою метою власні кошти працівника, які потім відшкодовуються роботодавцем, такі відносини слід розглядати з урахуванням вимог законодавства про працю.
І на підставі норм п. 170.9 ПКУ навели два варіанта податкових наслідків:
Тож відтепер відшкодування працівнику його власних коштів за придбані товари не буде доходом, якщо є підтвердження роботодавцем доцільності та обґрунтованості здійснених таким працівником витрат.
Як підтвердити доцільність і обґрунтованість витрат працівника? Доручити йому придбання таких товарів (робіт, послуг). І це має бути службове завдання.
Тому радимо скласти наказ на працівника (або кількох працівників), які мають придбавати такі товари (роботи, послуги), а точніше оплачувати їх самостійно.
Звісно, що примусити працівника витрачати власні кошти в інтересах роботодавця – це протизаконно. Тому радимо в наказі передбачити два варіанта такої оплати:
Звісно, що про виконання завдання працівник має відзвітувати. І тут стане в нагоді авансовий звіт, до якого слід додати розрахункові документи. А якщо, крім оплати, відбувається ще фактичне отримання товарів (робіт, послуг), то до авансового звіту слід додати накладні, акти тощо (за наявності). І звісно, що на підставі переданих ним документів відбувається оприбуткування придбаних активів роботодавцем.
А якщо цього пакету документів не зробити? Податківці розглядають таку операцію як купівлю-продаж товарів (робіт, послуг), попередньо придбаних працівником.
Це досить дивно, адже в такому випадку (принаймні, щодо товарів) доведеться сплатити ПДФО за ставкою 5%, а не 18% (як щодо надміру витрачених коштів). І відображати дохід з ознакою доходу «105» (як щодо доходу від продажу рухомого майна).
Щодо перепродажу робіт та послуг, тут податківці можуть наполягати на 18% ПДФО і ознаці доходу «102» (як щодо винагороди за договором ЦПХ).
Втім, наразі передбачити, чого вони вимагатимуть, важко. Та й коментована ІПК – це лише консультація, видана конкретному платнику податків, і лише він може нею скористатись без ризиків сплати штрафів. Тому, до появи роз’яснень для всіх податкових агентів, радимо задати ці питання ДФС і отримати власну ІПК.
Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…
Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…
Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…
Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…
Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…
Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…