Неприбутковою організацією (далі по тексту – НО) може бути тільки юридична особа, оскільки неприбутковою з точки зору податкового законодавства може бути тільки юрособа.
Ми вже трохи писали про такі організації в матеріалі Бухгалтерський та податковий облік в неприбуткових організаціях, але тепер давайте повернемось до витоків і висвітлимо питання, що треба для того, щоб створити таку організацію та як зберегти свій неприбутковий статус.
Видів неприбуткових організацій дуже багато і діяльність кожного виду регулюється окремим законом. Давайте розглянемо лише деякі, найбільш розповсюджені види.
Діяльність регулюється Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 р. №5073-VI.
Благодійна організація – юридична особа приватного права, установчі документи якої визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених цим Законом, як основну мету її діяльності.
ЇЇ можна зареєструвати як (ст.13 вищезазначеного Закону):
Діяльність регулюється Законом України «Про громадські об’єднання» від 22.03.2012 р. №4572-VI.
Громадське об’єднання — це добровільне об’єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів
Його можна створити в двух організаційно-правових формах:
Прикладом таких організації є: професійні та творчі спілки.
Діяльність регулюється Законом УРСР «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991 р. № 987-XII.
Більш детально про кожен вид релігійних організацій можна почитати за посиланням.
Діяльність регулюється Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. №2866-III.
ОСББ – юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майн.
Про ОСББ ми писали багато. Можемо порекомендувати для ознайомлення наступні матеріали:
Про перелік та послідовність дій щодо створення ОСББ можна дізнатися тут.
Типовий статут ОСББ можна переглянути тут
Про нюанси бухгалтерського та податкового обліку в ОСББ читайте тут.
Для кожного виду неприбуткової організації є свої вимоги для засновників. Наприклад, щоб заснувати громадську організацію не обов’язково бути громадянином України, те саме можна сказати і про засновників кооперативів.
Благодійну організацію можуть заснувати дієздатні фізичні особи (громадянин України, іноземний громадянин або особа без громадянства). Те саме стосується і релігійних організацій.
Молодіжну громадську організацію може заснувати особа з 14 років, кооператив з 16 років. Всі інші – з 18 років.
А скільки повинно бути засновників?
Для громадських організацій – не менше 2-х, для регіональної творчої спілки знадобиться не менше ніж 20 творчих працівників, а для всеукраїнської – не менше 100. Благодійне товариство може створити дві особи, інші види благодійних організацій – може створити і один засновник.
Щоб утворити релігійну організацію треба 10 осіб, кооператив – 3 особи.
Кожна неприбуткова організація діє на підставі локального нормативного акта, як правило – це статут або положення. Для кожного виду НО є свої спецефічні умови для установчих документів. Але якщо говорити про податкове законодавство, то їх всіх об’єднує пп.133.4.1 та 133.4.2 ПКУ
Процитуємо:
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення)
Якщо цього не буде зазначено в Статуті статус неприбутковї така організація не отримає.
Також НО може зазначати будь які інші умови, які не суперечать законодавству.
Перед створенням більшості НО потрібно провести установчі збори, на яких відбуватимуться:
Після проведення таких зборів підписується протокол установчих зборів.
Зразок такого протоколу можна переглянути за посиланням
Процес державної реєстрації НО мало чим відрізняється від процесу держреєстрації юридичної особи, проте реєстрація деяких видів НО має свої особливості.
Так громадська організація, яка буде проводити діяльність зі статусом юрособи повинна пройти держреєстрацію за повною процедурою.
Після проведення установчих зборів, на яких ухвалено рішення про створення громадського об’єднання, необхідно на протязі 60 к.д. звернутись до Мін’юсту (в разі реєстрації ГО. що має статус всеукраїнського та для реєстрації символіки громадських формувань) або головного теріторіального управління юстиції.
Для того, щоб зареєструвати всеукраїнське ГО треба мати відокремлені підрозділи у більшості адміністративно-територіальних одиниць і щороку підтверджувати цей статус.
Отже ГО повинна подати до держреєстратора такі документи:
Такий же пакет документів можуть надати і благодійні організації. Строки розгляду документів для різних організацій буде різний.
