Комісія із соцстрахування
Комісія чи уповноважений?
Намотайте на вус: роботодавець самостійно не може приймати рішення про виплату працівникам допомог за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд). Ви в цьому легко переконаєтеся, зазирнувши до ч. 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105). Там чітко зазначено, що рішення про призначення матеріального забезпечення і надання соціальних послуг приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування, створена (обрана) на підприємстві, в установі або організації.
Така комісія (уповноважений) виконує свої функції відповідно до Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління ФСС з ТВП від 23.06.2008 р. № 25 (далі — Положення № 25).
Хочете знати, в яких випадках на підприємстві діє комісія, а в яких — уповноважений із соціального страхування? Виявляється, тут усе залежить від кількості працевлаштованих застрахованих осіб (п. 1.4 Положення № 25).
Так, якщо кількість застрахованих осіб на підприємстві:
До складу комісії входять:
Кожна сторона делегує членів комісії залежно від кількості застрахованих осіб на підприємстві. Строк повноважень і кількість членів комісії сторони встановлюють спільним рішенням.
Роботодавець оформляє рішення про делегування членів до комісії наказом (іншим розпорядчим документом), а представники застрахованих осіб — постановою виборного органу профспілкової організації або рішенням іншого уповноваженого органу.
Коли формують комісію із соціального страхування (обирають уповноваженого)? На новоствореному підприємстві це роблять у місячний строк після його державної реєстрації.
Основною формою роботи комісії є її засідання. На першому засіданні комісії обирають її голову та заступника голови, які представлятимуть різні сторони. Надалі засідання проводять відповідно до затвердженого плану, але не рідше двох разів на місяць (п. 4.1 Положення № 25).
Члени комісії беруть участь у засіданнях особисто — вони не мають права передавати свої повноваження іншим посадовим особам.
Рішення комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість членів, присутніх на засіданні. Якщо голоси розподілилися порівну, вирішальним є голос голови.
А що ж уповноважений із соціального страхування? Він розглядає питання про матеріальне забезпечення і надання соціальних послуг застрахованим особам у міру надходження звернень і надання необхідних документів. За результатами розгляду він приймає відповідне рішення (п. 4.2 Положення № 25).
Документи, необхідні для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності або по вагітності та пологах, комісія (уповноважений) розглядає не більше 10 днів з дня їх надходження (ч. 1 ст. 32 Закону № 1105). Усі рішення комісії (як про призначення допомоги, так і про відмову у призначенні) у день їх прийняття оформляють відповідним протоколом. Форму такого протоколу ви легко знайдете в додатку до Положення № 25.
Рішення «за» і «проти»
Рішення «за»
Комісія або уповноважений із соціального страхування прийняли рішення призначити допомогу? Тоді вони заповнюють розділ I протоколу. У ньому зазначають необхідну інформацію, у тому числі розмір допомоги (%) і кількість днів, що підлягають оплаті як за рахунок коштів підприємства, так і за рахунок коштів Фонду.
У графі «Кількість днів, що підлягають оплаті» проставляють кількість календарних днів, які підлягають компенсації, на які припадає період тимчасової непрацездатності або відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. При цьому врахуйте, що усі дні декретної відпустки підприємство оплачує за рахунок коштів Фонду.
Також за рахунок коштів Фонду, починаючи з першого дня, оплачується лікарняний по догляду за хворою дитиною (але не більше 14 календарних днів) або хворим членом сім’ї (але не більше 3 календарних днів, а в особливих випадках — 7 календарних днів).
А ось у разі захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, перші 5 днів хвороби оплачує роботодавець, а починаючи з 6 дня і за весь період до відновлення працездатності або до встановлення інвалідності — Фонд (ч. 2 ст. 22 Закону № 1105).
Приймаючи рішення про призначення допомог, майте на увазі: якщо працівник захворів у період вирішення спору про незаконність його звільнення з роботи, дні хвороби підлягають оплаті за умови поновлення застрахованої особи на роботі з дня винесення такого рішення відповідним органом (ч. 11 ст. 22 Закону № 1105).
У разі звільнення працівника, який перебуває на лікарняному, допомогу по тимчасовій непрацездатності нараховують за весь період його хвороби до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності. Тобто за таких обставин оплаті підлягають усі дні хвороби незалежно від звільнення працівника.
