Одним з пріоритетних напрямів діяльності Державної служби України з питань праці – є запобігання використанню незадекларованої праці.
Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на економічний розвиток громади, фінансовий рівень забезпечення громадян.
Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, котрі забезпечують виконання взятих на себе зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.
Окрім того, незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників.
Незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:
У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.
Належним чином оформлені трудові відносини можуть вважатися лише ті, коли роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.
Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе
До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.
Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію.
Роботодавець, котрий не оформляє офіційно працівників, провокує безвідповідальне ставлення їх до роботи, ухиляння від поставлених завдань , неетичну поведінку і таке інше.
Управління Держпраці наголошує: лише офіційно працевлаштований громадянин має гарантоване чинним законодавством право на гідні, здорові і безпечні умови праці.
Роботодавець має укласти з працівником трудовий договір, повідомити про прийняття особи на роботу територіальний орган Державної фіскальної служби, виплачувати працівнику заробітну плату в повному обсязі, сплачувати за нього єдиний соціальний внесок. Роботодавець, який не оформляє офіційно працівників, провокує їх на безвідповідальне ставлення до роботи та неетичну поведінку. Не можна також виключати й того, що роботодавець ризикує натрапити на недобросовісних працівників, внаслідок дій яких можливі фінансові втрати
Випадки, в яких трудові відносини між працівником та роботодавцем можуть бути припинені.
Підставами припинення трудового договору є:
Слід зазначити, що чинним законодавством про працю визначено вимогу щодо періодичності виплати заробітної плати працівникам трудових колективів підприємств, установ, організацій.
Суб’єкт господарювання не має права в односторонньому порядку ухвалювати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством.
Тому навіть за наявності заяви працівника з проханням виплачувати заробітну плату раз на місяць, виплата зарплати в такий спосіб є порушенням трудового законодавства.
Статтею 110 Кодексу законів про працю України встановлено, що при кожній виплаті заробітної плати власник, або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника про розміри оплати праці та дані, що належать до періоду, за який проводиться оплата праці, а саме:
Повідомлення роботодавцем працівника про заробітну плату повинне проводитися при кожній виплаті.
Найкращий пункт обміну. Критерії та поради при виборі обмінника Коли потрібно обміняти 100-200 доларів, люди…
У статті 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 14.09.2024 №12000 визначили…
Компьютерная игра Counter-Strike 2 является одной из самых популярных киберспортивных дисциплин благодаря тому, что тут…
Порушення умов договору – це серйозна проблема, яка може призвести до фінансових втрат, втрати часу…
Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…
Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…