Консультації

Нова форма Об’єднаної звітності за 3 квартал 2023 року

Ще в травні цього року Мінфін наказом від 02.03.2023 № 113 вніс зміни до форми Податкового розрахунку та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4 (далі — Порядок № 4). Проте вперше подаватимемо Податковий розрахунок та додатки до нього з урахуванням цих змін (у тому числі враховуючи зміни Довідника ознак доходів фізичних осіб) за звітні періоди, починаючи з III кварталу 2023 року.

Розрахунок та його додатки

Мінфін оновив Податковий розрахунок та додатки 1, 3, 4ДФ та 6 до нього. При цьому додаток 6 (Д6) має чисто косметичні правки. Додаток 3 не цікавий звичайним роботодавцям. Вони його не подають. Тож зосередимо увагу на Податковому розрахунку та додатках 1 (Д1) й 4ДФ.

Податковий розрахунок. У заголовній частині Розрахунку з’явилася нова ознака платника єдиного внеску. Це рядок з кодом 095.

Якщо ваше підприємство є резидентом Дія Сіті, то про це ви будете інформувати податкову, проставляючи відповідну позначку в рядку 095 заголовної частини Розрахунку

Якщо ж ви звичайний роботодавець, то, як і раніше, ставите позначку в рядку 091.

Додаток 1. У Д1 в табличній частині з’явилася нова графа 26 «Ознака наявності трудового договору з нефіксованим робочим часом (1 — так, 0 — ні)». Якщо у вас на підприємстві (у ФОП) є працівники, з якими укладені такі трудові договори, то за рядками з доходами цих працівників, в графі 26 проставляєте ознаку «1». В інших випадках у графі 26 ставимо ознаку «0».

Чому така увага саме до цього виду трудового договору? Річ у тім, що за працівниками, з якими укладено трудові договори з нефіксованим робочим часом, не потрібно виконувати вимогу про сплату ЄСВ з мінімальної заробітної плати. Це прямо зазначено в ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI. Тож наявність цієї графи надасть контролерам можливість додаткового контролю за правильністю та повнотою сплати ЄСВ.

Додаток 4ДФ. З розділу ІІ 4ДФ прибрали непотрібні рядки, якими, до речі, так ніхто й не встиг скористатися, а саме:

— «Доходи від продажу сільськогосподарської продукції»;

— «Доходи від продажу сільськогосподарської продукції — виключення».

Ці рядки вносили до розділу ІІ 4ДФ під спецправила, які діяли з 01.04.2022 до 19.08.2022 та зобов’язували оподатковувані доходи від закупівлі сільгосппродукції відображати в 4ДФ єдиною сумою без персоніфікації . Щоправда, протягом дії спецправил зробити це було неможливо (чинна форма 4ДФ не дозволяла), а коли така можливість з’явилася, спецправила скасували.

Доходи від продажу сільгосппродукції, що виплачуються фізособам, відображаємо персоналізовано в розд. І 4ДФ

А ось щодо ознаки доходу, з якою такі доходи слід зазначати в розд. І 4ДФ, маємо певну інтригу. Річ у тім, що Мінфін «похазяйнував» в додатку 2 до Порядку № 4, в якому наведені ознаки доходів фізичних осіб.

Ознаки доходів у 4ДФ

Доходи, що нараховані/надані/виплачені платнику податку, податкові агенти відображають в розд. І 4ДФ з відповідними ознаками доходів (див. графу 6 розд. І 4ДФ).

Перелік можливих ознак доходу наведено в додатку 2 до Порядку № 4. Дивимося, що змінилося.

Медстрахування. Починаючи з 4ДФ за місяці ІІІ кварталу 2023 року суми внесків за договорами недержавного пенсійного забезпечення та/або за договорами добровільного медичного страхування, що сплачуються (пп. «в» та «г» п.п. 164.2.16 ПКУ):

— роботодавцем-резидентом за свій рахунок за працівника в межах 30 % нарахованої йому зарплати, зазначаємо, як і раніше, з ознакою «125»;

— резидентом Дія Сіті за свій рахунок за гіг-спеціаліста в межах 30 % нарахованої винагороди такому гіг-спеціалісту — з новою ознакою доходу «204».