Якщо лікарняний працівника закривають у зв’язку з установленням йому інвалідності, то день установлення інвалідності оплаті не підлягає.
Оформлений протокол разом із документами, які є підставою для призначення допомог, передають до бухгалтерії підприємства для розрахунку, нарахування і виплати належних сум.
Рішення «проти»
На жаль, комісія (уповноважений) із соціального страхування не завжди може винести рішення на користь виплати допомоги. На те є низка підстав. Їх повний перелік ви знайдете у ст. 23 Закону № 1105. Ми ж зараз наведемо найпоширеніші причини.
Так, допомогу по тимчасовій непрацездатності не надають найчастіше:
Важливо! Допомогу призначають та виплачують, якщо заявник звернувся за її призначенням не пізніше 12 календарних місяців з дня відновлення працездатності, установлення інвалідності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 5 ст. 32 Закону № 1105). Тому якщо працівник пропустив установлений строк надання листка непрацездатності, комісія (уповноважений) із соцстрахування має право відмовити йому у призначенні допомоги.
Причиною відмови в оплаті періоду непрацездатності можуть бути і помилки, допущені при заповненні листка непрацездатності.
Інформують заявника про відмову у призначенні допомоги із зазначенням причин відмови не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення (ч. 1 ст. 32 Закону № 1105).
Документи, що підтверджують непрацездатність працівника
Право на оплату перших 5 днів тимчасової непрацездатності, а також на отримання допомог по тимчасовій непрацездатності і по вагітності та пологах працівники мають як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом (ч. 1 ст. 30 Закону № 1105).
Підтверджують таке право відповідними документами. Що ж це за документи? Їх перелік знаходимо у ст. 31 Закону № 1105.
Так, для працівника, працевлаштованого за основним місцем роботи, таким документом є листок непрацездатності, виданий у порядку, установленому Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Інструкція № 455).
А якщо працівник — сумісник? Він повинен надати копію листка непрацездатності. Вона має бути засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.
Працівник, який має право на допомогу в розмірі 100% середньої зарплати незалежно від страхового стажу, крім зазначених вище документів, повинен надати ще й копії відповідних документів, що підтверджують таке право. Перелік категорій працівників-пільговиків ви знайдете в п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону № 1105. Це, наприклад:
1) «чорнобильці» 1–3 категорій (згідно зі ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII). Їх право на пільгу підтверджує копія відповідного посвідчення і вкладиша до нього (за наявності);
2) ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-XII, зокрема учасники антитерористичної операції. Їх право на пільгу підтверджує копія відповідного посвідчення (учасника бойових дій, учасника війни, інваліда війни або члена сім’ї загиблого);
3) донори, які мають право на пільгу на підставі ст. 10 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 р. № 239/95-ВР. Їх право на пільгу підтверджує довідка за формою № 435/о, затверджена наказом МОЗ України від 07.07.2003 р. № 301. Пам’ятайте: за цією підставою пільгу надають протягом року після здавання крові та (або) її компонентів у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам.
Вище ми зазначили, що причиною відмови в наданні допомоги можуть бути в тому числі й помилки, допущені при заповненні листка непрацездатності. Хочете знати, як правильно має бути заповнено цей документ? Ми про них розкажемо далі.
Лицьовий бік лікарняного листа
Попереджений — значить озброєний, або «Улюблені» помилки контролерів
На що слід звернути увагу комісії з соціального страхування при отриманні лікарняного листа? Постараємося відповісти на це запитання якомога детальніше. Для зручності роботи розіб’ємо бланк лікарняного листа на три фрагменти. У цих фрагментах деякі рядки та графи позначимо своєрідними «маячками» з цифрами
Рис. 1. Фрагмент 1 листка непрацездатності
Перш ніж пройтися по «маячках», поговоримо про описки, про звичайнісінькі описки у словах, назвах, імені, прізвищі працівника або лікаря, цифрах і числах. Наприклад, пропущена або неправильно зазначена літера в імені, по батькові хворого. На перший погляд здається, що «шкурка вичинки не варта» і на таку «помарку» можна не звертати уваги, та й контролер може її не помітити. Але ми не будемо такими самовпевненими і порадимо вам все ж таки «не пропускати» такий лікарняний та повернути його працівнику для переоформлення в медустанові. Ви ж помилку помітили. Де гарантія того, що контролер не зверне на неї уваги?
