Головна » Бухгалтеру » Консультації » Несплата ЄСВ ФОП-ом за себе: як це впливає на лікарняні та декретні відпустки
Консультації

Несплата ЄСВ ФОП-ом за себе: як це впливає на лікарняні та декретні відпустки

Поділіться з друзями - підтримайте проект

ФОП узагалі не сплачує ЄСВ «за себе»

Відповідно до Закону № 1105, будь-яка застрахована особа має право на допомогу при тимчасовій непрацездатності або вагітності та пологах. Особа вважається застрахованою, якщо вона підлягає держстрахуванню та0 сплачує ЄСВ, або за неї сплачується ЄСВ.

Якщо ФОП не сплачує ЄСВ “за себе” під час воєнного стану, то він не є застрахованою особою і не має права на декретні або лікарняні від ПФУ. Однак, можна отримати декретні виплати від соцзабезпечення, якщо подати заяву та медичну довідку про вагітність ФОП. Зауважимо, що така допомога становитиме 25% від прожиткового мінімуму для працездатної особи на місяць. Це передбачено пунктом 5 пункту 7 Порядку № 1751.

Для 2023 ПМПО дорівнює 2684 грн. Тож без сплати ЄСВ «за себе» ФОП зможе отримати приблизно 2780 грн декретних від соцзабезу

А от щодо лікарняних, то, на жаль, тут потішити нічим. ФОП, який не сплачує ЄСВ «за себе», у разі хвороби не отримає нічого.

Хтось тут може пригадати тогорічні розмови про те, що проблему зі стажем таких ФОП (які не сплачують ЄСВ «за себе» під час воєнного стану) буде вирішено на законодавчому рівні. Тут слід звернути увагу, що, по-перше, вирішити хотіли проблему пенсійного стажу (для пенсійних цілей). Проблему страхового стажу для соцвиплат ніхто і не збирався вирішувати. То був законопроєкт від 03.06.2022 № 7433. По-друге, навіть для пенсійних цілей нічого не вирішили. У фінальному варіанті (Закон України від 18.10.2022 № 2682-ІХ) відповідних змін до пенсійного законодавства не було передбачено.

ФОП сплатив «трішки» ЄСВ «за себе»

І тут виникає логічне запитання: а якщо ФОП, скажімо, з 01.03.2022 по 31.12.2022 не сплачував ЄСВ «за себе», а за І квартал 2023 — сплатив і у березні вийшов у декрет або захворів, чи є він застрахованою особою у березні 2023? Виходить, що так. Держпраці зазначає, що ФОП не є застрахованою особою в місяцях несплати ЄСВ. А значить, у місяцях сплати він — застрахований.

То чи може він претендувати на декретні/лікарняні?

Відповідно до нормативів, ФОП може розраховуватись з ПФУ за декретні або лікарняні на підставі доходів, які він фактично сплачував ЄСВ протягом 12 календарних місяців перед декретом/хворобою. При цьому, ПФУ не має права вимагати сплати ЄСВ «за себе» за всі 12 місяців розрахункового періоду.

Навіть якщо ФОП мав декілька місяців без оплати ЄСВ, він може розраховуватись з ПФУ тільки за ті місяці, за які він фактично сплатив внесок. Це особливо важливо для декретних виплат, оскільки мінімальна декретна сума розраховується з мінімальної заробітної плати на день виходу в декрет.

Хоча ПФУ може мати відмінні погляди на цю ситуацію, зокрема вимагати оплати ЄСВ за всі 12 місяців, це не відповідає законодавству. ФОП має право на розрахунок декретних або лікарняних виплат на підставі фактично сплачених внесків ЄСВ за розрахунковий період.

Скоріш за все, й ПФУ буде йти тим же шляхом.

Тому на виході є ризик отримати майже ті ж гроші, що й від соцзабезу плюс хіба що місяці стажу. Тож треба дивитися, чи варта гра свічок.

