Головна » Юристу » Юридичні консультації » Набрав чинності Закон про реєстрацію місця проживання онлайн: що слід знати нотаріусам
Юридичні консультації

Набрав чинності Закон про реєстрацію місця проживання онлайн: що слід знати нотаріусам

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Закон «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» набрав чинності.

Із 1 грудня набрав чинності Закон України від 05.11.2021 № 1871-IX «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні». Про це йдеться в офіційному виданні «Голос України».

Цей Закон регулює відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, встановлює порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг.

Дія Закону 1871-IX не поширюється на відносини, пов’язані з виникненням, переходом та припиненням права власності на житло та права користування житлом (частина друга статті 1 Закону 1871-IX).

Відповідно до пункту 1 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закон 1871-IX набрав чинності з 1 грудня 2021 року, крім:

  1. частини четвертої статті 25, якою передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб забезпечує можливість здійснення перевірки органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності відомостей щодо адреси місця проживання (перебування) особи за їхнім запитом та за бажанням особи, адреса місця проживання (перебування) якої перевіряється, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, що набирає чинності з 1 березня 2022 року;
  2. частини сьомої статті 27, якою передбачено передання інформації заінтересованим органам про декларування або реєстрацію місця проживання (перебування) особи виключно у порядку міжвідомчої електронної взаємодії, що набирає чинності з 1 березня 2022 року,
  3. частини сьомої статті 26, якою передбачено право особи на отримання інформації про суб’єктів, які отримали або запитували відомості про неї у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України, що набирає чинності з 1 червня 2022 року.

Відповідно до пункту 2 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 1871-IX місце проживання (перебування) особи, зареєстроване до набрання чинності цим Законом, не підлягає повторній реєстрації (декларуванню).

Для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до:
1) паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки;
2) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон;
3) витягу з реєстру територіальної громади.

У пункті 2 частини першої статті 2 Закону 1871-IX визначено, що витяг з реєстру територіальної громади – документ у паперовій або електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час формування витягу.

Відповідно до пункту 3 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 1871-IX з дня запровадження доступу до відомчої інформаційної системи, але не пізніше 1 березня 2022 року, інформація про місце проживання (перебування) особи підтверджується також із зазначеної відомчої інформаційної системи.

У разі необхідності підтвердження відомостей про зареєстроване місце проживання органи державної влади, органи місцевого самоврядування з дня запровадження доступу до відомчої інформаційної системи зобов’язані здійснювати перевірку таких відомостей, що внесені до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки.

У пункті 4 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 1871-IX закріплено, що місце проживання (перебування) особи, зареєстроване до дня набрання чинності цим Законом, обліковується в реєстрі територіальної громади, знімається з реєстрації/скасовується у порядку, встановленому для зняття/скасування зняття з реєстрації місця проживання, визначеного цим Законом.

Відповідно до пункту 10 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 1871-IX на період тимчасової окупації територій у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя положення частини першої статті 4 Закону 1871-IX, у якому визначено, що особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування), не поширюється на осіб, місце проживання яких зареєстроване у житлі, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Така особа може задекларувати або зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.

До реєстру територіальної громади вносяться відомості про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

 

СЮГ


Поділіться з друзями - підтримайте проект