Так як з нового року бюджетні установи працюють по новим національним стандартам (Національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі), в них окреме місце займає стандарт 122 «Нематеріальні активи».
Визначення НА в даному стандарті нічим не відрізняється від того, що було в Положенні № 611.
Нематеріальний актив — немонетарний актив, який не має матеріальної форми та відповідає наступним критеріям:
— його можливо ідентифікувати (відділити, виділити від інших);
— є імовірність одержання в майбутньому економічних вигід і його варітсть можна достовірно визначити.
Якщо актив не відповідає цим критеріям, то витрати на його прибання потрібно віднести до витрат періоду в якому вони були понесені.
Включають до нематеріальних активів авторські та суміжні з ним права, права користування природніми ресурсами, права на знаки для товарів і послуг, права користування майном, права на об’єкти промислової власності та інші подібні права.
Оприбутковують придбані нематеріальні активи за первісною варістю.
До первісною вартості включають:
1) фактичну ціну (вартість) придбання;
2) мито;
3) непрямі податки, які не будуть відшкодовані установі;
4) інші витрати безпосередньо з придбанням НА й доведенням його до стану, в якому він придатний до використання.
Первісна вартість об’єкта НА формується за рахунок капітальних і поточних витрат відповідно до КЕКВ (п. 6 р. II Методрекомендацій з бухобліку НА). Обліковують її на рахунку 143 «Капітальні інвестиції в нематеріальні активи» до часу введення в експлуатацію, яке відображають проведенням:
Дт 121 Кт 143
Амортизуємо НА прямолінійним методом (протягом строку його корисного використання (експлуатації) шляхом нарахування амортизації на дату балансу щокварталу діленням річної суми амортизації на 4).
Згідно з п. 4 р. 4 НП(С)БО 112 при визначенні строку корисного використання (експлуатації) нематеріального активу варто враховувати:
– моральний знос (амортизацію), що передбачається;
– залежність строку корисного використання НА від строку корисного використання інших активів, що обліковуються на балансі;
– очікуване використання НА з урахуванням морального зносу (амортизації);
– строки корисного використання (експлуатації) подібних НА;
– правові або інші обмеження щодо строку корисного використання (експлуатації) НА.
Строк корисного використання НА може переглядатися в кінці звітного року. Якщо для НА з невизначеним строком з’являться передумови для його визначення, то встановити його теж можливо наприкінці кожного року. За новим строком використання амортизація НА нараховується починаючи з місяця, наступного за місяцем змін. НА підлягає амортизації, коли для нього визначено строк корисного використання (експлуатації); якщо ж такий строк не визначено, НА не амортизується.
Нарахування амортизації НА відображається наступним проведенням :
Дт 23, 91, 92, 93 Кт 133