Чи загрожує автоматизація зникненню професії бухгалтера: приклади та способи захисту
Глобальне опитування PwC щодо того, що люди думають про вплив сучасних технологій на робочі місця показало, що 53% з 22 000 респондентів вважають, що автоматизація суттєво змінить їх роботу чи зробить їх професію застарілою протягом наступних 10 років.
За даними Bloomberg Businessweek, до п’ятірки дипломованих фахівців, яких в найближчі роки замінять машини, входять працівники сфери фінансів: кредитний аналітик (2 місце), бухгалтер та аудитор (4 місце), бюджетний аналітик (5 місце).
Партнери McKinsey відзначають, що в сферах економіки США третина робочого часу присвячується збору і обробці даних. Ці види діяльності на 43% і вище мають потенціал до автоматизації, адже деякі компанії давно і активно використовують комп’ютерну обробку платіжних відомостей, штрих-коди, розрахунок потреб у матеріальних ресурсах тощо. Але чи так сильно автоматизація загрожує професії бухгалтера?
Бездушні конкуренти бухгалтера
Вже зараз існують програми, які замінюють фінансових фахівців на рутинних операціях. Наприклад, платформа Kensho складає фінансові звіти за хвилини, у той час як аналітики Уолл-стріт витрачають на це години. Роботи Wealthfront виконують роботу фінансових консультантів. Як і брокер, робот запитує в клієнта про фінансові цілі, а потім готує розгорнуту пропозицію про те, куди і в якій кількості потрібно інвестувати. Програма рекомендує акції національних чи зарубіжних компаній різних розмірів, облігації, внески та інші способи розміщення коштів. Потім робот проводить операції з грошима зі згоди власника.
Програми вже забрали частину роботи в бухгалтерів: комп’ютерні алгоритми сьогодні ведуть розрахунки, відправляють документи і проводять інші повторювані операції. Прикладів цього вдосталь:
- Програма «1С: Бухгалтерія» дозволяє вести облік, готувати і здавати звіти, вона заощаджує час при розрахунках з контрагентами, оформленні документів і господарських операціях. В результаті компанії скорочують бухгалтерів, які раніше займалися цією роботою.
- Інтернет-бухгалтерія «Моя справа» допомагає розраховувати податки, створювати рахунки, заповнювати декларації та виконувати інші завдання. Сервіс дозволяє невеликим компаніям не платити штатному бухгалтеру, бо продуктом можуть користуватися люди без професійної освіти. У результаті знижується кількість вакансій на посаду фінансових фахівців.
- Продукти «Контур». Цей комплекс програм спрощує роботу фінансових фахівців і одночасно зменшує потребу в співробітниках з такою спеціалізацією. Продукти використовуються банками, великим і малим бізнесом, бюджетними організаціями і майже скрізь призводять до скорочень штату.
- Telegram-бот ReporTax. Це бот-бухгалтер підприємця від компаній ЛІГА:ЗАКОН і «Юскутум», який веде книгу обліку доходів, нагадує про здачу звітів, допомагає розраховувати і вчасно платити податки, попереджає про заборгованості і погашає їх в одному віконці телеграм-мессенджера. Працює за передплатою. Підходить для ФОП без найманих працівників.
- FINMAP. Сервіс, який допомагає бізнесу автоматично формувати фінансові звіти. Збирає дані з CRM-системи, сайту компанії-клієнта і онлайн-банкінгу для створення звітів, виконує регулярні платежі і транзакції, допомагає контролювати заборгованості та інше. Цікаво, що до послуг компанії можуть входити також консультації фінансових фахівців, які розбирають показники бізнесу і дають рекомендації щодо шляхів підвищення прибутку.
- «BAS Бухгалтерія» програмне забезпечення, яке дозволяє вести і автоматизувати бухгалтерський облік, а також формувати податкову і фінансову звітність. Розроблена для роздрібної, оптової і комісійної торгівлі, виробництва товарів і послуг.
Згідно з результатами дослідження “Will Be Your Job Done By A Machine?”, шанси бухгалтерів потрапити під автоматизацію складають 97,6%. Деякі аспекти роботи легше автоматизувати, ніж інші. Все залежить від завдань.
Дослідники склали прогноз того, як технології вплинуть на ринок праці за 20 років за сферами діяльності, спираючись на 4 показника. Програми і боти дихають у спину пересічному бухгалтеру, але так вони всесильні і самостійні?
За даними McKinsey Global Institute, в яких проаналізовано 800 професій, машини потенційно можуть забрати на себе 37% часу рутинної роботи фінансових фахівців. Ряд компаній розробляють і пропонують рішення для автоматизації “паперової роботи”: введення даних, зчитування і перетворення рукописного тексту.
