ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
21.01.2015 N 1573/7/99-99-17-02-02-17 |
Головним управлінням ДФС в областях та м. Києві
Підрозділам доходів і зборів з фізичних осіб
Про окремі зміни у законодавстві щодо спрощеної системи оподаткування
З метою створення максимально сприятливих умов для безперебійного та якісного обслуговування платників податків Державна фіскальна служба України інформує про окремі зміни у законодавстві, що вплинуть на адміністрування єдиного податку.
Законом України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” внесено ряд законодавчих змін, у тому числі щодо платників спрощеної системи оподаткування.
Так, починаючи з 1 січня 2015 року, запроваджено:
– оптимізацію кількості груп платників єдиного податку до чотирьох, із збільшенням існуючого максимального розміру доходу, зокрема, фізичні особи – підприємці реєструються платниками єдиного податку першої, другої та третьої груп. Платники єдиного податку третьої та п’ятої груп, які перебували на обліку в контролюючих органах до 1 січня 2015 року, відповідно до норм глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України (далі – Кодекс) з 1 січня 2015 року вважаються платниками єдиного податку третьої групи;
– для платників 1 групи збільшено обсяг доходу до 300000 грн. та ставку до 10 відс. розміру мінімальної заробітної плати;
– для платників 2 групи збільшено обсяг доходу до 1500000 грн. та ставку до 20 відс. розміру мінімальної заробітної плати.
До платників третьої групи належать фізичні особи – підприємці та юридичні особи суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20000000 гривень. При цьому фізичні особи – підприємці не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не є обмеженою. Ставка складає 2 відс. доходу – у разі сплати ПДВ та 4 відс. доходу – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку;
запроваджено обов’язкове використання реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) для платників єдиного податку – фізичних осіб – підприємців: платників третьої групи – з 1 липня 2015 року, платників другої групи – з 1 січня 2016 року. Водночас, платники єдиного податку – фізичні особи – підприємці другої та третьої груп при провадженні діяльності на ринках, при продажу дрібнороздрібної торгівельної мережі через засоби пересувної мережі, а також платники єдиного податку першої групи не застосовують РРО (п. 296.10 ст. 296 Кодексу).
З урахуванням змін, внесених до Кодексу, актуальним є питання внесення змін до нормативно-правових актів, зокрема щодо платників спрощеної системи, а саме затвердження нової форми податкової декларації платника єдиного податку, книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат, а також порядків їх ведення, форми та порядку подання заяви.
Оскільки платники єдиного податку – фізичні особи – підприємці декларують доходи за 2014 рік, а зміни до Кодексу набирають чинності з 1 січня 2015 року, підприємці подають податкову декларацію – платника єдиного податку за минулий рік за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 21.12.2011 N 1688. Нарахування єдиного податку за IV квартал 2014 року платниками третьої та п’ятої груп здійснюється за відсотковими ставками, які діяли до 31 грудня 2014 року.
Також зазначаємо, що платники єдиного податку продовжують ведення книг обліку доходів та книг обліку доходів і витрат, форми яких затвердженонаказом Мінфіну від 15.12.2011 N 1637.
Платники єдиного податку, які перевищили обсяги доходів у податковому (звітному) періоді, визначені у підпунктах 1, 2, 3 пункту 291.4 статті 291Кодексу, які діяли до 1 січня 2015 року, до суми перевищення обсягу доходу застосовують ставку у розмірі 15 відс., при цьому такі платники, враховуючи зміни у законодавстві щодо збільшення максимального розміру обсягу доходу у відповідній групі з 2015 року, не зобов’язані з наступного календарного кварталу за заявою переходити на іншу групу платника єдиного податку чи відмовлятися від застосування спрощеної системи оподаткування, якщо зазначена категорія платників не порушує умов перебування на спрощеній системі оподаткування, які діють з 1 січня 2015 року.
Разом з тим, не відбулося змін у частині реєстрації суб’єктів господарювання платниками спрощеної системи оподаткування. Тобто, реєстрація платників єдиного податку здійснюється на підставі:
реєстраційних заяв у паперовому вигляді, поданих до органів ДФС;
електронних копій реєстраційних заяв, виготовлених шляхом сканування, які передаються державним реєстратором до органів ДФС одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи – підприємця згідно із Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців”;
реєстраційних заяв, поданих засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Процедуру та строки реєстрації платників єдиного податку з 1 січня 2015 року також не змінено. Отже, у разі відсутності визначених Кодексом підстав для відмови у реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку, контролюючий орган зобов’язаний протягом двох робочих днів від дати надходження заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування зареєструвати таку особу платником єдиного податку.
У разі відмови у реєстрації платника єдиного податку необхідно надати протягом двох робочих днів з дня подання платником заяви письмову вмотивовану відмову, яка може бути оскаржена суб’єктом господарювання у встановленому порядку.
Разом з тим, видача витягів з реєстру здійснюється безоплатно та за бажанням платників єдиного податку, але не є обов’язковою умовою при реєстрації, оскільки з метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та власному офіційному веб-порталі ДФС України щоденно оприлюднюються дані з реєстру платників єдиного податку. До прийняття нормативно-правових актів згідно з внесеними змінами доКодексу та у разі потреби за зверненням платника контролюючий орган повинен надавати витяг на підставі відповідного запиту, при цьому строк надання витягу не повинен перевищувати одного робочого дня з дня надходження запиту. Витяг діє до внесення змін до реєстру.
З метою уникнення проблемних питань під час реєстрації платників спрощеної системи оподаткування третьої групи, а саме у частині надання витягів з реєстру платників єдиного податку, рекомендуємо до вирішення технічних моментів та внесення змін в ІС “Податковий блок” у сформованих витягах перед друкуванням тимчасово в ручному режимі здійснювати за необхідності коригування групи та ставки.
Також необхідно для забезпечення збільшення надходжень єдиного податку від фізичних осіб – підприємців в умовах внесених змін до чинного податкового законодавства щодо спрощеної системи оподаткування звернути особливу увагу та, у разі необхідності, переглянути затверджені фіксовані ставки єдиного податку, які встановлені сільськими, селищними та місцевими радами залежно від виду господарської діяльності. З огляду на те, що з 1 січня 2015 року для платників єдиного податку застосовуються ставки для першої групи – до 10 відс. та другої групи – до 20 відс., існують ризики прийняття ставок для певних видів діяльності за нульовою ставкою, що негативно вплине на збільшення надходжень єдиного податку та наповнення дохідної частини місцевих бюджетів.
Територіальним органам ДФС необхідно звернутись з пропозиціями до місцевих органів самоврядування щодо внесення об’єктивних змін до діючих фіксованих ставок для першої та другої груп платників, єдиного податку.
Зазначене довести до відома підпорядкованих органів та провести роз’яснювальну роботу з платниками податків щодо внесення змін до чинного законодавства, зокрема спрощеної системи оподаткування.
Голова | І. О. Білоус |