Знову ж таки, ще треба враховувати, що якщо ви зараз захочете сплатити ЄСВ за 2022 рік, доведеться подавати «уточнюючу» декларацію з «уточнюючим» ЄСВ-додатком

Тут «проситься» такий «викрутас»: за декілька місяців до декрету знятися з держреєстрації (не сплачуючи ЄСВ за воєнні місяці), а потім знову зареєструватися як ФОП. Після держреєстрації — сплачувати ЄСВ «за себе». У такому випадку є шанс, що ПФУ вважатиме новенького підприємця застрахованою особою зі стажем менше шести місяців (п. 29 постанови № 1266). А відтак — ПФУ, може, й нарахує йому мінімальні декретні, навіть якщо ФОП сплатив ЄСВ «за себе» всього за кілька місяців (з моменту держреєстрації і до місяця виходу в декрет).

Але враховуйте й ризики: якщо цей варіант не спрацює, а ФОП захоче йти «в лоб» і донарахувати собі ЄСВ за березень — грудень 2022, в нього можуть виникнути проблеми з поданням уточнюючої декларації через зняття з держреєстрації.

ФОП-працівник: чи отримає соцвиплати двічі?

Деякі ФОП, окрім бізнесу, працюють ще за наймом (за трудовим договором). Чи можна отримати соцвиплати двічі: і як ФОП, і як наймані працівники? Свого часу можна було, але не зараз.

Справа в тому, що ще з 01.01.2021 ФОП, які працюють за наймом за основним місцем роботи, звільнені від ЄСВ «за себе» (ч. 6 ст. 4 Закону № 2464). Причому звільнені радикально: якщо роботодавець платить за них мінімальний ЄСВ, то вони навіть добровільно не можуть сплатити підприємницький ЄСВ «за себе»! А отже, вони:

— є застрахованими особами тільки як працівники, тому мають отримувати декретні/лікарняні через роботодавця (як працівники);

— не є застрахованими особами як ФОП, а тому не можуть звернутися до ПФУ за декретними/лікарняними напряму (як ФОП) і отримати їх.

Отже, ФОП — найманий працівник з основним місцем роботи може отримати декретні/лікарняні тільки один раз: як працівник, навіть якщо він якимось дивом ухитрився сплачувати ЄСВ «за себе» як ФОП попри звільнення (сплачені суми просто є переплатою, їх можна повернути)

Більше того, в новій ст. 22 Закону № 1105 сказано, що «допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльностіабо за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».

Тож при будь-яких розкладах (навіть якщо, наприклад, має місце «дивна» комбінація ФОП + місце роботи за сумісництвом), отримати соцвиплати двічі (і як працівник, і як ФОП) не вдасться. Вдасться лише в якомусь одному статусі.

ВИСНОВКИ

  • Якщо ФОП не сплачує ЄСВ «за себе», то він і не має права на декретні або лікарняні від ПФУ.
  • Якщо ФОП сплатив ЄСВ «за себе» у місяці хвороби/виходу в декрет та за деякі місяці перед цим, теоретично він є застрахованою особою і може претендувати на отримання лікарняних/декретних. Але на практиці ПФУ, скоріш за все, вимагатиме сплати ЄСВ за всі 12 місяців, що передують хворобі/декрету.
  • Якщо ви хочете зараз сплатити ЄСВ за 2022 рік, не забудьте подати «уточнюючу» деку з ЄСВ-додатком і показати ЄСВ-нарахування за 2022 рік.
  • Мінімальна сума декретних, яку можна отримати від соцзабезу без сплати ЄСВ, — 2780 грн, а від ПФУ зі сплатою ЄСВ ≈ 27700 грн (але більшу частину «з’їсть» сплата ЄСВ «за себе»)!
  • ФОП, який одночасно є найманим працівником (оформлений за основним місцем роботи), може отримати лікарняні/декретні тільки як найманий працівник.

Поділіться з друзями - підтримайте проект