Право на заробітну плату, не нижчу від встановленої законом, а також на своєчасне одержання винагороди за працю гарантується ч. 4 і 6 ст. 43 Конституції України і ч. 1 ст. 2 Кодексу законів України про працю (КЗпПУ), а також ст. 21 і 22 Закону Про оплату праці. Відповідно до ч. 2 ст. КЗпПУ, дане право реалізується шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою.
Однак, часто працівники стикаються з ситуацією, коли роботодавець не лише не сплачує її, але й не дає гарантій щодо сплати протягом найближчого часу.
У випадку несплати роботодавцем заробітної плати захищати свої права можна у позасудовому абосудовому порядку.
В позасудовому порядку:
Комісія зобов’язана розглянути спір у десятиденний строк з дня подання заяви. Спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників власника або уповноваженого ним органу. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спору від його імені може виступати його представник.
У разі незгоди, рішення комісії можна оскаржити до суду в десятиденний строк з дня вручення виписки з протоколу засідання комісії, чи його копії.
Рішення комісії по трудових спорах підлягає виконанню роботодавцем у триденний строк після закінчення строку на його оскарження.
У судовому порядку, працівник може звернутися до суду в рамках:
Безперечно, звернення до суду є гарантованим і найефективнішим способом захистити своє право на отримання заробітної плати.При цьому працівник має право звернутися до суду без обмеження строку. Для цього потрібно подати заяву до суду першої інстанції за місцезнаходженням роботодавця або за місцем реєстрації заявника. Заява подається у письмовій формі та має містити докази:
При зверненні до суду з вимогою про стягнення нарахованої, але не виплаченої зарплати судовий збір не сплачується.
Якщо роботодавець не видає документа про суму нарахованої, але не виплаченої заробітної плати — необхідно звертатись до суду із клопотанням про витребування доказів.Подібне клопотання може бути заявлене та вирішене судом виключно в позовному провадженні.
За загальним правилом, рішення суду підлягає примусовому виконанню після набрання ним законної сили.
Головне управління ДПС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до частини 3 статті 39 Закону…
ДПС у Львівській області розповідає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами…
Хоча б раз на день кожна людина стикається з рекламою IT. Найбільше її в інтернеті,…
Сервіс покликаний допомогти інвесторам фондового ринку швидко та в зручний спосіб згенерувати документи, необхідні для…
В современном мире эффективность работы офиса напрямую зависит от условий, в которых работают сотрудники. Общий…
На четвертому році повномасштабної війни український бізнес продовжує працювати в умовах, які потребують максимальної стійкості,…