Податковий облік

Оподаткування дивідендів нарахованих за 2015 рік

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб установлено розділом IV Податкового кодексу України, відповідно до якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа-резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються також пасивні доходи (крім доходів у вигляді процентів на поточні банківські рахунки, за якими на користь фізичних осіб здійснюються виключно виплати заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат).

Під терміном «пасивні доходи» для цілей розділу IV Кодексу слід розуміти, зокрема, такі доходи, як дивіденди. Доходи у вигляді дивідендів оподатковуються відповідно до норм п. 170.5 ст. 170 Кодексу.

Податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь дивідендів, є емітент корпоративних прав або за його дорученням інша особа, яка здійснює таке нарахування, крім дивідендів, які нараховуються на користь платника податків у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою – резидентом, що нараховує такі дивіденди.

Тобто, будь-який резидент, який нараховує дивіденди, (платник податку на прибуток, платник єдиного податку або звільнений від сплати такого податку з будь-яких підстав) – є податковим агентом під час нарахування дивідендів.

Дивіденди під час їх нарахування оподатковуються податковими агентами за ставками визначеними Податковим кодексом, зокрема:

18% – для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, що виплачуються інститутами спільного інвестування;

5% – для доходів у вигляді дивідендів за акціями та корпоративними правами, нарахованими резидентами – платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів за акціями, інвестиційними сертифікатами, які виплачуються інститутами спільного інвестування).

Таким чином, дивіденди, нараховані у 2016 р. за 2015 р., оподатковуються за ставками 18% або 5%, визначеними підпунктами 167.5.1 та 167.5.2 п. 167.5 ст.167 Податкового кодексу України, залежно від того, чи є податковий агент платником податку на прибуток підприємств.

Крім того, дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб за акціями або іншими корпоративними правами, які мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, яка є більшою за суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку, прирівнюються з метою оподаткування до виплати заробітної плати з відповідним оподаткуванням (пп..170.5.3 п. 170.5 ст.170 Кодексу), тобто оподатковуються за ставкою 18%.

По материалам: ГУ ДФС у Закарпатській області

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Розбір основних видів комбінацій японських свічок: про що вони говорять?

Існують різні методи технічного аналізу, які у своїй роботі використовують інвестори, трейдери та аналітики на…

2 дні ago

Чехол на Samsung S23 FE: гид для покупателя

Новейшие смартфоны требуют особого внимания к их сохранности из-за высокой стоимости и хрупкой конструкции. Качественный…

1 тиждень ago

Віртуальний номер для бізнесу: чому компанії обирають Freezvon

У світі стрімкої цифрової трансформації бізнесу компанії дедалі частіше відмовляються від традиційної телефонії на користь…

2 тижні ago

Чи потрібно припиняти підприємницьку діяльність у разі мобілізації?

Головне управління ДПС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до частини 3 статті 39 Закону…

3 тижні ago

Коли громадська організація має зареєстуватися платником ПДВ

ДПС у Львівській області розповідає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами…

3 тижні ago

Реклами про IT багато, але чи варте воно уваги?

Хоча б раз на день кожна людина стикається з рекламою IT. Найбільше її в інтернеті,…

4 тижні ago