Цей рядок заповнюється лікарем виключно зі слів хворого (п. 2.2 Інструкції № 532). Тому варто проінформувати працівників про правильну назву та юридичну адресу вашого підприємства, установи, організації.
Помилки лікаря, який заповнює лікарняний лист, може припуститися і при написанні свого місця роботи, тобто в рядку «назва і місцезнаходження закладу охорони здоров’я». Перевірити цю інформацію можна за печаткою «для листків непрацездатності» і штампом медустанови.
Якщо лікування проходило у стаціонарі, то дата видачі повинна збігатися з днем виписки пацієнта (останнім днем хвороби) (п. 2.5 Інструкції № 455).
Рис. 2. Фрагмент 2 листка непрацездатності
Зупинимось на такій причині непрацездатності, як «догляд (вік) — 10». У цьому рядку лікар зазначає вік хворої дитини або члена сім’ї, якому потрібний догляд. Яким чином? Варіанти такі:
Який із цих варіантів обере лікар, значення не має. Інструкція № 532 із цього приводу конкретних вказівок не містить. Тому, якщо у вас є декілька лікарняних листів «по догляду» за дитиною і інформація про вік дитини в них зазначена по-різному, не варто вважати якийсь із цих лікарняних оформленим неправильно.
Комісія з соціального страхування щодо листка непрацездатності з відміткою про порушення лікарняного режиму діє в такому порядку:
1) призначає оплату за дні непрацездатності до дати фіксування порушення лікарняного режиму, зазначеної в лікарняному листі;
2) дні порушення лікарняного режиму пропускає, тобто не оплачує;
3) установлює причину порушення хворим режиму;
4) загальним засіданням вирішує, відновлювати чи не відновлювати оплату за лікарняним листом. Якщо вирішує відновлювати, то комісія повинна встановити, з якого моменту це зробити. Найчастіше оплату відновлюють з дати чергового візиту до лікаря або продовження лікарняного періоду лікарем (п. 2 ст. 23 Закону № 1105, лист Мінсоцполітики від 24.04.2013 р. № 4566/0/14-13/13).
Так, у графі «Направлений у МСЕК… 20__ р.» ставиться дата надходження (реєстрації) документів до МСЕК, що засвідчується підписом голови ЛКК (п. 3.9 Інструкції № 532).
У графі «Оглянутий у МСЕК… 20__ р.» відповідно проставляється дата огляду хворого.
У графі «Висновок МСЕК…» комісія робить відповідні проведеному огляду висновки.
На що потрібно звернути увагу при заповненні цих граф лікарняного листа?
Якщо людина визнана МСЕК інвалідом, то:
Що стосується заповнення графи «Стати до роботи», то в разі встановлення працівнику інвалідності в ній зазначається дата, що настає за датою огляду в МСЕК (п. 3.11 Інструкції № 532). На практиці в цій графі також зазначають групу інвалідності і дату її встановлення, наприклад «інвалід третьої групи з вісімнадцятого листопада 2016 р.».
Особам, не визнаним інвалідами:
Увага! За період, протягом якого МСЕК установлює інвалідність, уключаючи день закриття лікарняного і встановлення інвалідності, лікарняні не нараховують (див. лист Фонду від 31.03.2010 р. № 04-06/Ш-155з-230).
У разі захворювання співробітника за межами України йому після повернення до рідної країни документи, що видані медичною установою тієї країни, де він проходив лікування, обмінюють на лікарняний лист установленого українським законодавством зразка. Рішення про такий обмін приймається ЛКК лікувально-профілактичної установи за місцем проживання або роботи вашого працівника. Обмін можливий, тільки якщо документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність за кордоном, представлені ЛКК в перекладі державною мовою і засвідчені нотаріально (п. 1.12 Інструкції № 455).
Ідемо далі.
Рис. 3. Фрагмент 3 листка непрацездатності
Не виключено, що за час хвороби вашого працівника в нього міг змінитися з якихось причин лікуючий лікар. Тоді у графі «Звільнення від роботи» навпроти кожного запису про період хвороби повинні стояти дані того лікаря, в якого в цей період проходив лікування ваш працівник.
