Як нам всім відомо роботодавці зобов’язанні своєчасно та в повному обсязі виплачувати заробітну плату (далі по тексту – ЗП). Але в реальному житті іноді трапляються такі ситуації, коли виплата заробітної плати затримується по об’єктивним, або не дуже причинам.
Але не всі роботодавці в курсі того, що якщо виплата ЗП затримується, то працівник має право на отримання компенсації за таку затримку. Багато роботодавців ігнорують такі вимоги законодавства.
Для початку приведемо норми законодавства, які зобов’язують роботодавця своєчасно виплачувати ЗП.
Cт. 115 КЗпП і ст. 24 Закону про оплату праці передбачає, що роботодавець зобов’язаний виплачувати заробітну плату працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором (або нормативним актом роботодавця, погодженим з профспілкою), не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, і не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Ці вимоги стосуються всіх роботодавців – як юридичних осіб, так і фізичних осіб – підприємців.
Які ж штрафні санкції за недотримання цих вимог?
Порушення встановлених термінів виплати заробітної плати працівникам більш ніж за один місяць, виплата їх не в повному обсязі карається фінансовими санкціями відповідно до ст. 265 КЗпП у вигляді штрафу у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (на даний момент 4350 грн.)
Крім того, в разі порушення термінів виплати зарплати посадові особи несуть адміністратівну відповідальність згідно зі ст. 41 КпАП: штраф від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 грн. до 1700 грн.) за перше порушення і від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн. до 5100 грн.) за повторне порушення протягом року, якщо особу вже було піддано адміністративному стягненню або зарплата не була вчасно виплачена неповнолітньому, вагітній жінці, одинокому батьку, матері або особі, яка їх замінює і який виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда.
За невиплату зарплати передбачена і кримінальна відповідальність: за безпідставну невиплату заробітної плати працівникам більше ніж на один місяць, скоєну умисно керівником підприємства, установи, організації або фізичною особою – підприємцем – це загрожує зазначеним особам штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 грн. до 17000 грн.), або виправними роботами на строк до 2 років, або позбавленням волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років (ст. 175 ККУ).
Що важається безпідставною невиплатою ЗП?
Безпідставною слід вважати невиплату заробітної плати, яка здійснена за наявності об’єктивної можливості здійснити таку виплату. Тобто тільки наявність самого факту заборгованості по виплаті заробітної плати не є підставою для порушення кримінальної справи.
Окрім того, як ви вже зрозуміли працівникам слід виплатити компенсацію за таку невиплату.
При нарахуванні компенсації за затримку виплати заробітної плати роботодавцям слід керуватися Законом № 2050 і Порядком № 159 (для виплат, нарахованих з 01.01.2001 р).
Відразу відмітимо, що якщо заробітна плата не отримана своєчасно з вини працівника, компенсації не підлягає.
Компенсації підлягає грошовий дохід (разом із сумою індексації), що отримується в гривнях на території України і не має разового характеру (ч. 2 ст. 2 Закону № 2050, п. 3 Порядку № 159).
До таких доходів відносять:
Компенсація проводиться за рахунок тих же джерел, що і виплати, за невиплату яких вона нараховується (п. 7 Порядку № 159).
Нарахування компенсації проводиться один раз перед виплатою заборгованості по заробітній платі. Виплачується компенсація в місяці, в якому здійснюється виплата заборгованості по заробітній платі за відповідний місяць (п. 5 Порядку № 159).
Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованої, але своєчасно невиплаченої заробітної плати за відповідний місяць (після утримання податків і обов’язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100 (п. 4 Порядку № 159).
І ще раз зверніть увагу: суму компенсація треба обчислювати із суми «чистого» доходу, який виплачується на руки (тобто суми до виплати без ПДФО, ВЗ, ЄСВ).
У разі якщо індекс споживчих цін наростаючим підсумком не перевищує 100%, компенсація не нараховується.
Для визначення суми компенсації індекс споживчих цін обчислюється шляхом множення щомісячних індексів споживчих цін, які публікуються Держстатом України за період невиплати заробітної плати. Індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується заробітна плата, в розрахунок не включається.
Всі цифри умовні.
У листопаді працівнику була нарахована, але своєчасно не виплачено заробітну плату в сумі 6000 грн. (за вирахуванням утримань податків і обов’язкових платежів). Виплачують заробітну плату за листопад в квітні наступного року.
За період невиплати заробітної плати, тобто з грудня по березень наступного року, розраховується індекс споживчих цін. Величина індексу споживчих цін за листопад року (місяць, за який виплачується заробітна плата) в розрахунок не включається.
Розрахунок проводиться шляхом множення щомісячних індексів споживчих цін за даними Держкомстату: 1,007 х 1,009 х 0,996 х 1,010 = 102,2%
Приріст індексу споживчих цін: 102,2% – 100% = 2,2%
За даний період сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованої, але не виплаченої працівнику заробітної плати за відповідний місяць (після утримання податків і платежів) на коефіцієнт приросту споживчих цін.Оскільки індекс споживчих цін за період невиплати заробітної плати перевищив 100%, сума компенсації за цей період становить:
6000 Грн. х 2,2 / 100 = 132 грн.
Зарплата з урахуванням компенсації – 6132 грн.
Якщо ж заробітна плата виплачується за 2 або більше місяців, то сума компенсації розраховується за кожен місяць окремо.
Суми компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати належать до фонду додаткової зарплати. Тож вона оподатковується як і звичайна заробітна плата.
Ставка ПДФО – 18%. Компенсацію враховують при визначенні граничного розміру доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу, а при визначенні бази оподаткування ПДФО застосовують ПСП (при наявності на неї права)
У формі № 1ДФ суму компенсації вказують з ознакою доходу “101”.
Військовий збір – ставка 1,5 %.
Оскільки компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати належить до фонду оплати праці (пп. 2.2.8 Інструкції № 5), ця виплата є об’єктом для нарахування ЄСВ (ставка в 2016 – 22%).
У Звіті з ЄСВ компенсація за затримку зарплати відображається у складі фонду оплати праці того місяця, в якому нараховують таку компенсацію. У таблиці 6 додатка 4 Звіту компенсацію вказують однією сумою разом із зарплатою.
У бухобліку компенсаційні виплати по оплаті праці включаються до складу витрат на оплату праці на підставі п. 23 П (С) БО 16 “Витрати”.
І як ви же зрозуміли суми таких компенсацій в бухгалтерському обліку відображаються на рахунку 66.
Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…
Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…
Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…
Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…
Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…
Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…