Релігійні організації мають свої спецефічні особливості реєстрації. Так Статути релігійних громад реєструють обласні та КМДА, а ось статути інших релігійних організацій реєструються Міністерством культури. Потім вони мають пройти держреєстрацію.
Після держреєстрації НО має право виготовити собі печатку та відкрити рахунок в банку.
Порядок № 1588 передбачає,що всі платники податків юридичні особи резиденти належать до категорії платників податку на прибуток. І для того, щоб отримати інший статус (стати платником єдиного податку або неприбутковою організацією) слід зробити кілька дій.
Дотримання вимог п.133.4 ПКУ відкриває шлях до статусу неприбутківця. І для того, щоб не платити податок на прибуток таку організацію мають включити до Реєстру неприбуткових організацій.
Процедура внесення установи чи організації до такого реєстру прописана в Постанові КМУ від 13.07.2016 р. №440. Отже треба буде зробити наступні дії:
Дія 1
Направити контролюючому органу за основним місцем обліку:
Ці документи можна подати різними способами:
Відокремлені підрозділи НО, які не мають статусу юрособи, не треба окремо включати до Реєстру.
Дія 2
Податківці після отримання цих документів дуже ретельно їх вивчають. І особливо зосереджують увагу на тому:
На все це у них є 14 к.д. із дня отримання документів.
Дія 3
Контролери приймають рішення про включення або не включення НО до реєстру. В любому випадку таке рішення оформлюється за формою з додатка 2 Порядку № 440. І їй присвоюється ознака неприбутковості.
Перевірити чи є організація неприбутковою можна на сайті ДФС за посиланням: https://cabinet.sfs.gov.ua/cabinet/faces/public/reestr.jspx
Якщо відбулися зміни в діяльності НО?
Якщо у вас відбулися якісь зміни (наприклад змінилася організаційно-правова форма, або вносяться зміни до установчих документів) то про це слід сповістити податківців. Для цього подають форму 1-РН з позначкою “зміни” разом з копіями документів.
Існує 5 підстав для виключення НО із реєстру:
Якщо ви порушили умови перебування в неприбутковому статусі і не хочете потім мати проблем Вам потрібно зробити наступні кроки.
Крок 1
Подати до 20-го числа місяця наступного за тим в якому виявлено порушення Неприбутковий звіт за період з початку року по останній день місяця в якому виявлено порушення. У такому звіті слід зробити розрахунок податку на прибуток виходячі із суми операції нецільового використання коштів.
Крок 2
Порушника виключають із Реєстру неприбуткових організації і він стає платником податку на прибуток з першого дня місяця, наступного за місяцем у якому вчиенено правопорушення.
Крок 3
Щокварталу до кінця року такому порушнику доведеться подавати декларацію з податку на прибуток та фінансову звітність і сплачувати задекларований податок на прибуток
Крок 4
З наступного року він стає платником податку на прибуток на загальних підставах.
Дивись лист ДФСУ від 17.10.2016 р. № 33649/7/99-99-15-02-01-17, де дана процедура розписана детально.
Стосовно того чи можна собі повернути втрачений статус однозначної відповіді немає. Теоретично так, а ось практично – знак питання. Треба чекати роз’яснень на цю тему.
Неприбутківцям дозволено займатися тою підприємницькою діяльністю, яка не заборонена профільним законодавством і яка узгоджується з вимогами статутних документів.
Дохід отриманий від такої діяльності не можна розподіляти між засновниками, членами і іншими пов’язаними особами й працівниками. Його потрібно спрямувати виключно на реалізації статутної діяльності такого неприбутківця та його утримання. Якщо ці умови дотримуються свій неприбутковий статус організація не втратить.
Автор статті: Головний редактор Піскун А.Є.
Ст. 164 ПКУ встановлено особливості визначення бази оподаткування ПДФО для доходів у негрошовій формі. А…
Ортопедичний матрац – це не просто частина меблів, а важливий елемент здорового способу життя. Якість…
В арсеналі сучасних маркетологів є багато ефективних інструментів, тому про такий скромний метод впливу як…
Найкращий пункт обміну. Критерії та поради при виборі обмінника Коли потрібно обміняти 100-200 доларів, люди…
У статті 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 14.09.2024 №12000 визначили…
Компьютерная игра Counter-Strike 2 является одной из самых популярных киберспортивных дисциплин благодаря тому, что тут…