Із цього правила є винятки, про які теж потрібно знати та звертати на них увагу:
Коли потрібно повернути працівнику лікарняний для переоформлення
Як ви вже зрозуміли, лікарняний лист неправильно можуть заповнити ще в лікувальному закладі. Важливо своєчасно помітити помилку і виправити її ще до виплати лікарняних. Тому, якщо, переглянувши всі зазначені нами «маячки», де найчастіше зустрічаються помилки, ви виявили якусь із них у себе — відправляйте лікарняний лист на виправлення. Зробити це потрібно обов’язково, інакше фахівці Фонду напевно «завернуть» його під час перевірки, знявши з вас усю суму допомоги за цим лікарняним листом зі штрафом на додачу…
На виправлення лікарняний лист ви віддаєте працівнику, який вам його приніс. Працівник, у свою чергу, відносить цей лікарняний лист до лікувальної установи, де він був виписаний і має бути тепер виправлений. Кожне з виправлень засвідчується записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою медичної установи (п. 4.5 Інструкції № 532).
У такому разі строк, установлений для призначення оплати (10 календарних днів), треба відлічувати після пред’явлення переоформленого лікарняного.
Звертаємо вашу увагу на те, що у бланку листка непрацездатності лікарем може бути зроблено не більше двох виправлень (п. 4.5 Інструкції № 532).
Якщо виправлень більше, лікарняний оплаті не підлягає — він є недійсним. У цьому випадку «зіпсований» лікарняний лист повертають працівнику, щоб він обміняв його на «новий» — дублікат (лист Фонду від 19.05.2016 р. № 5.1-31-768).
І ще один нюанс: оплату періоду тимчасової непрацездатності здійснюють, якщо за її призначенням працівник звернувся не пізніше 12 календарних місяців із дня відновлення працездатності.
Зворотний бік листка непрацездатності
Зазвичай працівник, повернувшись на роботу після закінчення тимчасової непрацездатності, приносить роботодавцю лікарняний лист. Лицьовий бік цього документа вам залишається тільки перевірити, а ось зворотний бік потрібно заповнити самим. Як це зробити без помилок? Розкладаємо все по поличках!
Насамперед запам’ятайте: для оплати періоду тимчасової непрацездатності працівник подає основному роботодавцю оригінал листка непрацездатності, а за місцем роботи за сумісництвом — його копію. Копія має бути засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. На додачу до копії повинна йти довідка про середню заробітну плату з основного місця роботи.
Зворотний бік лікарняного листа умовно поділено на чотири розділи. Кожен розділ заповнює відповідна служба підприємства або уповноважений на це працівник.
Розглянемо порядок заповнення кожного розділу на прикладі. При цьому для наочності поділимо бланк лікарняного листа на чотири фрагменти. У цих фрагментах рядки і графи позначимо своєрідними «маячками» з цифрами
Нижче до них наведемо наші пояснення.
Приклад. Працівник підприємства (ТОВ «Реал») хворів з 10 по 18 січня 2017 року, що підтверджує листок непрацездатності. Страховий стаж співробітника на момент виходу на лікарняний — 6 років і 5 місяців. Місячний оклад працівника — 3600 грн. Середньоденна зарплата — 89,03 грн.
Фрагмент 1 (розділ I)
Цей розділ (рис. 4) зворотного боку листка непрацездатності заповнює табельник або уповноважена особа підприємства.
Рис. 4. Фрагмент 1 зворотного боку листка непрацездатності
Фрагмент 2 (розділ II)
Цей розділ (рис. 5) зворотного боку листка непрацездатності заповнює відділ кадрів або уповноважена особа підприємства.
Рис. 5. Фрагмент 2 зворотного боку листка непрацездатності
Зауважте: у бланку лікарняного листа наведено не весь пільговий контингент застрахованих осіб. Підставу, якої бракує, можете дописати самостійно.
Фрагмент 3 (розділ III)
Цей розділ (рис. 6) зворотного боку листка непрацездатності заповнює комісія (уповноважений) із соціального страхування.
Рис. 6. Фрагмент 3 зворотного боку листка непрацездатності
Фрагмент 4 (розділ IV)
Цей розділ (рис. 7) заповнює бухгалтерія (розрахункова частина) підприємства.
Рис. 7. Фрагмент 4 зворотного боку листка непрацездатності
Назви рядків «Місячний оклад ___», «Денна тарифна ставка ___» говорять самі за себе ☺. Ці дані використовують для розрахунку лікарняних/декретних в особливих випадках. У яких саме? Наприклад, коли працівник не мав заробітку в розрахунковому періоді або страховий випадок настав у перший день роботи на підприємстві (п. 28 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266; далі — Порядок № 1266).
