Категорія: Кадровий облік

Коригування робочого часу працівників у спеку

Влітку ми потерпаємо від спеки, яка часто-густо не спадає до кінця вересня. За комфортні умови праці відповідає роботодавець (ст. 21 КЗпП; ст. 13 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694 XII; ст. 4 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 № 4004-XII).

Роботодавець має забезпечити умови праці відповідно до нормативно-правових актів.

Під час роботи у спеку в офісі верхня межа температури на постійних робочих місцях, де працівник проводить понад половину робочого часу або не менше 2-х годин поспіль, — +28 °С.

Якщо температура в офісі в теплий період року не перевищує +28 °C, працівники можуть перебувати на робочих місцях повний робочий день, проте їхня працездатність знизиться. Вищі показники — підстава припинити роботу. Однак самовільно залишити офіс працівник не має права. Це буде порушенням трудової дисципліни.

Для поліпшення роботи у спеку роботодавець може:

  • тимчасово надати для роботи інше приміщення;
  • залучити працівників у межах трудової функції до роботи на інших дільницях;
  • обладнати приміщення за допомогою кондиціонерів, вентиляторів, зволожувачів повітря.

Улітку оптимальні показники для офісів, де персонал працює за комп’ютерами й без фізичних навантажень: температура у приміщенні — 23–25 °C; відносна вологість повітря — 40–60%.

Якщо немає можливості створити належні умови праці за допомогою кондиціонерів, вентиляторів, зволожувачів повітря, перевести працівників в приміщення з прийнятною температурою, скорочується час перебування працівників на робочих місцях — або за рахунок додаткових перерв, оголошенням простою тощо.

За підвищеної температури бажано не допускати до роботи осіб молодших 25 і старших 40 років.

Робота за температури повітря понад 37 °С є роботою у небезпечних (або екстремальних) умовах. За цієї температури проводити роботи на відкритому повітрі не рекомендовано.

Якщо працівники виконують роботи середньої тяжкості за температури повітря понад 30 °С, вони мають випивати не менше 0,5 л води на годину — по одній склянці кожні 20 хвилин.

Днями Управління Держпраці звернулося до керівників підприємств та організацій щодо вжиття заходів з попередження нещасних випадків під час підвищення температури повітря.

Роботодавці зобов’язані забезпечити належні умови праці працівникам на виробничих об’єктах в умовах дії високих температур:

  • обмежити виконання робіт підвищеної небезпеки, в тому числі робіт на висоті, експлуатацію баштових кранів та інших будівельних машин, механізмів;
  • відкоригувати розпорядок робочого дня, тривалості робочої зміни та обідньої перерви, збільшити кількість технологічних перерв, а саме: запровадити ранній початок робочого дня і, відповідно його закінчення, зменшити тривалість робочих змін, збільшити обідню перерву з 13:00 до 16:00 години;
  • забезпечити працівників питною водою, не допускати їх перегріву;
  • провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного та теплового удару, запаморочення;
  • доукомплектувати медичні аптечки на робочих місцях;
  • проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що віднесені до робіт з підвищеною небезпекою, або експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки тощо.

Особливу увагу рекомендується звернути на: забезпечення робітників засобами індивідуального захисту; стан каналізаційних та очисних споруд, забезпечення проведення робіт в колодязях під особистим контролем керівників та спеціалістів підприємств, а також робіт у кабінах машин та механізмів не обладнаних кондиціонерами.

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Где заказать высокие кроссовки от adidas?

Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…

2 дні ago

Малий, середній та великий бізнес: які види підприємств існують в Україні?

Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…

3 дні ago

Обязательная страховка для водителя в один клик

Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…

3 тижні ago

Готівкові кредити: для чого їх використовують?

Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…

4 тижні ago

Трейдинг для новичков: советы и рекомендации

Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…

4 тижні ago

Чи буде штраф за однакові номери в податкових накладних

Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…

4 тижні ago