Головна » Бухгалтеру » Кадровий облік » Коротко про головне: робота ФОП під час воєнного стану
Аналіз законодавства Кадровий облік

Коротко про головне: робота ФОП під час воєнного стану

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Коли підприемець знаходиться на I та II групах платників, треба сплачувати ЄП?

Повідомляємо: з 01.04.2022 року до моменту скасування режиму воєнного стану в Україні для таких ФОПів діє наступна норма: його сплачують на добровільних підставах, тобто можна не платити. Регулювання здійснюється пп. 9.1 підрозділу 8 розділу XX ПКУ. Жодних умов законодавством не було передбачено. Всі наступні норми ви також можете побачити в Податковому кодексі.

У разі сплати кошти будуть зараховані до бюджету та підуть на відновлення населених пунктів, що постраждали від агресорів. Декларацію платника ЄП, коли ви не сплачували його, в цьому періоді заповнювати не треба. ФОПи на III, IV групах зобов’язані платити та звітуватися.

Особливості групи 3 (за 2%-ставкою)

Всі ФОПи мають можливість переходу на цю групу спрощеної системи. В цьому випадку ставка — два відсотки від доходу відповідно до пп. 9.2 підрозд. 8 розділу XX ПКУ. Вона почала працювати з 01.04.2022 року та перебування на такій групі дозволяється до часу припинення (скасування) надзвичайного стану. Обмеження щодо розміру доходу до 10 млрд гривень, не діє (це було анульовано Законом за номером 2173-IX, який змінює ПКУ та взагалі законодавство з питань адміністрування податків у період воєнного стану та працює з 1 квітня 2022 року).

Як обрати таку ставку? Подання розрахунку доходу за попередній звітний рік не потрібно, все простіше. Платники належать до неї:

  1. З 01.04.2022 року у разі подання заяви до цієї дати.

  2. З наступного дня після подання в тому випадку, коли заява була подана з 01 квітня цього року.

Коли СГ належить до новоствореного, віднесення до такої групи відбувається, коли заяву подали протягом 10 днів після завершення реєстрації. Все це прописано в пп. 9.8 підрозділу 8 розд. XX.

Приводимо граничні дати з єдиного податку за квітень. Звітування — 20.05, сплата — 30.05.

Податковим періодом для платників ЄП за такою ставкою встановлюється 1 місяць. Звітуватися треба впродовж 20 днів після того, коли місяць закінчився, здійснювати сплату — протягом 10 днів після дня, що належить до граничного строку подання звітності. Частину доходу, яка оподатковується за ставкою 2%, визначають керуючись статтею 292 ПКУ.

Законом за номером 2120 були встановлені обмеження щодо видів діяльності. Депутати прийняттям Закону №2142, був розширений перелік ФОПів, які можуть у своєї діяльності застосовувати двопроцентну ставку.

До платників ЄП III групи не можна відносити ФОПів, які:

  1. Займаються обміном іноземної валюти.

  2. Виробляють, продають, проводять операції з експорту (імпорту) товарів, що належать до підакцизних (крім продажу паливно-мастильних матеріалів вроздріб у місткостях до 20 літрів, імпорту легкових авто, причепів (напівпричепів), мотоциклів, засобів, за допомогою яких можна перевести 10 та більше осіб, засобів, які призначені для перевезення всіх видів вантажів та торгівлі підакцизними товарами вроздріб).

  3. ФОПів, що ведуть діяльність щодо видобування та реалізації корисних копалин. Сюди не відносять поверхневі (підземні) води, що видобуваються організаціями, які надають послуги з водопостачання.

Все це прописано в пп. 9.3 підрозділу 8 розділу XX ПКУ. Пункт 9.5 того ж підрозд. та розд. передбачає, що, коли відбувся перехід на ставку 2%, процедура реєстрації платника ПДВ припиняється.

Платник повертається в автоматичному режимі на загальні умови сплати ЄП з першого дня місяця, що йде за місяцем скасування воєнного стану. ФОП може відмовитися від неї самостійно з місяця, якій йде за місяцем прийняття платником такого рішення.

Скільки буде продовжуватися звільнення від сплати ЄСВ?

