Державна служба з питань праці має право без попередження перевіряти, як бізнес виконує трудове законодавство. Розповідаємо про порядок перевірки та які штрафи доведеться сплатити за незадекларованих працівників.
Додержання законодавства про працю контролюють інспектори праці, які працюють в Держпраці та її територіальних органах, а також у виконавчих органах міських, сільських та селищних рад.
З 31 грудня 2019 року діє новий порядок контролю за додержанням законодавства про працю.
Пам’ятайте:
Існують 11 підстав для інспекційного відвідування:
Ви маєте на це право у разі, якщо інспектор праці відмовиться показати службове посвідчення. Якщо документ є, але ви маєте сумніви щодо його справжності, перевірте посвідчення і фото інспектора в реєстрі на сайті Держпраці.
Задача інспектора — перевірити, чи виконує бізнес законодавство про працю, зокрема:
До юридичних осіб та фізосіб-підприємців, які використовують найману працю без оформлення трудових відносин, можуть застосовувати фінансову (ст. 265 Кодексу законів про працю) та адміністративну відповідальність (ст. 41 Кодекс про адміністративні правопорушення).
Фінансова відповідальність застосовується до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ФОП), якщо вони є роботодавцями, а адміністративна відповідальність – до посадових осіб підприємств, а також ФОП. Фінансова відповідальність може застосовуватись одночасно з адміністративною.
Інспектор праці обов’язково нарахує штраф у трьох випадках:
По всім іншим питанням інспектор складає припис, де вказує, що треба виправити. Якщо ви зробите це в зазначені строки, вас не будуть притягати до відповідальності.
Декларуйте працівників, сплачуйте податки і ЄСВ – і тоді штраф вам не загроза.
Не уклали трудовий договір з працівником? Будьте готові заплатити великий штраф, який може суттєво вдарити по вашому бізнесу.
Ви можете оскаржити припис або вимогу інспектора праці у 10-денний строк, звернувшись до керівника територіального органу Держпраці або його заступника. Якщо їхнє рішення вас не влаштує, можете оскаржити його у голови Держпраці або його заступника. Скарга розглядається протягом 30 днів. Крім того, ви маєте право оскаржити акт перевірки та постанову про накладення штрафу в суді.
Яке законодавство регулює контроль за додержанням законодавства про працю?
Кодекс законів про працю, стаття 265. Відповідальність за порушення законодавства про працю
Конвенція Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікована Законом України від 8 вересня 2004 р. № 1985-IV,
Конвенція Міжнародної організації праці № 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікована Законом України від 8 вересня 2004 р. № 1986-IV
Закон України «Про основі засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»
Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення
Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю
Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю
Логістика вантажних перевезень між областями України, незалежно від того, це перевезення меблів чи ж будь-яких…
Право наоскарження висновку моніторингу відповідно до законодавства належить виключно замовнику. Він може брати участь…
Логістика у сфері оптових поставок бензину та дизельного пального є важливою складовою енергетичної інфраструктури, особливо…
Ст. 164 ПКУ встановлено особливості визначення бази оподаткування ПДФО для доходів у негрошовій формі. А…
Ортопедичний матрац – це не просто частина меблів, а важливий елемент здорового способу життя. Якість…
В арсеналі сучасних маркетологів є багато ефективних інструментів, тому про такий скромний метод впливу як…