У даній консультації розглянуто основні підходи щодо обліку браку для підприємств, які складають звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності.

Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та фінансової звітності не розкривають в повній мірі методологію обліку виробництва, зокрема, обліку браку у виробництві. Відтак, управлінський персонал має застосовувати судження під час розробки та застосування облікової політики, як це передбачає п.10 Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 8 «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки» (далі –МСБО 8).

Згідно з п.11 МСБО 8 при формуванні судження, управлінський персонал має посилатися на прийнятність наведених далі джерел та враховувати їх у низхідному порядку:

a) вимоги в МСФЗ, у яких ідеться про подібні та пов’язані з ними питання;

б) визначення, критерії визнання та концепції оцінки активів, зобов’язань, доходу та витрат у Концептуальній основі.

Під час формування судження управлінський персонал має враховувати найостанніші положення інших органів, що розробляють та затверджують стандарти, які застосовують подібну концептуальну основу для розробки стандартів, іншу професійну літературу з обліку та прийняті галузеві практики, тією мірою, якою вони не суперечать джерелам у п.11 МСБО 8.

Отже, підприємство має зафіксувати в обліковій політиці модель обліку браку в залежності від його типу та причин виникнення (виправний, невиправний, нормативний чи понаднормативний), з урахуванням такого.

Згідно з п.10 МСБО 2 собівартість запасів повинна включати всі витрати на придбання витрати на переробку та інші витрати, понесені під час доставки запасів до їх теперішнього місцезнаходження та приведення їх у теперішній стан.

До витрат на переробку включаються всі витрати, прямо пов’язані з переробкою (виробництвом) (п.12 МСБО 2), в тому числі постійні та змінні виробничі витрати.

При цьому, витрати, які не включаються до собівартості запасів, є понаднормові відходи матеріалів. Такі витрати включаються до витрат періоду (п.16 МСБО 2).

Тобто, брак в межах затверджених нормативів формуватиме собівартість виробленої продукції. В той же час, понаднормовий брак має визнаватися витратами періоду.

Аудиторська компанія PSP AUDIT

Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

З 1 лютого будуть зменшені ліміти на карткові перекази

Ще 10 грудня 2024 року окремі банки підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних…

2 дні ago

Як заповнювати нову форму ТТН: детальна інструкція від Мінрозвитку

Йдеться про наказ № 1332, яким вносяться зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні. Документ…

2 дні ago

З якої дати діятимуть оновлені форми та зміст фіскальних чеків?

Податківці у підкатегорії 109.10 «ЗІР» зазначили, що наказом Мінфіну від 30.12.2024 №674 «Про внесення зміни до пункту 4…

2 тижні ago

Чи подавати ФОПам Додаток ЄСВ у складі декларацій за 2024 рік у разі його несплати через “воєнну” пільгу?

Податківці у підкатегорії 201.06 «ЗІР» підкреслили, що відповідно до п. 9-19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення»…

2 тижні ago

Безопасность интернет-платежей — виды мошенничества и способы защиты

Сегодня не выходя из дома можно осуществить практически любой базовый финансовый процесс (оплатить покупки, билеты,…

2 тижні ago

Податковий агент при виплаті доходу фізособі не утримав ПДФО: хто відповідальний?

ДПС у Луганській області розповідає, що відповідно до підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статі 168 ПКУ податковий…

3 тижні ago