Досягнення в галузі штучного інтелекту призводять до того, що деякі робочі місця застарівають. Люди навчають простий рутинній роботі машини, щоб позбутися від неї самим. Машини відкривають перед людьми новий рівень завдань. Вони розширюють можливості фахівців, посилюють інтуїцію і компетенції. З їх допомогою бухгалтеру потрібно менше часу проводити за підготовкою звітів і більше — за консультаціями з клієнтами і колегами. Це відкриває широкі перспективи для кар’єрного розвитку та професійного зростання.
Автоматизація звільняє головний ресурс фінансового фахівця – розум. Будь-яке програмне забезпечення здатне відповісти на питання “Як?”, Але воно ще не скоро відповість на питання “Чому?”. Тому фінансові фахівці і бухгалтери поки у відносній безпеці.
Способи захисту професії від зникнення
Деякі професії зникають назавжди, інші трансформуються. Хоч автоматизація роботи бухгалтера поки виглядає недостатньо загрозливою, тенденція незмінна. Якщо вам подобається ваша робота, то варто зміцнити власні позиції оновленим арсеналом професійних знань і навичок. Якщо не дуже подобається — тим більше варто. Це можуть бути наступні напрямки:
- фінансові програмні продукти. Більшість фінансових програм оптимізують розрахунки, але не працюють самостійно. Яскравий приклад такого продукту — Excel, який використовують для обліку багато компаній. Зелені таблиці допомагають швидко вирішувати бізнес-задачі. Але для роботи з ними потрібен фахівець, який вводить дані, знає, як за хвилину побудувати зрозумілий графік, написати формулу для обробки даних, згрупувати або відсортувати інформацію. “Ворога” треба знати в обличчя і приручати його. Знайдіть і освойте свіжі програми, які частково виконують завдання бухгалтера, щоб знати, з чим доведеться мати справу і використовувати його можливості у своїх інтересах.
- аналіз даних та ризик-менеджмент. Хоч деякі програми вже досягли того рівня, що можуть аналізувати дані і пропонувати певні рішення своїм користувачам, все ж їм не вистачає широти погляду і можливості вийти за рамки заданих параметрів. Комп’ютер не здатний оцінити репутаційні загрози, які може приховувати рішення. Тому фахівцеві варто розвивати управлінські навички. Сфера вимагає більшої кількості людських якостей, тому їй менше загрожує роботизація.
- комунікативні навички. Вміння працювати в команді, вести переговори, вирішувати конфлікти — ці здібності важливі в будь-якій сфері, тому, при прийомі на роботу, на них звертають увагу вже навіть сильніше, ніж на кваліфікацію працівника.
- digital-навички. Максимальної ефективності компанії досягають, коли люди і машини діють як союзники (а не як супротивники), користуючись перевагами один одного, — вважає директор з інновацій в Accenture Пол Р. Доерті і Джеймс Уїлсон з Accenture Research. Та ж CRM-система, як не дивно, до цих пір є не в кожній компанії. Але її наявність підвищує якість комунікації між відділами і дозволяє перетворити клієнтів в постійних клієнтів. Автоматизація управлінського обліку може сприйматися як глобальна робота, а на ділі — зайняти кілька днів для впровадження і налаштування і принести відчутні результати всієї компанії в перспективі.
Часи змінюються, бізнесу і фахівцям треба встигати за цими змінами. Тому варто дізнатися більше про способи застосування цифрових інструментів в інтересах кар’єри і компанії. Отримати такі знання можна пройшовши профільне навчання від Фінансової Академії Актив “Digital-CFO: від потенціалу цифри до сили прибутку”.
Комп’ютерні алгоритми краще, ніж люди, впораються з розрахунками і передачею даних, аналізом великих масивів інформації і іншими складними, але одноманітними завданнями. У той же час вони не можуть замінити фахівця у випадках, коли потрібно прийняти непросте рішення, оцінити загальну ситуацію і проявити інші людські якості. Саме навколо цих якостей варто вибудовувати цифровий частокіл з digital-навичок, щоб захистити власні перспективи і в наступній промисловій революції не хвилюватися про майбутнє професії, а будувати плани по “захопленню” нових посад.
Автор: Катерина Івлєва, CEO Фінансової Академії Актив і digital-платформи Finassessment
Експерт-консультант в сфері тестування професійних навичок фінансових фахівців. Майстер організації корпоративного навчання фінансових фахівців і управлінців.
Дипломи IPFM:
The diploma in managerial accounting
The diploma in strategic management