Сільгосппродукція. Для початку згадаємо, як було раніше. Податкові агенти відображали доходи фізосіб від продажу продукції тваринництва з ознакою доходу «179». А ось для доходів, отриманих фізособами від продажу власної сільгосппродукції, крім продукції тваринництва, ще з 2011 року передбачено окрему ознаку доходу «148».

Що зробив Мінфін? Він підкоригував в додатку 2 до Порядку № 4 опис для ознаки доходу «179». В результаті наразі маємо таке. Ознака доходу:

— «148» — доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, крім продукції тваринництва груп 1 — 5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД (п.п. 165.1.24 ПКУ);

— «179» — доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, у тому числі доходи, отримані від продажу власної продукції тваринництва груп 1 — 5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД (п.п. 165.1.24 ПКУ).

З якою ознакою доходу відображати доходи від продажу власної сільгосппродукції, а саме «148» чи «179»?

Адже після змін цей дохід звучить двічі, а саме і в описі ознаки доходу «148», і в описі оновленої ознаки доходу «179». Що на меті мав Мінфін, коли переписував опис до ознаки «179»?

Тут є два варіанти.

Перший — Мінфін вносив зміни, бо хотів, щоб усі доходи від продажу сільгосппродукції відображалися гуртом з доходами від тваринництва, проте забув скасувати ознаку «148».

Другий варіант — Мінфін просто помилився в описі нової ознаки «179». Тож потрібно й надалі сільгосппродукцію з тваринництвом відображати окремо. Проте якщо дотримуватися другого варіанта, то навіщо тоді взагалі чіпали ознаку «179»?

Гаряча лінія податкової радить отримати індивідуальну податкову консультацію (ІПК) з цього питання. Звісно, що це розтягнеться в часі.

Що радимо ми? Або ІПК, або ваш варіант ознаки доходу на вибір, тобто «148» чи «179». В будь-якому випадку у разі відображення в 4ДФ доходу з неправильною ознакою штрафу на роботодавця не повинно бути, якщо ПДФО та ВЗ (за їх наявності) відображено правильно.

Допомога у зв’язку з війною. Якщо ви надавали благодійну допомогу у зв’язку з війною учасникам бойових дій, фізособам, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії, на відновлення житла та інші цілі відповідно до п.п. «в» п.п. 165.1.54п.п. 170.7.8 ПКУ, то її суму зазначаєте з новою ознакою доходу «205»

Волонтери у НПО. Ще дві нові ознаки доходів для неприбуткових організацій, що працюють з волонтерами, з якими укладені договори про провадження волонтерської діяльності. Такі НПО відображають за ознакою доходу:

— «208» кошти або вартість майна (послуг), що надані цим волонтерам у частині витрат НПО на проведення їх медогляду та вакцинації, інших лікувально-профілактичних заходів, безпосередньо пов’язаних з наданням волонтерської допомоги такими волонтерами відповідно до Закону України «Про волонтерську діяльність» від 19.04.2011 № 3236-VI (далі — Закон № 3236);

— «209» — суми відшкодування НПО волонтерам документально підтверджених витрат, пов’язаних з наданням волонтерської допомоги, у розмірі та відповідно до переліку, що передбачені ст. 11 Закону № 3236.

Ще нові ознаки. Крім розглянутих, Мінфін ввів нові ознаки для таких доходів:

— «206» — суми доходів, надані Фондом Президента України (п.п. 165.1.62 ПКУ);

— «207» — сума винагород за зброю (п.п. 165.1.63 ПКУ).

Крім того, було підкориговано з урахуванням норм ПКУ опис таких ознак доходів — «127», «128», «151», «163», «183», «187», «188», «190», «193», що не вплинуло на їх застосування.

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Где заказать высокие кроссовки от adidas?

Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…

8 години ago

Малий, середній та великий бізнес: які види підприємств існують в Україні?

Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…

1 день ago

Обязательная страховка для водителя в один клик

Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…

3 тижні ago

Готівкові кредити: для чого їх використовують?

Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…

3 тижні ago

Трейдинг для новичков: советы и рекомендации

Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…

3 тижні ago

Чи буде штраф за однакові номери в податкових накладних

Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…

4 тижні ago