На початку 2017 року, як ми вже повідомляли раніше, введено в дію багато податкових новацій. Експерти Українського Союзу Промисловців і підприємців (УСПП далі по тексту) виділяють декілька найважливіших для бізнесу змін. І всі вони стосуються найскладнішого та суперечливішого податку ПДВ.
Нова редакція ПКУ (закон №1797) – реєстрація в ЄРПН так званих «ризикових» ПН. Правильніше сказати, блокування реєстрації таких ПН, та відновлення такої можливості лише після прийняття податківцями ваших доказів не ризикованості та пояснень. Зараз система вже запрацювала (з 01 квітня) в тестовому режимі, до 01 липня2017 року, тобто поки що без фактичного блокування реєстрації ПН. Але платники вже жаліються, що декому з них реєстраційна квитанція надходить із зауваженнями, стосовно ризикованості: «Документ прийнято Виявлені помилки: Відповідно до п.74.2 ПКУ з 01.04.2017 в тестовому режимі працює система моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків (СМКОР). За результатами опрацювання ПН/РК СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах відповідно до УКТЗЕД: 42.22,74.10,8536,8544». Добре, якщо в цьому тестовому режимі буде проведена «робота над помилками» і надалі бізнес страждати не буде.
Змінено порядок застосування штрафів за відсутність реєстрації ПН.
Раніше максимально допустимий строк реєстрації ПН у ПКУ встановлено не було, однак податківці вважали що це 180 календарних днів. Тепер це закріплено, як 365 днів. Проте ДФС має можливість нараховувати штрафи геть по усім ПН та РК, які не було зареєстровано чи зареєстровано із запізненням. Віце-президент УСПП Ю. Довговоз зауважує: «Норми було поточнено таким чином, що це стало проблемою для бізнесу. Тобто ПН, котрі раніше були звільнені від штрафів, з 01.01.2017 р. підпадають під них. Це стосується і тих накладних, котрі були виписані у 2016 році. Тому високим є ризик, що податківці почнуть перевіряти та нараховувати штрафи. Тому важливо переглянути, що не було зареєстровано в минулому році, щоби уникнути санкцій». Якщо при перевірці податкова виявить не виписання та не реєстрацію ПН, то нарахує штраф у розмірі 50% від суми ПДВ. А якщо ви надалі не зареєструєте такі ПН після ППР, то нарахують ще 50% від ПДФ, отже вийде, що доведеться виплатити штраф у сумі 100% від суми «не реєстрованого» ПДВ.
Тут постає питання: що робити тому, в кого ситуація скалася таким чином, що шлях до реєстрації ПН було перекрито саме податковим органом? Багатьом знайома ситуація, коли податкова за місцем реєстрації платника просто із власної «вередливості» перекрила вам шлях до реєстрації ПН. Чому? Причини можуть бути різні: від «ми вважаємо вас бізнесом, що співпрацює із «ненадійними» платниками» до банального тиску, через «недостатнє податкове навантаження» на бізнес. А способи тиснути та підвищувати «податкове навантаження» усім відомі. Від простих бесід «А чому у вас мало робітників? У вас обороти 3-5 млн. грн і всього лише 3-4 робітника??? Мало! Треба 5-7!», до надходження запитів із вимогою надання інформації у визначені терміни і т.п. методи. Тобто складається ситуація, що знову ці люди піддані тиску, тільки тепер цілком законно?
Виникає багато запитань, яким чином тепер податкова буде відносити ПН до «ризикованих». Відповідний наказ вже начебто розроблено та невдовзі буде опубліковано, можливо введення його в дію до кінця квітня. Спеціальна автоматизована система буде відбирати «проблемні» ПН. Підприємство має подати до органу ДФС документи, які підтвердять правильність даних в ПН або РК. За 5 днів спеціальною комісією мають бути розглянуті подані аргументи та прийнято остаточне рішення стосовно блокування чи реєстрації ПН. Далі суперечка може вирішуватись у Суді.
Згідно із наказом Мінфіну під контроль не підпадають:
А податкові, котрі підпадають під критерії ризикованості:
Логістика у сфері оптових поставок бензину та дизельного пального є важливою складовою енергетичної інфраструктури, особливо…
Ст. 164 ПКУ встановлено особливості визначення бази оподаткування ПДФО для доходів у негрошовій формі. А…
Ортопедичний матрац – це не просто частина меблів, а важливий елемент здорового способу життя. Якість…
В арсеналі сучасних маркетологів є багато ефективних інструментів, тому про такий скромний метод впливу як…
Найкращий пункт обміну. Критерії та поради при виборі обмінника Коли потрібно обміняти 100-200 доларів, люди…
У статті 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 14.09.2024 №12000 визначили…