Міністерство фінансів України повідомляє про оприлюднення наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб-підприємців, у тому числі платників єдиного податку» (далі – проект наказу).
Проект наказу розроблено Міністерством фінансів України спільно з Державною податковою службою України з метою забезпечення виконання пункту 12 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі– Закон № 265) стосовно визначення порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку.
Проект наказу та аналіз його регуляторного впливу оприлюднені на офіційному веб-сайті Міністерства фінансів України (www.minfin.gov.ua в рубриці «Законодавство\Проекти регуляторних актів для обговорення\Проекти регуляторних актів для обговорення у 2021»).
Зауваження та пропозиції до проекту наказу надавати на поштову або електронну адресу:
Міністерство фінансів України, вул. Грушевського, 12/2, м. Київ-8, 01008.
Державна регуляторна служба України, вул. Арсенальна, буд. 9/11, м. Київ,
01011, е-mail: inform@dkrp.gov.ua.
Зауваження та пропозиції до проекту наказу приймаються протягом місяця з дня оприлюднення.
Законом № 265 для фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, передбачено обов’язок вести облік товарних запасів, ані Законом № 265, ані Податковим кодексом України форму і порядок ведення такого обліку не визначено.
У зв’язку з чим врегулювання питання може бути вирішено шляхом затвердження відповідного порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку.
Проєктом Порядку передбачено, що облік товарних запасів здійснюється ФОП шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід’ємною частиною такого обліку.
ФОП, який здійснює діяльність у декількох місцях продажу веде облік товарних запасів також за кожним окремим місцем продажу на підставі первинних документів.
Первинні документи, на підставі яких внесено записи до Форми обліку, є обов’язковими додатками до такої форми.
Форма обліку ведеться за вибором ФОП у паперовій або в електронній формі.
Порядком передбачено як ФОП вносить до Форми обліку відомості та як вітбуватиметься облік вибуття товарів для цілей цього Порядку.
Також зазначено, що Форма обліку, первинні документи та, у випадках, передбачених цим Порядком, копії первинних документів, які підтверджують облік та походження товарів, надаються посадовій особі контролюючого органу на її вимогу під час проведення перевірки.
Наразі діє
Обов’язок вести облік товарних запасів поширюється на ФОПів:
- на загальній системі оподаткування;
- єдинників – платників ПДВ;
- єдинників, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Проєкт Порядку для ознайомлення