Відповідь на це питання достатньо коротка: з 01.03.2022 до скасування воєнного стану та протягом календарного року після цього можна не сплачувати ЄСВ. Регулювання: п. 9-19 розділу VIII Закону про ЄСВ. Розрахунок в декларації щодо нього не треба заповнювати в періоді, коли обчислення та сплата не проводилися.

Роботодавці-ФОПи мають право не сплачувати ЄСВ за своїх працівників, які були призвані на військову службу до ЗСУ. Все буде сплачено шляхом використання коштів державного бюджету, крім тих періодів, коли працівники отримували грошове забезпечення, з яких ЄСВ сплачували за бюджетними коштами. Це прописано в п. 9-20 розділу VIII відповідного Закону.

Штрафи та пені під час війни не застосовуються, документальні перевірки також не проводять (п. 9-21 — 9-23 розділу VIII). Така норма буде діяти й протягом 3 місяців після його завершення.

Питання щодо РРО. Що з ними?

Платники ЄП, що належать до групи 1, не застосовують такі засоби відповідно до пункту 296.10 ПКУ. Без РРО, але з РК мають право вести діяльність ФОПи на ЄП на території сіл, які торгують товарами, що не відносять до категорії підакцизних. Це легально до обсягу доходів в одному об’єкті у 167 мінзарплат (на момент 1 січня — 1.085.500 гривень). Регулювання здійснюється пунктом 1 Переліку за номером 1336.

Таке звільнення не буде застосовано, коли:

  1. Торгівля проходить на об’єктах, де торгують й підакцизними категоріями.

  2. Для торгівлі використовується Інтернет.

  3. Сільрада інший орган місцевої влади ухвалив рішення про використання РРО (програмних його версій).

Без РРО та РК можна працювати, коли ви потрапляєте під ст. 9 Закону про РРО, наприклад, в тому випадку, коли торгівля ведеться на ринку за готівку, здійснюється продаж талонів та інших проїзних документів та інші.

Коли ж ФОП працював з РРО до війни, для нього нічого не змінюється. Розрахункові офлайн-операції можна проводити на програмних РРО понад встановлені строки (36 годин поспіль та не більше 168 годин на місяць — не обов’язкові терміни під час війни). Рекомендовано використовувати фіскальні номери із діапазону сервера ДПС. В тому випадку, коли відбулося порушення закону про РРО, санкцій до вас ужито не буде, але це не стосується підакцизних товарів (пункт 12, Прикінцеві положення Закону).

Ми говоримо не тільки про пряму форму санкцій, що регулює пункт 7 ст. 17, а й про пов’язані порушення, наприклад, невидачу розрахункового документа (п. 1 ст. 17).

Чи треба відображення витрат загальносистемниками?

Тут є два моменти:

  1. У тому разі, коли прибутку немає, нічого не треба сплачувати.

  2. Коли він є — спробуйте перейти на групу 3 ЄП, бо це вигідно для вас.

Увага! Загальносистемники можуть врахувати у витратах вартість майна, у тому числі гроші, які були добровільно надані ЗСУ, СБУ та іншим формуванням, закладам охорони здоров’я. ЄСВ не треба платити, але це добровільно.

Чи можуть перевіряти ФОПів?

Податкових перевірок не проводять, але фахівці можуть використати право на камеральні та фактичні їх форми, що прописано у підпункті 69.2 підрозд. 10 розд. XX ПКУ.

Законом 2142 припинив мораторій на камеральні перевірки декларацій платників групи 4. Вони можуть перевірятися протягом 90 днів після дня граничного строку подання.

Фактична форма перевірок може бути проведена з метою перевірки забезпечення платниками з РРО можливости розрахування картками відповідно до пункту 80.2 ПКУ. В протилежному разі доведеться платити штраф. Його розміри згідно зі ст. 163-15 Кодексу про адміністративні правопорушення наступні:

  1. За перший раз — 100-200 НМДГ (1700-3400 грн).

  2. За другий випадок протягом року — 500-1000 НМДГ (8500-17.000 грн).

