Головна » Бухгалтеру » Кадровий облік » Оформлення трудових відносин між ФОП та фізичною особою
Кадровий облік

Оформлення трудових відносин між ФОП та фізичною особою

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Фізичні особи-підприємці у своїй діяльності можуть використовувати працю найманих працівників. Як же правильно оформити відносини з трудового найму та звільнення працівників?

Для початку нагадаємо скільки працівників може найняти ФОП. Для ФОП на загальній системі оподаткування та платників єдиного податку третоьої групи кількість найманих працівників не обмежена. Для платників єдиного податку другої групи таких працівників не може бути більше 10 одночасно, а для першої групи – найманих працівників не повинно бути взагалі.

Тобто тільки для платників єдиного податку другої групи слід правильно розрахувати кількість найманих працівників (не більше 10). При цьому слід врахувати що до такого розрахунку не враховують працівників, які перебувають у відпустці у зв’язку за вагітністю та пологами та відпустці для догляду за дитиною.

Для оформлення трудових відносин ФОП обов’язково повинен заключити трудовий договір в письмовій формі. Наказ про прийняття на роботу видавати не потрібно, але й ніщо не забороняє його зробити про всяк випадок.

До 01.01.2015 р. всі ФОП повинні були реєструвати такі договори в тижневий строк після його заключення в службі зайнятості. З 01 січня такого робити вже не треба. Про те тепер слід повідомляти податкову інспекцію за місцем реєстрації. Про те як це зробити ще не відомо, адже не розроблений порядок повідомлення податкової.

Податкова вважає повідомленням про працевлаштування заповнення таблиці 5 щомісячного звіту по ЄСВ, який обов’язково подавався і до 01 січня 2015 р. Навіщо додатково повідомляти податкову, якщо приймуть Порядок повідомлення не зовсім зрозуміло, адже інформація про прийом працівників проходит як в звіті по ЄСВ, так і щоквартально у формі 1ДФ.

Трудові договора повинні бути обов’язково складені, адже за допущення до роботи без оформлення договору несе за собою чималий штраф (30 мін. заробітних плат) і в 2015 р такий штраф складає 36540 грн.

Звільнення працівника.

Нічого не вічно в цьому світі, а тим паче трудові відносини між роботодавцем та працівником. Тож іноді виникає ситуація коли працівника слід звільнити. Ніяких додаткових розпоряджень та наказів можна не видавати, а обмежитись заповненням п.17 Трудового договору (форма якого затверджена наказом № 260).

У ньому підприємець пише причину розірвання трудових відносин із посиланням на відповідну статтю КЗпП, після цього цей запис засвідчу ФОп та працівник. Іноді підпис працівника не обов’язковий (наприклад, якщо його звільнюють за прогули).

Засвідчувати факт розірвання договору тепер в центрах зайнятості не потрібно, тож якщо працівника звільнено не законо, то свою позицію працівник зможе відстояти лише в суді, раніше (до 01.01.2015 р) на порушення в процедурі звільнення міг вказати центр зайнятості.

Актуально.

Мобілізованого працівника ФОП не має право звільнити на підставі того, що його забрали до війська. За мобілізованим працівником зберігається робоче місце та середній заробіток на протязі одного року.

Запис до трудової книжки працівника

Запис до трудової книжки ФОП вносить обов’язково, якщо такий працівник пропрацював більше 5 днів, та для яких таке робоче місце було основним.

Якщо для працівника місце роботи у ФОП було першим і до цього у нього не було трудової книжки, то ФОП згідно ст. 48 КЗпП повинен оформити трудову книжку в належному порядку не пізніше 5 днівіз моменту прийняття на роботу.

Фахівці МінПраці вважають, що оформлювати трудові книжки мають право тільки юридичні особи. Проте, якщо допустити, що якщо людина якимось чином буде працювати все життя у ФОП, то згідно логіки МінПраці у неї ніколи в житті ця трудова книжка і не появиться, що звісно звучить якось маразматично. Тож ФОП на нашу думку повинен все зробити як того вимагає КЗпП.

Як правильно заповнити трудову книжку?

1. Спочатку робиться запис про прийняття на роботу, а потім про звільнення, тобто повинна дотримуватися хронологія подій.

2.Спочатку зверху пишеться найменування роботодавця. Потім ставиться наступний номер п\п. Дата прийняття на роботу (дата зазначена в трудовому договорі), потім запис приблизно такого змісту: “Прийнято на роботу на таку то посаду згідно такого то трудового договору.

3. Під час звільнення пишуть: Звільнено з роботу  на підставі такої то статті КЗпП.

4.В гр.4 Трудової книжки зазначають підставу внесення запису. Тобто “Трудовий договір № та дату.

 Важливо. Трудову книжку зберігає в себе працівник, а не роботодавець (як це прийнято у юросіб).

І наприкінці наведемо зразок заповнення трудової книжки

Зразок

№ запису Дата Відомості про прийом на роботу, переведення на іншу роботу і звільнення. На підставі чого внесено запис ( документ, його дата і номер)
число місяць рік
 1    2 3  4
Фізична особа-підприємець Краско Інна Павлівна
15 14 01 2015 Прийнятий на посаду касира торгового залу до магазину “Сонечко” Трудовий договір № 35 від 14.01.2015
16 20 03 2015 Звільнений з посади касира торгового залу магазина “Сонечко” за власним бажанням зг. ст. 38 КЗпП Трудовий договір № 35 від 14.01.2015
Фізична особа-підприємець Краско Інна Павлівна (підпис) М.П. (якщо є)

 

 

 

 

 

 

 

 

Автор статті: Піскун Антон, консультант сайту Бухгалтер24, бухгалтер-експерт ТОВ “Бухконсалт”


Поділіться з друзями - підтримайте проект