МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 22.06.2006 р. № 4201/0/14-06/13
Шановний Сергію Львовичу!
Міністерство праці та соціальної політики. України розглянуло Ваш запит щодо обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки та повідомляє
При обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу відпусток необхідно керуватися нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (далі – Порядок).
Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки відповідно до пункту 2 Порядку провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.
При обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включається: основна заробітна плата; доплати та надбавки; премії, які не носять разового характеру; одноразова винагорода за підсумками роботи за рік та за вислугу років.
Крім зазначених виплат при обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, службового відрядження тощо), та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
Відповідно до статті 39 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” допомога по вагітності та пологам надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати.
Статтею 51 вищеназваного Закону визначено, що підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Крім того, зазначена виплата не передбачена пунктом 4 Порядку, який регламентує перелік виплат, які не включаються при обчисленні середньої заробітної плати.
Виходячи з вищевикладеного, допомога по вагітності та пологам має включатись до виплат, які враховуються під час обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток.
Відповідно до пункту 7 Порядку нарахування виплат за час щорічної відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням щорічної відпустки 12 календарних місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року або меншого відпрацьованого періоду, за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством (стаття 73 КЗпП України). Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.
Одночасно повідомляємо, що Мінпраці опрацьовується питання удосконалення Порядку обчислення середньої заробітної плати.
Заступник Міністра Н. Іванова