А ось із табличною частиною цього розділу нестиковка. Сьогодні страхувальники розраховують лікарняні/декретні за 12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку. А в таблиці підрозділу «ДОВІДКА ПРО ЗАРОБІТНУ ПЛАТУ» є місце тільки для 6 місяців. Як бути? На щастя, Фонд тут виявився на висоті — він запропонував цей підрозділ узагалі не заповнювати, а замість цього до листка непрацездатності додати розрахунок середньої зарплати, засвідчений підписами керівника і головного бухгалтера (див. лист Фонду від 20.07.2016 р. № 2.4-46-1257). Стане в нагоді тут і ваша печатка (якщо вона у вас є).
Рядок «При переведенні під час хвороби на іншу роботу з «__»_____20__ р. заробітна плата за ___ днів становить ___ грн» заповнюєте тільки в разі тимчасового переведення працівника на легшу нижчеоплачувану роботу відповідно до медичного висновку.
У графі «З якого часу і до якого» наводите період тимчасової непрацездатності згідно з даними розділу I, який заповнив табельник, тобто вписуєте сюди день, з якого лікарняний підлягає оплаті, і день, по який його оплачують.
У графі «За скільки днів (годин)» зазначаєте кількість календарних днів, що підлягають оплаті, згідно з розділом III, який заповнила комісія (уповноважений) із соціального страхування.
У графі «Розмір допомоги в % до заробітної плати» проставляєте процентівку з розділу III, який заповнила комісія (уповноважений) із соціального страхування.
У графі «Денна (годинна) допомога в грн і коп.» зазначаєте розмір денної виплати (для декретних — середньоденної зарплати) з урахуванням обмежень, установлених Законом № 1105 і Порядком № 1266.
До графи «Усього нараховано» вписуєте суму лікарняних (допомоги по вагітності та пологах) з урахуванням обмежень, установлених Законом № 1105 і Порядком № 1266.
Графу «Усього з урахуванням заробітної плати при переведенні на іншу роботу» заповнюєте тільки в разі переведення на іншу роботу. Тоді зазначаєте тут суму лікарняних з урахуванням зарплати при переведенні на іншу роботу. Допомогу обчислюєте за загальними правилами, але надаєте в розмірі, який разом із заробітком за тимчасово виконувану роботу не перевищує суму повного заробітку до часу переведення (ч. 8 ст. 22 Закону № 1105).
У рядку «(усього нараховано — сума словами)» зазначаєте суму допомоги у гривнях словами, копійки — цифрами.
Якщо помилилися при заповненні зворотного боку лікарняного
Може статися, що при заповненні зворотного боку листка непрацездатності ви припустилися помилки. Замислюєтеся над тим, як її виправити? Розповідаємо.
Правила заповнення листка непрацездатності, у тому числі й виправлення в ньому помилок, регулює Інструкція № 532. Проте стосується вона тільки лицьового боку бланка. Порядок же коригувань неточностей, допущених на зворотному боці лікарняного, тут не прописано і кількість цих коригувань не обмежена.
Отже, припустившись помилки при заповненні зворотного боку бланка, дійте за загальними правилами, передбаченими розд. 4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 р. № 88: неправильний текст або цифри закресліть і над закресленим надпишіть правильний текст або цифри.
Плюс до цього зробіть напис «Виправлено». Він має бути підтверджений підписами осіб, які підписали той розділ лікарняного листа, в який закралася помилка. Не забудьте також проставити тут дату виправлення.
От і всі нюанси в заповненні зворотного боку листка непрацездатності. Бажаємо успіху і здоровенькі були!
Висновки
Джерело: Бухгалтерський тиждень
Ст. 164 ПКУ встановлено особливості визначення бази оподаткування ПДФО для доходів у негрошовій формі. А…
Ортопедичний матрац – це не просто частина меблів, а важливий елемент здорового способу життя. Якість…
В арсеналі сучасних маркетологів є багато ефективних інструментів, тому про такий скромний метод впливу як…
Найкращий пункт обміну. Критерії та поради при виборі обмінника Коли потрібно обміняти 100-200 доларів, люди…
У статті 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 14.09.2024 №12000 визначили…
Компьютерная игра Counter-Strike 2 является одной из самых популярных киберспортивных дисциплин благодаря тому, что тут…