Важливі аспекти
Статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю (далі − Товариство) складається із вкладів його учасників. Згідно з ч. 2 ст. 115 Цивільного кодексу України (далі − ЦКУ) вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права. Засновниками (учасниками) Товариства можуть бути громадяни України, інші юридичні особи, а також нерезиденти−як фізичні, так і юридичні особи.
Окремих особливостей для внесення коштів до статутного капіталу Товариства для фізичних осіб − нерезидентів, на відміну від юридичних осіб − нерезидентів, законодавством не передбачено.
Статтею 15 Закону України «Про режим іноземного інвестування» визначено обов’язок підприємств з іноземними інвестиціями подавати спеціальну статистичну звітність. Форма звітності визначена наказом Держстату від 13.10.2014 р. № 297 (Звіт про прямі іноземні інвестиції 10-зез, щоквартальний).
Основні засади здійснення та повернення іноземних інвестицій в Україну в грошовій формі визначені Положенням про порядок іноземного інвестування в Україну, затвердженим постановою НБУ від 10.08.2005р. № 280 (далі − Положення № 280). Зокрема, відповідно до п. 1.3 Положення № 280 іноземні інвестиції в Україну в грошовій формі дозволяється здійснювати в гривнях та іноземній валюті виключно 1 групи Класифікатораіноземних валют.
При надходженні коштів як внесок до статутного капіталу у валюті 2 та 3 групи Класифікатора зазначені кошти повертаються на рахунок банку, з якого вони надійшли (п. 1.6 Положення № 280).
Особливості оподаткування
Податок на прибуток
Згідно з п. 134.1.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку (далі − НП(С)БО)або міжнародних стандартів фінансової звітності (далі − МСФЗ), на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.
Відповідно до п. 3 р. І НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» доходи –це збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, які призводять до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників).
Аналогічне твердження міститься в МСФЗ (п. 4.25 р. 4 Концептуальної основи фінансової звітності, МСБО 18 «Дохід» та МСФЗ 15 «Виручка»).
Отже, операції із внесення коштів до статутного капіталу не впливають на фінансовий результат діяльності товариства та відображаються як інший сукупний дохід.
ПДВ
Згідно з п. 196.1.1 ПКУ не є об’єктом оподаткування операція з продажу (викупу) за кошти цінних паперів, що випущені в обіг (емітовані) суб’єктами підприємницької діяльності, а також корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах.
Тобто, внесення учасником коштів до статутного капіталу не оподатковується податком на додану вартість(далі − ПДВ).
Зауважимо, якщо внесок буде не грошовий, а майновий (основними засобами або товарами), то така операція буде розцінюватися як постачання товарів відповідно до п. 185.1 ПКУ та буде оподатковуватися ПДВ.
Єдиний податок
Пунктом 291.5 ПКУ встановлюються обмеження щодо перебування суб’єктом господарювання на єдиному податку 3 групи. Зокрема, таку групу не можуть обирати:
- суб’єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25%;
- представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
- фізичні та юридичні особи − нерезиденти.
Утім, зазначений пункт не містить обмежень щодо перебування Товариства на спрощеній системі, засновником (учасником) якого є фізичні особи − нерезиденти.
Для платників єдиного податку 3 групи суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками до статутного капіталу такого платника, не є об’єктом оподаткування єдиним податком (пп. 8 п. 292.11 ПКУ).
По материалам: DeVisu.ua