Мінфін наказом від 22.03.2023 №148 затвердив новий Порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення.
І хоча Порядок №148 діє ще з 1 квітня 2023 року, але до 1 липня діяв перехідний період. Тобто до 1 липня можна було заповнювати платіжки як за новими, так і за старими правилами. Проте на практиці не всі банки підготувалися до змін, і їхні клієнти все ще складали платіжки за старими правилами.
А з 1 липня це стало протизаконно. Податківці вже вказували на обов’язковість застосування нових правил.
Банки не готові до нових правил
І тому вони звернулися через НАБУ до НБУ для врегулювання питання відтермінування необхідності обов’язкового заповнення клієнтами банків реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, ЄСВ, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення у структурованому форматі, передбаченому Наказом №148.
Що сказав НБУ?
НБУ відреагував на звернення і сказав, що він зобов’язує банки забезпечити перехід на використання виключно структурованого призначення платежу під час сплати податків та зборів до 01.12.2023.
Як діяти платникам податків?
Станом на 10.07.2023 ДПСУ визначилася із заповненням платіжок для сплати податків та ЄСВ.
Роз’яснення ДПСУ від 10.07.2023
З 1 липня 2023 року платники під час сплати податкових платежів та єдиного внеску при заповненні реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції користуються вимогами Порядку заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення (наказ Мінфіну від 22.03.2023 №148).
З метою надання можливості виконання платниками своїх обов’язків щодо сплати належних платежів до бюджету та фондів соціального страхування у разі, якщо надавач платіжних послуг не забезпечив розробку програмного забезпечення в частині використання платниками структурованого формату реквізиту «Призначення платежу», таким платникам збережена можливість використання реквізиту «Призначення платежу» в старому форматі (неструктурованому).
Для цього такі надавачі платіжних послуг повинні в найкоротший термін проінформувати своїх клієнтів щодо формату використання ними реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції.
Також звертаємо увагу платників, які під час сплати податкових платежів та єдиного внеску використовують структурований формат реквізиту «Призначення платежу», що при занесенні даних про «Код виду сплати» та «Додаткову інформацію запису» потрібно використовувати виключно наявні поля платіжної інструкції, а саме поле «Код виду сплати» та поле «Додаткова інформація запису».
Офіційного роз’яснення від Мінфіну ще не було, як і офіційної інформації від НБУ для клієнтів банків. Тож клієнти банків складають платіжні інструкції за тими формами і правилами, які їм підготував їхній обслуговуючий банк. Якщо у вас декілька рахунків у різних банках, ви можете дізнатися, який із ваших банків уже готовий до нових правил заповнення реквізиту «Призначення платежу», і платити з рахунку саме в тому банку.