Звертаємо увагу покупців на право звертання до ДПС. Робите це, коли СГ:

  1. Відмовляється приймати платіжну картку у розрахунок за товари (послуги).

  2. Не користується будь-яким видом РРО в процесі продажу підакцизних товарів.

  3. Нелегально продає алкоголь, коли це заборонено.

  4. Вчиняє інші порушення в цій сфері.

Під час війни був зупинений перебіг строків, які контролюються ДПС згідно до п. 102.9 ПКУ.

Питання з ліцензування: що з ними робити?

Спочатку розберемося в тому, які з них вважають чинними: це ліцензії, за які до припинення воєнного стану або за форс-мажорами не був сплачений черговий платіж чи взагалі сплив строк ліцензії на:

  1. Виробництво, обіг спирту, алкоголю, тютюнових виробів та рідин для електронних сигарет.

  2. Виробництво, зберігання, оптову (роздрібну) торгівлю пальним

Стаття 18 Закону №481 регулює це питання.

СГ зобов’язаний сплатити платіж (продовжити строк дії) ліцензій протягом 30 днів, що йдуть за днем скасування воєнного стану на території нашої країни. Згідно з пп. 5 пункту 1 Постанови КМУ за номером 314 дія інших ліцензій автоматично продовжується.

Процес сплати податків під час воєнного стану

Доступ до банку — ключове питання. Коли він є — платити можна як завжди. ФОП I, II, III груп мають можливість сплати через систему “Дія”. Порядок такий:

  1. Зайдіть у застосунок та натисніть “Послуги” — “Податки ФОП”.

  2. Далі перейдіть до розділу 2 “Сплата податків, зборів”.

  3. Позначте вид податку та період сплати.

  4. Натисніть “Сплатити”.

Як видно, все просто: потрібен Інтернет та зв’язок.

Реєстрація та закриття ФОП

“Дія” — система, яка допоможе в цьому питанні, така можливість знову є. Спочатку — процес реєстрації. Щоб його здійснити, керуйтеся таким алгоритмом:

  1. Проведіть авторизацію на цьому порталі.

  2. Потім треба заповнити спеціальну форму та підтвердити все своїм КЕП. Це займає приблизно 10 хвилин. Після цього заява надійде до держреєстру для реєстрації в автоматичному режимі.

  3. Коли ви вже визначилися з системою оподаткування, позначте це у заяві.

  4. Статус реєстрації можна перевіряти у Кабінеті.

Для закриття ФОП порядок дій теж не складний:

  1. Авторизуйтеся на порталі “Дія” із використанням КЕП.

  2. Заповніть форму на отримання послуги. Її надсилають до реєстратора, інформація про закриття буде надіслана податковим держорганам.

  3. Статус також можна перевіряти у Кабінеті. Незабаром там з’явиться повідомлення про закриття.

Вилучення з реєстру платників ЄП та ПДВ відбувається у разі вашої праці за спрощеною системою. Все, ФОП закритий!

Як видно, державні зусилля для запуску економіки направлені й на бізнесменів, тому працюйте, становитися краще! Бажаємо удачі!

Порядок розрахунку граничного обсягу доходу для ФОПів III групи після закінчення воєнного стану

Такі платники, які на день припинення використовували систему оподаткування (сплати єдиного податку) за ставкою 2%, з першого дня місяця після припинення втратять право на таку систему. Їх вважають такими, що застосовують систему, на якій вони були до обрання особливостей, що прописані в п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ.

Платники третьої групи, що сплачували ЄП до 31 березня 2022 року за ставкою 5% та перейшли на ЄП за ставкою 2% з 01 квітня 2022 року, з першого дня місяця, що йде за місяцем скасування воєнного стану, повертаються на сплату такого податку за ставкою 5%. Обмеження щодо обсягу доходу, який не повинен перевищувати 1167 мінімальних зарплат протягом календарного року, також діє (це, на 01 січня цього року, сума не більше ніж 7.585.500 грн).

Повернення до попередніх ставок ЄП проходить автоматично.

Додаткову інформацію можна побачити на порталі ЗІР (База Знань, підкатегорія — 107.01.01).


Поділіться з друзями - підтримайте проект
Мітки